PLANOWANIE WYJAZDÓW

Podróż wiąże się z wyszukaniem lotów, transportu, ustaleniem terminów, zarezerwowaniem noclegów, a także ustaleniem punktów obowiązkowych podczas zwiedzania. Oznacza to kilka godzin ogarniania, ale też późniejszej satysfakcji. Dla jednych przygotowania to bułka z masłem, dla innych spory stres. Zatem jak się przygotować, od czego zacząć i o czym pamiętać?

Przygotowanie do podróży

Każda podróż wymaga odpowiedniego przygotowania, nie mniej bardzo często można korzystać z uniwersalnych zasad. Istnieje jednak kilka, które sprawdzą się w wielu przypadkach. Zdradzę Ci, czego ja trzyma się przed każdą podróżą lub jej planowaniem.

Ustalenie terminów/miejsca

Jedną z ważniejszych rzeczy przed planowaniem podróży jest ustalenie jej destynacji albo terminu. Tutaj zależy co jest dla nas istotniejsze. Gdy mamy wymarzone miejsce na swojej liście, do którego chcemy się wybrać, to skupiamy się po prostu na poszukiwaniu odpowiednich biletów, a termin nie jest istotny. Gdy to termin ma znaczenie, to po prostu w danym terminie szukamy opcji lotu i nic więcej nas nie interesuje. Nie mniej

Ustal budżet

Budżet to rzecz święta, chyba każdy woli wydać na daną podróż, jak najmniej, aby kolejne pieniądze można było wykorzystać na następną podróż. Dlatego też przed planowaniem wyjazdu dobrze jest założyć, ile na ten cel chce się przeznaczyć pieniędzy. Bardzo często jest on zależy od długości wyjazdu, a także typu wyjazdu. A gdy ciężko Ci ustalić, ile dodatkowych pieniędzy chcesz przeznaczyć, może sprawdzić, ile wydajesz pieniędzy i jak to się rozkłada na dni w miesiącu. Na przykład 3000 na miesiąc, a więc na dzień około 100zł, zatem jeśli chcesz jechać na 4 dni to budżet może wynosić 400zł. Tylko od Ciebie zależy, w jaki sposób zaplanujesz i zdecydujesz o granicy wydatków na daną podróż.

Przelicz koszty i zweryfikuj finanse

Gdy już ustaliliśmy, gdzie chcemy jechać i kiedy, to czas na sprawdzenie kilku spraw. Ile kosztują noclegi, jak drogo jest na miejscu, co można robić i ile dodatkowo pieniędzy na to potrzeba, a także należy zweryfikować koszt dojazdu na lotnisko i z niego. Niekiedy wydaje nam się, że trafiliśmy na okazyjny lot,  ale za to dodatkowe koszty transportu mocno dają w kość. Zatem spisz sobie wszystko, załóż plus minus, ile wyniesie wyjazd, przelicz to na dni i potem zdecyduje, czy warto. Tutaj znowu powraca opcja taniego lotu,

Kup bilety i zarezerwuj nocleg

Jak już masz cel podróży, to nie pozostaje nic innego, jak kupno biletu, ale zanim to nastąpi. Jak już znalazłeś lot w odpowiednim dla Ciebie terminie i w atrakcyjnej być może cenie, to jeszcze trzeba zweryfikować dwie rzeczy. Po pierwsze możliwości transportu z lotniska, a po drugie godziny lotu. Czasami lot powrotny jest bardzo wcześnie i ciężko się dostać na lotnisko albo też docieramy bardzo późno. Trzeba te wszystkie elementy sprawdzić, aby decyzja o zakupie była świadoma. I tutaj jak już wiemy, jak wygląda sytuacja, to kupujemy bilet. Oczywiście nie zawsze będzie to lot, może być autobus, pociąg lub podróż autem. Ale tutaj też należy przeliczyć budżet i sprawdzić, jaka opcja będzie bardziej opłacalna.

