popularne zabytki w hiszpanii
Blog,  Hiszpania

Popularne zabytki w Hiszpanii

Popularne zabytki to te, które w większości są znane na całym świecie i przyciągają ogromne ilości turystów. Jakie zatem zabytki w Hiszpanii są popularne? Sprawdźmy!

Najpopularniejsze zabytki w Hiszpanii

Alhambra – czyli perełka Andaluzji

Śmiało mogę stwierdzić, że to chyba najpopularniejszych zabytek Hiszpanii. Znajdziemy go w Grenadzie. Co roku przyciąga do tego miasta sporą ilość turystów z całego świata. Te wyjątkowy, warowny zespół pałacowy został zbudowany w latach 1232-1273. Rozbudowa trwała jeszcze za czasów panowania emirów z dynastii Nasrydów. Ponadto Alhambra pozostawała ostatnim punktem oparcia Arabów w podboju terenów Hiszpanii. W 1984 roku została wpisana na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Polecam film:

Sagrada Familia – nieukończona bazylika

Kto kojarzy Sagradę Familię z wielu zdjęć, pocztówek, okładek przewodników – ręką do góry! Ta zapierająca dech w piersiach bazylika jest jednym z najczęściej fotografowanych obiektów. Znajduje się w Barcelonie. Sagrada Familia to secesyjny kościół o statusie bazyliki mniejszej. Jest dziełem wybitnego artysty, jakim był Gaudi (i to nie jedyny budynek w Barcelonie, który zaprojektował). Gaudi chciał, aby budowla była jednym wielkim organizmem. Pracował nad nią do końca życia. Co ciekawe  bazylika ta miała stanowić symbol żywej wiary rzymskokatolickiej i pozostać przy tym centrum całego zespołu budynków. Po śmierci Gaudiego nad budowlą pracowało wielu architektów, planuje się, że zostanie dokończone do 2026 roku.

Most w Rondzie

Ronda i jej  XVIII-wieczny most Ponte Nuevo (Nowy Most) stanowią atrakcje dla turystów i wyjątkową wizytówkę. Most łączy nowe i stare miasto. Za projekt odpowiada Domingo Lois de Monteagudo – natomiast budowa trwała aż 34 lata.

Popularne zabytki w Hiszpanii? Kordoba i jej Mezquita

Niektórzy udają się do Cordoby tylko dla jednego zabytku – a jest nim oczywiście Mezquita. To wyjątkowy budynek, a zarazem jeden z największych meczetów w Europie. Co ciekawe aktualnie meczet nie jest świątynią muzułmańską, a chrześcijańską katedrą. Budowa tego obiektu rozpoczęła się w 786 roku, wszystko za czasów panowania kalifatu kordbiańskiego. Po przejęciu terenów przez chrześcijan zaczęła się jego przebudowa. Co najistotniejsze Mezquita to idealne odzwierciedlenie charakterystycznego w Andaluzji stylu mudéjar, który polega na połączeniu elementów sztuki islamu z dodatkami sztuki chrześcijańskiej.

Twierdza Alcazar w Segovii

Chcesz zobaczyć wyjątkową budowlę obronną? Zatem zapraszamy do Segovii. Zamek położony jest na skalnym wzniesieniu. Wyróżnia go styl gotycki. Przez lata pełnił różne funkcje – początkowo twierdza, z czasem więzienie i szkoła artylerii. Jak w przypadku wielu innych budowli, również ta swoje początku ma w czasach panowania arabskiego. Później zamek stał się siedzibą władców – a obecne jest atrakcją turystyczną. Wnętrze tak jak w przypadku mezquity charakteryzuje się stylem mudéjar. Wizyta w zamku to bez wątpienia niesamowita i  prawdziwa podróż w przeszłość, a dokładnie do czasów średniowiecznych.

Sevilla i jej plac hiszpański

Ten niezwykle popularny plac wybudowano w 1928r., natomiast za projekt odpowiada Aníbala Gonzálesa. Obiekt ten powstał z myślą o wystawie Iberoamerykańskiej (Exposición iberoamericana de 1929). Znajduje się on w północno-wschodniej części popularnego i często odwiedzanego Parku Marii Luizy (Parque de María Luisa). Plac ten jest połączeniem styli neo- mudéjar z dodatkami art deco.

Mniej znane, ale równie popularne zabytki w Hiszpanii

Teatr rzymski w Meridzie

To najbardziej rozpoznawalny budynek architektoniczny w niewielkiej miejscowości, jaką jest Merida. Teatr ten powstał już w latach 15-16 p.n.e., a więc w tym samym czasie kiedy miasto zostało stolicą Luzytanii. Na widowni mogło zasiadać aż 5 tysięcy widzów. Obecny wygląd to zasługa odpowiednich renowacji przeprowadzonych w 1910 roku.

Castillo Loarre

To zamek, który zbudowano już na przełomie X i XI wieku. Fundamenty stanowiła rzymska warownia, a wszystko to odbyło się z rozkazu fundamentach rzymskiej warowni z rozkazu Sancha III Wielkiego, owóczsnego króla Nawarry i hrabiego Aragonii. Co ciekawe podwójne mury zostały umocnione cylindrycznymi basztami.

Gotycka katedra w Leon

Katedrę uznaje się za najbardziej „francuską”. Budowle cechuje wyjątkowa delikatność. Świątynia to niezwykły obiekt sakralny, zwiedzany przez resztę turystów. Widzimy zatem majstersztyk stylu gotyckiego, budowa rozpoczęła się jeszcze za czasów panowania biskupa Martina Fernandeza.

Oczywiście istotne zabytki w Hiszpanii, to nie tylko te wyżej wymienione. Kraj ten oferuje szereg atrakcji i z pewnością będziesz potrzebował dużo czasu, aby odpowiednio poznać wszystkie zabytki w Hiszpanii.

Chcesz wiedzieć więcej na temat stylu mudejar? Zajrzyj tutaj!

Dodaj komentarz