Almodóvar
Blog

Pedro Almodovar – co warto o nim wiedzieć?

Pedro Almodóvar praktycznie najsłynniejszy reżyser Hiszpański. Jest niezwykle wybitnym twórcą, a do tego wciąż aktywnym, mimo swojego wieku. Ponadto ma na swoim koncie wiele sukcesów w postaci nagród, a także wypromowanie światowej sławy aktorów. To dzięki niemu zaistniała Penelope Cruz i Antonio Banderas. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Poznaj Pedro Almodóvara!

Sylwetka Pedro Almodóvara

Pedro urodził się 25.09.1949 roku w mieście Calzada de Calatrava (które znajduje się w samym sercu Kastylia La Mancha). Rodzina, w której dorastał była zdominowana przez kobiety: matka, babcia, a do tego ciotka, siostrzenica oraz kuzynka. Stąd też nie ma się czemu dziwić, że w jego twórczości tak często się pojawia wątek kobiecy. Chodził do katolickiej szkoły prowadzonej przez salezjanów oraz Franciszków. Do tego wątku nawiązywał zresztą w filmie „Złe wychowanie”.

Po osiągnieciu już dojrzałości Almodóvar przeniósł się do Madrytu, mimo że rodzina się sprzeciwiała. Wtedy też zaczął marzyć o kręceniu filmów. Niestety nie było to takie łatwe do zrealizowania. Na przeszkodzie stała sytuacja polityczna w Hiszpania, generał Franco zamknął szkołę filmową. Mimo tego nie poddawał się. Podejmował się różnych prac, aż zaczął pracować w firmie telekomunikacyjnej Telefonica, co pozwoliło mu na stabilizacje i zakup kamery. Ponadto dzięki temu poznawała problemy ludzi, co było dla niego inspirujące.

Zmiany w Madrycie i nowe szanse

W roku 1975 umiera generał Franco, a to oznacza koniec jego reżymu i nowe życie dla kultury w Madrycie. Pojawia się ruch La movida madrilena. Był on jednak pełen buntu, a także chaosu. Nie mniej członkom bardzo zależało na odnowie kultury, tradycji i obyczajowości Hiszpanii. W Madrycie wreszcie nastała wolność, co miało wymierne skutki dla samego artysty. Mógł on pisać scenariusze, kręcić filmy, a także dołączył do grupy teatralnej (tam np. poznał Antonio Banderasa).

Początek sławy i drogi artystycznej

Mimo, że we wcześniejszych latach Almodóvar kręcił już krótkometrażówki, to jego drugi film pełnometrażowy Pepi, Luci, Bom i inne dziewczyny z dzielnicy , otworzył mu drogę do kariery. Jego realizacja kosztowała jedyne 3000 euro. Co prawda film nie odniósł ogromnego sukcesu, ale to właśnie on przyczynił się do tego, że w późniejszych latach razem ze swoim bratem założył wytwórnie filmową El Deseo.

Twórczość Pedro Almodóvara

Kolejny filmy zrealizowane przez tego wybitnego reżysera to spore pasmo sukcesów. Powstają wtedy Kika, Kobieta na skraju załamania nerwowego, Złe Wychowanie czy też Porozmawiaj z nią. Trzeba jednak, że to nie jest kino dla każdego. Znajdą się tu najczęściej albo fani twórczości albo przeciwnicy. Warto zatem wyrobić sobie swoją własną opinie.

Pedro Almodóvar – ciekawostki

 1. Na początku, aby utrzymać się w Madrycie sprzedawał używane przedmioty na targu „El Rastro”
 2. La movida madrilena – Almodóvar był jednym z najważniejszych członków tego ruchu
 3. Telefónica – Almodóvar pracował w tej telekomunikacyjnej firmie aż 12 lat
 4. Własna wytwórnia – wraz z bratem założył wytwórnie, w której wyprodukowali 10 filmów
 5. 1988 – to właśnie w tym roku dostał swoją pierwszą nominacje do Oscara
 6. Wydał aż 6 książek
 7. W roku 1992 był jednym z członków jury na festiwalu filmowym Cannes
 8. Ma on czwórkę rodzeństwa – dwie siostry i dwóch braci
 9. W 2017 wybrano go na przewodniczącego 70 festiwalu w Cannes
 10. W Roku 2002 otrzymał swojego pierwszego Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny za film „Porozmawiaj z nią”
 11. Napisanie scenariusza do „złe wychowanie” zajęło mu 10 lat

Mam nadzieję, że już teraz udało Ci się poznać trochę lepiej tego wybitnego reżysera!

Czytaj również o innych sławnych Hiszpanach!

Dodaj komentarz