Nocleg

Skoro już mamy bilety, to czas zająć się noclegiem. To bardzo istotny element, chociaż wiele tutaj zależy od naszych preferencji. Niektórym zależy, aby się wyróżniał, był ciekawy, inni stawiają na dobre jedzenie, a można też tak jak ja skupiać się przede wszystkim na lokalizacji. Jedną z istotniejszych kwestii bez wątpienia będzie jego usytuowanie, jeśli chcemy zwiedzać, to warto postawić na miejsce w centrum, gdyż dużo łatwiej i szybciej dostaniemy się do najważniejszych atrakcji, a do pokoju przyjdziemy tylko na spanie. Ponadto do centrum najczęściej bez problemu dotrzesz z lotniska. Pamiętaj także, żeby podczas wyboru noclegu weryfikować opinie i wszelkie informacje, aby później nie zaskoczyły nas dodatkowe opłaty. Czasami będzie to zaliczka, opłata klimatyczna, jakieś produkty nie są w cenie – zawsze wszystko sprawdzajmy.

Zrób listę miejsc, które chcesz zobaczyć

Wszystko inne gotowe, to czas przygotować się do wyjazdu. Niezwykle istotna będzie lista tego, co chcemy zobaczyć. Ułatwi to planowanie zwiedzania, można wtedy weryfikować, jak i gdzie chce się iść, w jakiej kolejności. Gdy nie zrobimy tego wcześniej, to może okazać, się okazać, że stracimy niepotrzebnie czas, gdyż zwiedzamy w niedobrej kolejności i nie korzystamy z tego, że coś w pobliżu. Warto też wtedy zweryfikować sobie wszelkie godziny otwarcia, możliwości transportu i wszystko spisać i mieć w notatkach. Dzięki temu na miejscu nie tracimy na to czasu. Ciekawą inspiracją może być Instagram, np. podejrzenie, w jakich miejscach najczęściej są robione zdjęcia, czy to nas interesuje. Ponadto warto zainspirować się na blogach podróżniczych i skorzystać z rad osób, które już były, one z pewnością wskażą interesujące miejsca. Ostatnią z możliwości jest skorzystanie z papierowego poradnika, które znajdziemy w wielu księgarniach.

Bagaż

Tutaj również warto zrobić listę. Zweryfikuj pogodę i to, co chcesz robić podczas wyjazdu, a potem zapisz co musisz zabrać. Po pierwsze w ten sposób unikniesz niepotrzebnego bałaganu, po drugie szybciej się spakujesz, gdy będziesz wiedzieć, co zabrać. No i także, gdy zobaczysz, że bagaż się nie domyka, to na podstawie listy można weryfikować co zmieniać. 😀

Ubezpieczenie

Niekiedy są sytuacje, że o nim zapominamy. Co nie zmienia faktu, że to bardzo istotny element. Nigdy nie wiemy, co może się wydarzyć podczas podróży, dlatego zawsze lepiej dmuchać na zimne i mieć wykupione ubezpieczenie, które będzie dla Ciebie zabezpieczeniem.

Towarzystwo

No i jeszcze został dobór towarzyszy podróży. Oczywiście tutaj znowu wiele zależy od preferencji, jeśli stawiasz na wyprawę solo, to ten element jest zbędny. Natomiast, gdy wolisz podróżować z kimś, to najlepiej jeszcze przed zakupem biletu przedstawić komuś plan i propozycje na wyjazd. Trzeba jednak pamiętać, że każdy z nas ma różne potrzeby wyjazdowe, a więc sprawę trzeba ustalić jeszcze przed kupnem biletów, aby uniknąć później spięć i kłótni.

Sprawdź dokumenty

Jak już wiemy, gdzie lecimy, to zawsze pamiętajmy, żeby sprawdzić wszelkie dokumenty, które wymagają w danym kraju. Czasami będzie to potrzeba wyrobienia wizy, niekiedy po prostu paszport. Nie mniej jeśli nie używasz go zbyt często to pamiętaj o weryfikacji ważności.

Wymiana pieniędzy

To również warto zaplanować wcześniej. Sprawdzamy, jaka waluta obowiązuje w miejscu Twojego wyjazdu. Zaplanuj, ile gotówki chcesz mieć, a ile wolisz mieć na karcie. Warto też korzystać z aplikacji takich jak Revolut, dzięki temu możemy w każdej chwili wymienić pieniądze.

To teraz nie pozostało nic innego, jak planować i w drogę! 😉