picos de europa
Blog

Picos de Europa

Wyjątkowy region w północnej części Hiszpanii. Wiesz, o czym mowa? Oczywiście Picos de Europa. Park narodowy, która znajduje się w aż na trzech wspólnotach autonomicznych (Asturia, Kantabria oraz Kastylia i Leon). Miejsce jest niezwykłe, a tym samym bardzo ciekawe dla turystów. Ponadto w roku 1918 uzyskał rangę parku narodowego (jako jeden z pierwszych na całym świecie). Co jeszcze warto wiedzieć o tym regionie?

Picos de Europa – podstawowe informacje

Picos de Europa leży w centralne części Kordyliery Kantabryjskiej. W jego skład wchodzą aż trzy masywy: wschodni Macizo de Andara, zachodni Macizo de Corninón oraz centralny Macizo de los Urrielles. Dominuje tu przede wszystkim obszar górski, skalisty. Znajdziemy tu także górskie potoki oraz polodowcowe jeziora. Picos de Europa są największym w Europie masywem skał wapiennych. Znajdziesz tu wyjątkowe szczyty, które zaskoczą niejedna osobę. Najwyższa górą pozostaje Torrecerredo.

Picos de Europa mają prawie 65.00ha. Do dyspozycji pozostają szlaki turystyczne, zabytki, a także niezwykle istotne historycznie miejsca. Tutaj nie tylko możesz podziwiać wspaniałe widoki, ale także obserwować różnorodność flory i fauny. Co uda Ci się znaleźć? Liczne drzewa, krzewy, wiele gatunków storczyków, skalnic. A co ze zwierzętami? Kozice kantabryjskie, orły przednie, czerwone listy i wiele innych. Co ciekawe, możesz tu także biwakować na dziko!

Picos de Europa – najpopularniejsze szlaki

Lagos de Covadonga

Ten niezwykle istotny szlak zaczyna się w ciekawej miejscowości z pięknym sanktuarium – Covadonga. Bazylia w tej miejscowości powstała w miejscu starej świątyni oraz blisko Santa Cova.

Więcej na ten temat we wpisie o Covadonga!

Wracając do samego szlaku, jest on niezwykle ciekawy i atrakcyjny dla turystów. Sporą jego część można pokonać samochodem lub autobusem. Dzięki temu uda się wjechać po oczka polodowcowe – jeziora Enola i Ercina. Nie przeszkadza to wybrać też opcji pieszej. Wtedy należy się odpowiednio przygotować i można podziwiać także wypasające się bydło.

Ruta del Cares

To inny – 12 kilometrowy szlak, który zaczyna się w miejscowości Cain, a kończy w Poncebos. Ciągnie się on wzdłuż pięknego, górskiego potoku Cares. Oddziela ona dwa masywy – centralny oraz zachodni.

Szlak ten to jedna z najwyższych partii w tej okolicy. Niektórymi momentami jest bardzo stromy i ma wyjątkowo ostre, skalne zbocza. Jeśli chcesz się wybrać tym szlakiem, to najlepiej zaparkuj w jednej z granicznych miejscowości. Trasa prowadzi przez ubitą drogą, a więc nie jest bardzo trudna nawet dla początkujących.

Okolice Picos de Europa – co warto zobaczyć?

Cangas de Onis – położone blisko parku miasteczko, które ma wiele do zaoferowania. Poza pięknymi widokami możesz postawić na spływ górskimi rzekami, paintball, quady, konie a nawet survival. Znajdziesz tu także kilka zabytkowych budowli – tj. Puente Romano.

Cabrales – miejscowość położona w dolinie, gdzie roztacza się widoki na największe szczyty Picos de Europa. Miejsce to słynie z produktu błękitnego sera. Co jest sekretem? Długie dojrzewanie w wilgotnych jaskiniach.

Fuente de – tutaj znajduje się ciekawa kolejka górska. W kilka minut przejedziesz z wysokości 800 m. n.p.m na 2000 m. n.p.m. W ten sposób dostaniesz się na najlepszy punkt widokowy – el Mirador del Cable.

Nie zapomnij również o San Isidro oraz Valgrande Pajares.

Dodaj komentarz