pablo picasso
Blog

Pablo Picasso – jakie tajemnice kryje?

Pablo Picasso to wielki i znany na całym świecie malarz. Jego dzieła budzą uznanie i podziw, chociaż nie zawsze tak było. W czasach, gdy Picasso tworzył, zmagał się ze sporą ilością krytyki, jednak on pewny siebie, się tym nie przejmował i realizował dalej swoje dzieła.

Ojciec artysta

Pablo – a właściwie Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso – urodził się w Maladze. Jego ojciec – malarz, wykładowca, pracownik muzeum, w dużej mierze odpowiadał za rozwój syna. To jego za młodu obserwował Pablo, a potem sam sięgał za ołówek. Ojciec zabierał go również do muzeum, gdzie jako młody chłopak mógł podziwiać dzieła znanych artystów.

Zamiast zabawy – rysunki

Picasso od najmłodszych lat stawiał na sztukę, to ona była jego formą zabawy, spędzenia wolnego czasu. Nie przepadał za wyjściami z kolegami na place zabaw. Mówiło się, że był dzieckiem nad wyraz dojrzałym.

Nazwisko matki

W Hiszpanii dzieci otrzymują nazwiska obojga rodziców i tak też oto Ruiz miał po ojcu, a Picasso po matce. Mając 17 lat, zdecydował że będzie się posługiwać jedynie tym drugim, czyli Picasso, podobało mu się podwójne s i uważał, że będzie się wyróżnia.

Kradzież Mona Lisy

W 1911 roku skradziono Giocondę, ale nie była to jedyna kradzież. Natomiast Picasso trzy lata wcześniej nabył staroiberyjskie rzeźby. Pojawiło się sporo legend o ich niewiadomym pochodzeniu. Zaczęto podejrzewać, że wszystko jest ze sobą powiązane. Sprawa po wyjaśnieniach została umorzona.

Żona będąca przeciwieństwem

W 1918 roku Picasso poślubił Olgę Chołową, wydarzeniu towarzyszyła ogromna ceremonia. Co istotne Olga uwielbiała blichtr, luksus i przepycha, a także niespecjalnie interesowało ją malarstwo męża. Natomiast Picasso słyną z zamiłowania do prostoty. Doczekali się jednak wspólnego potomka – Paula.

Fascynacja sztuką afrykańską

Bez wątpienia zafascynowanie tym obszarem sztuki miało ogromny wpływ na jego rozwój, a także postrzeganie wielu dzieł.

Twórca kubizmu

Picassa uznaje się za twórcę kubizmu. Jego styl cechował się uproszczeniem formy, geometryzacją oraz zniesieniem światłocieniowych efektów.

Brak prawa jazdy

Pablo Picasso nigdy nie zrobił prawa jazdy. A gdy możliwości finansowe mu pozwalały, to preferował zatrudnienie szofera, który go woził, gdzie chciał.

Pływanie? Tylko do kolan

Co ciekawe Picasso urodził się w Maladze, czyli nadmorskiej miejscowości, a później mieszkał w la Coruni i nad Lazurowym Wybrzeżem, ale nigdy nie nauczył się pływać. Nawet nie szczególnie próbował. Preferował kąpiele tylko do kolan!

Miłość do prostoty

Jak wspomniałam, Picasso preferował prostotę zamiast luksusu, nie zmieniło się to też w miarę uzyskiwanej sławy. Stawiał na proste, skromne posiłki z dodatkiem wody, a czasami wina. Wybierał swoje stare, sprawdzone ubrania i wygodne buty.

2 komentarze

  • Maciej

    Uwielbiam malarzy Hiszpański – Dali, Velazquez czy Picasso – od lat staram się dowiedzieć o nich jak najwięcej! No i też staram się podziwiać ich dzieła na żywo. Do jakich muzeów najlepiej się wybrać, żeby obejrzeć prace Picasso?

    • Ada

      Jeśli chodzi o Hiszpanię – to z pewnością polecam Muzeum Prado, ale też Muzeum Picassa w Barcelonie lub w Maladze (jednak tu więcej obrazów z początków twórczości, gdyż tam się urodził). No i oczywiście poza – to muzeum Picassa w Paryżu. 😉

Dodaj komentarz