PORADNIK PODRÓŻOWANIA

Staram się sporo podróżować i organizować sobie wyjazdy samodzielnie, chociaż nie zawsze. Dlatego też tutaj po krótce podzielę się z Tobą moimi najważniejszymi tipami związanymi z podróżą. Na co zwracać uwagę, a może, z jakich stron korzystać. Zobacz, co sprawdza się u mnie!

1. Moje ulubione strony z lotami

Jak każda osoba stawiająca na samodzielne podróże lubię korzystać ze sprawdzonych i fajnych stron, które wynajdują ciekawe oferty wyjazdów lub lotów. I tak oto na mojej liście znajdują się:

To mój top stron, oczywiście jest ich dużo więcej, ale te się u mnie szczególnie sprawdzają. Trzy pierwsze strony będą idealne, gdy szukasz inspiracji na wyjazd. Natomiast ostatnia sprawdzi się, gdy chcemy wyszukać ciekawy lot w atrakcyjnej cenie.

2. Szukanie noclegu

Należę do osób, dla których najczęściej miejsce noclegowe nie ma większego znaczenia. Nie potrzebuje luksusów, a jedynie dobrej lokalizacji. Uważam, że to ona ma znaczenie, gdy stawiamy na wyjazd do większego miasta i chcemy zwiedzać. Stąd też ja podczas szukania kieruje się głównie najbliższą odległością do centrum podczas wyboru. Oczywiście sytuacja jest inna, gdy wyjazd ma charakter wypoczynkowy, wtedy należy brać inne aspekty pod uwagę. Podczas szukania noclegów, najczęściej korzystam z takich stron jak:

Oczywiście bardzo często też po prostu poszukuje w Internecie stron z noclegami albo zbiorem noclegów dla danego miejsca. Ponadto, gdy już znajdziemy interesujące nas miejsce, to warto zweryfikować cenę. Być może znajdziemy też dany nocleg na innej stronie i tam cena okaże się atrakcyjniejsza. Koniecznie trzeba to sprawdzić!

3. Polowanie na okazje

Osobiście uwielbiam obserwować oferty i specjalne promocje na różne loty. Stąd staram się śledzić strony dedykowane podróżom, ale też regularnie sprawdzam strony największych linii lotniczych. W takiej sytuacji często możemy kupić atrakcyjny bilet, oczywiście gdy termin nie ma dla nas tak dużego znaczenia. Warto też korzystać z takich stron jak ta: https://www.airhint.com/, stara się ona przewidywać czy cena za dany lot spadnie, czy nie.

4. Weryfikacja dodatkowych kosztów

Często decyzje o podróży podejmujemy pochopnie, nie sprawdzając, co na nas czyha. Widzimy atrakcyjne oferty na loty i już „kup bilet”. Do sprawy trzeba podejść dokładniej. Chodzi o to, że gdy widzimy fajny lot z Katowic, a mieszkami kilkaset kilometrów, to najpierw trzeba zweryfikować, ile wyniesie nas transport do tego miejsca, jak dużo czasu potrzebujemy i czy faktycznie oferta ta jest taka atrakcyjna.

5. Sprawdzaj godziny lotów

Gdy już kupujemy bilet w szczególności na dłuższy weekend, to należy dokładnie weryfikować godziny lotów. Dlaczego? Niekiedy może się okazać, że kupujemy lot na czwartek, ale na miejscu jesteśmy po 20, a powrotny w niedziele jest o 9 rano. Tak oto z teoretycznie czterech dni wyjazdowych, mamy dwa.

6. Tańsze loty

Jeśli zależy Ci na niższych kosztach lotu, to staraj się latać po sezonie. Wtedy najczęściej ceny spadają, aby zachęcić ludzi do ciągłego odwiedzania danych miejsc. Nie zawsze wyjazd po sezonie będzie przeszkodą.

7. Podróż pociągiem

Gdy podróż odbywasz pociągiem i wiesz, w jakim terminie to będzie, to kup bilet wcześniej. Często za taki zakup możemy zgarnąć dość sporą zniżkę!

8. Stawiaj na programy partnerskie

Wiele firm czy to linii lotniczych czy też strony z noclegami oferuje specjalne zniżki w zamian za przystąpienie do ich programu partnerskiego.

9. Wymiana pieniędzy w aplikacji

Bardzo często nie wymieniam dużej gotówki przed wyjazdem. Stawiam natomiast na aplikacje, które umożliwiają wymienianie pieniędzy na bieżąco, a często też darmową wypłatę z bankomatu. Jedną z takich aplikacji jest Revolut. Jest to bardzo pomocne, gdy nie jesteśmy pewni, ile chcemy wydać lub pojawi się wydatek, którego nie braliśmy pod uwagę. Poza tym w ten sposób, nie musimy zabierać z góry określonej gotówki, która czasami zostaje i jest zamrożona do kolejnego wyjazdu. Możemy kontrolować sytuacje, a w razie czego nadmiarowe pieniądze wymienić na inną walutę.

10. Wcześniejsze plany

Na kilka dni przed wyjazdem staram się przygotować sobie listę, tego, co chce zobaczyć. Ułatwia mi to planowanie i poruszanie się na miejscu, sprawdzam wtedy, kiedy i od której otwarte są konkretne obiekty. Może są specjalne programy, które oferują zniżki w danym miejscu, a może jakiś muzeum jest darmowe. Sama też przed wyjazdem korzystam z porad osób, które już były na miejscu czy to wśród znajomych, czy w Internecie. Taka porada zawsze się przyda!

11. Odpowiednie pakowanie

Odpowiednie pakowanie to podstawa, gdy mamy ograniczony bagaż. Analizuj zawsze bardzo dokładnie, co będzie Ci potrzebne. Wiele z ubrań lepiej zwijać, bo zajmą mniej miejsca lub korzystać ze specjalnych worków! Ponadto, gdy jedziecie w kilka osób, warto np. podzielić się kosmetykami.

12. Staraj się jeść w miejscach dla lokalsów

Wszyscy wiemy, że w dużych miastach w szczególności pojawiają się typowo turystyczne knajpy. Często odznaczają się sporymi, kolorowymi plakatami z jedzeniem i są w centrum. Bardzo często też jakość tych posiłków nie jest najwyższa. Dlatego też warto postawić na knajpki dla lokalsów. Obserwuj, gdzie się wybierają, a może podpytaj co polecają!

13. Informacja turystyczna

Informacja turystyczna jest moim obowiązkowym przystankiem prawie zawsze. Zaczynam od niej zwiedzanie, korzystam z informatorów i map, w razie pytań dopytuje o to, co mnie nurtuje i w drogę. Masz teraz mapę i informacje o atrakcjach polecanych przez miasto, zatem masz wszystko! 😉

Mam nadzieję, że tych kilka porad pomoże Ci podczas organizacji własnej podróży!