filmy Almodóvar
Blog

Pedro Almodóvar – poznaj najciekawsze filmy tego reżysera

Pedro Almodóvar to chyba jeden z najpopularniejszych reżyserów Hiszpańskich. Jego filmy budzą uznanie nie tylko w kraju, ale również poza granicami Hiszpanii. Jest zdobywcą wielu nagród, a jego dorobek filmowy jest imponujący. Jakie filmy z tej dużej kolekcji warto przede wszystkim znać? Przekonajmy się!

Pedro Almodóvar

Almodóvar to scenarzysta i reżyser z ogromnym dorobkiem artystycznym. Ma na swoim koncie ponad 20 filmów, a do tego jest zdobywcą ponad wielu nagród, w tym dwóch Oskarów. Jako ciekawostkę dodam, że Almodóvar ma już ponad 70 lat, a nadal tworzy. To on odpowiada za odkrycie takich talentów jak Antonia Banderasa i Penélope Cruz. Co równie ciekawe sam pisze scenariusze do swoich filmów, potem je reżyseruje i również produkuje!

Wiecej na jego tematu we wpisie o Almodóvarze!

Jaka jest twórczość Pedro Almodóvar?

Firmy Almodóvar są najczęściej melodramatami – pojawiają się bardzo nieprawdopodobne sytuacje, mamy elementy czarnego humoru, a do tego przeplatają się wątki homoseksualne. Często bohaterowie to osoby z nizin społecznych czy też marginesu.

Bez wątpienia Pedro jest jednym z najbardziej cenionych reżyserów kina autorskiego. Ja sama uwielbiam jego filmy, zatem dzisiaj przedstawie Ci listy tych, które musisz koniecznie znać!

Pedro Almodóvar – filmy warte szczególnej uwagi

  1. Hable con ella (Porozmawiaj z nią)

To film, który nagrodzono Oskarem za najlepszy scenariusz. W filmie widzimy dwie różne historie, dwóch par: pielęgniarz i baletnica poszkodowana w wypadku, a także torreadorki i dziennikarza. Niespodziewanie losy tych obu mężczyzn zostają połączone, a wszystko to na skutek tragedii.

  1. Julieta

Matka i córka od lat ze sobą nie rozmawiają. Niespodziewane spotkanie sprawia, że matka próbuje odnowić kontakt ze swoją córką.

  1. Ból i blask

Autobiograficzny film, który opowiada o losach reżysera.

  1. Todo sobre mi madre (Wszystko o mojej matce)

Film ten został nagrodzony Oskarem z najlepszy nieanglojęzyczny film. Opowiada on o losach matki, która idzie wraz z synem do teatru na sztukę pt. Tramwaj zwany pożądaniem. A wszystko to z okazji 17 urodzin chłopaka, niestety dochodzi do tragedii. Matka udaje się do Barcelony, w celu odnalezienia ojca swojego syna.

  1. Przerwane objęcia

Lena jest partnerką miliardera, który bardzo ją kocha. Jest gotów zrobić dla niej wszystko, ale ona po kryjomu woli romansować z innymi.

  1. El piel que habito (Skóra, w której żyje)

Historia chirurga plastycznego, który po śmierci żony wpada w dużą obsesje. Jego królikiem doświadczalnym w pewnym momencie zostaje tajemnicza Vera

  1. Volver

W filmie możemy obserwować losy kilku kobiet, które połączono więzami krwi. Są to żona, córka, siostra, a także matka i córka. Borykają się one z codziennymi problemami, a także spotyka je tragedia.

  1. Kobieta na skraju załamania nerwowego

Związek Pepy i Ivana dobiega końca, a więc ona postanawia się zabić. Niestety niespodziewana wydarzenia komplikują jej sprawę. To wyjątkowo nietuzinkowa komedia Almodóvar, która uznawana jest za esencje jego filmowego stylu.

Miłego seansu!

Dodaj komentarz