
Powrót z wymiany – o czym trzeba pamiętać?
Dla wielu osób przygotowania do wyjazdu na Erasmusa są niezwykle stresujące. Często taki sam stres towarzyszy również wtedy, gdy czeka nas powrót z wymiany. Każdy zastanawia się, czy ma wszystkie dokumenty, jak poradzi sobie z egzaminami, a do tego najczęściej jest mu przykro z powodu powrotu. Jeśli i Ty chcesz, żeby Twój powrót do Polski przebiegał bezproblemowo, to zostań ze mną!
Egzaminy – czyli największy stres
Zbliżający się powrót do Polski po wymianie oznacza koniec semestru, a jak koniec semestru to zaliczenia i egzaminy. Dla wielu osób jest to niezwykle stresujący czas, bo nie są pewni, jak poradzą sobie z nauką, językiem, do tego pojawia się często mit, który mówi o zwrocie stypendium. Nie mniej nie pokrywa to się w rzeczywistości, niektórzy myślą, że jeden lub dwa oblane egzaminy to zwrot pieniędzy. Sytuacja wygląd inaczej. Bez wątpienia nie wolno olewać wszystkich zajęć i trzeba przygotować się do egzaminu. Ale nie oznacza to, że jeden czy dwa niezdane przedmioty stanowią ogromny problem. Uczelnie nigdy nie wprowadzają takich wymogów, nie mniej nie przejdą obojętnie do 4 z 5 niezdanych egzaminów. Ale nie jest to równoznaczne z całym zwrotem stypendium, każda sytuacja jest rozpatrywana indywidualnie i omawiana, co się stało.
Problemem mogą być punkty ECTS. Wszystko zależy też od różnić, jakie mamy do zrealizowania, nie mniej w takiej sytuacji studenci często wybierają dodatkowe wykłady po powrocie, aby bilans roczny się zgadzał. Tak więc nie stresujemy się stypendium, a skupmy się na jak najlepszym przygotowaniu do zaliczenia. Przecież wybieramy się na Erasmusa także, aby zdobyć nową wiedzę. 😉
Jak rozliczyć powrót z wymiany?
Kolejny ważny i stresujący aspekt to dokumenty, które należy wypełnić i dostarczyć po powrocie. Nie masz co się martwić, poniżej wszystko, o czym musisz pamiętać:
- Learning Agreement for Studies (LAS) – przede wszystkim część After Mobility, musi ona zostać podpisania przez uczelnie przyjmującą,
- Confirmation of Stay – z dokładnymi datami pobytu na uczelni zagranicznej (w celu weryfikacji z umową),
- Transcript of Records – czyli po prostu dokument zawierający wypisane przedmioty, które student realizował za granicą z liczbą punktów ECTS (również wystawiony przez uczelnię zagraniczną),
- wypełnienie testu Online Linguistic Support – link zostaje wysłany indywidualnie do każdej osoby,
- ankieta dotycząca oceny wyjazdu w systemie Mobility Tool.
Czasami zdarza się, że uczelnie wymaga dodatkowych dokumentów, ale o tym Ci powiedzą i napiszą w umowie!
Powrót z wymiany do kraju
Po pierwsze warto wcześniej zarezerwować sobie bilety, gdyż kiedy zwlekamy do ostatniej chwili, ceny mogą okazać się wyższe niż planowaliśmy. A jak powrót to też pakowanie. Często zdarza się, że mamy więcej rzeczy lub też przesiadamy się na jakimś lotnisku. Nie lubimy bagaży lub ciężko nam z nimi podróżować. Zatem ja polecam wysyłanie walizki, którą dodatkowo pakujemy jak paczkę. Po pierwsze często to dużo korzystniejsze cenowo. Po drugie nie musimy z nią jeździć – mamy dostawę od drzwi do drzwi. Zapytajcie innych studentów, którzy byli w takim samym miejscu co Wy – czy polecają jakąś firmę kurierską. Kilka dni a walizka będzie u Ciebie – natomiast Ty nie musisz się niczym martwić.
Co robić po powrocie do Polski?
Wiele osób powracających z Erasmusa cierpi na depresje po wyjazdową. Nie może się odnaleźć, brakuje im znajomych, sporej ilości atrakcji, kontaktu z zagranicznymi studentami. Nie przejmuj się, jeśli i Ty przez to przechodzisz – to normalne. Jednak czas ten można wykorzystać tak, aby szybko poprawić sobie humor.
- Planowanie kolejnych wyjazdów – po powrocie do Polski, jeśli mamy kolejne możliwości wyjazdu, to wiele osób decyduje się na tę opcje. Wybiera możliwość praktyk lub studiów, aby jeszcze raz przeżyć przygodę. Dzięki temu skupiają się na organizacji kolejnych miesięcy, a nie analizują przeszłości.
- Zostać mentorem/buddy – uczelnie lub organizacje studenckie zajmujące się opieką studentami zagranicznymi proponują specjalne programy tzw. buddy, co polega na opiece nad osobą, która przyjeżdża do Polski. Odbieramy go z lotniska, pomagamy w sprawach uczelnianych, a także w zaaklimatyzowaniu się. Dzięki temu bez wyjeżdżania z kraju wciąż możemy czuć klimat Erasmusa
- Dołącz do ESN – wiesz wiele na temat Erasmusa? Lubisz spędzać czas ze studentami z zagranicy? Chcesz pomagać? – Zatem dołączenie do lokalnej sekcji Erasmus Student Network będzie dla Ciebie idealne. Po pierwsze będzie mieć możliwość nauki, rozwoju, praktyki języka, nawiązania niesamowitych znajomości.
Zobacz również

Dunas de Corralejo – wszystko, co musisz wiedzieć o wydmach na Fuerteventura
30 stycznia 2022
Popularne zabytki w Hiszpanii
31 grudnia 2021