PRZED WYJAZDEM
Wymiana zagraniczna na inną uczelnię wiąże się z szeregiem formalności. Wiele osób właśnie z tego powodu nie decyduje się na wyjazd, gdyż obawia się, że o czymś zapomni, pominie jakiś dokument. Wbrew pozorom procedura nie jest tak skomplikowana.
Learning Agreement
Oczywiście to jeden z najważniejszych dokumentów, który musisz opracować przed wyjazdem, gdy już przejdziesz całą procedurę rekrutacyjną. Dlaczego? Otóż tu znajdują się wszystkie informacje na temat Twojej edukacji na zagranicznym Uniwersytecie. Wykaz przedmiotów, punktów ects, a później także ocen. Dokument ten musi zostać zatwierdzony przez koordynatora uczelnianego, a później także przed uczelnie przyjmującą.
2. Uzupełnienie formularzy z uczelni przyjmującej
Bardzo często zdarza się tak, że uczelnia przyjmująca wysyła Wam specjalny formularz, gdzie należy wpisać poszczególne dane, termin przyjazdu, a także przedmioty. Niekiedy trzeba również wgrać zdjęcie na przyszłą legitymację. Wszystko zależy od uczelni, nie mniej należy pamiętać, aby śledzić korespondencje i szczegółowe informacji z Uniwersytetu, na który się wybierasz.
3. Test językowy
Przed wyjazdem na Erasmusa dostaniesz specjalny link, gdzie będziesz musiał wypełnić test językowy. Samodzielnie wybierasz, o jaki język chodzi. Po powrocie ponownie otrzymasz link, aby sprawdzić, o ile udało Ci się podnieść poziom znajomości języka.
4. Umowa z uczelnią
Krótko przed wyjazdem uzupełnia się wszelkie dane i formalności, jedną z istotniejszych rzeczy jest umowa. Musi zostać podpisana przez Ciebie oraz uczelnie i to ona jest podstawą do wypłacenia Ci stypendium. Ważne, aby wpisywać tam realne daty pobytu.
5. Karta Ekuz
Gdy otrzymasz odpowiednie dokumenty z Uczelni, to musisz udać się wyrobić kartę EKUZ. Jest to specjalna karta zdrowia, która uprawnia Cię do bezpłatnego korzystania z usług medycznych, w kraju, do którego jedziesz. Oczywiście na takich zasadach, jak tam ona funkcjonuje.
6. Konto w banku/dodatkowe karty
Warto też mieć specjalne konto walutowe (często wymagane przez uczelnie) lub też dodatkowe karty, które pomogą Ci w łatwy sposób operować pieniędzmi za granicą. Jednym z rozwiązań jest rewolut, pozwala wymieniać pieniądze, wypłacać je, a także płacić kartą. Oczywiście, gdy masz konto walutowe to najpewniej nie będziesz potrzebować dodatkowej karty.
7. Poszukiwanie mieszkania
Warto jeszcze przed wyjazdem rozejrzeć się za mieszkaniami i ofertą. Nie musisz decydować się od razu, ale dzięki temu wiesz, jakie ceny obowiązują, czy jest z czego wybierać, a także jak ustalić budżet. Niekiedy może okazać się, że im wcześniej znajdziesz mieszkanie, tym lepiej.
8. Zrób listę niezbędnych Ci rzeczy
Czasami okazuje się, że mamy jakieś swoje ulubione produkty, kosmetyki, a może są to niezbędne leki. Dlatego też na jakiś czas przed wyjazdem należy spisać wszystko, co potrzebujemy i zaopatrzyć się w te produkty na wyjazd.
Ps: ja szczególnie polecam brać podstawowe leki na przeziębienia, katar – np. aspiryna, witamina c, spray na gardło. Często produkty te zagranicą są o wiele droższe, a niestety prawie każdy jest chociaż raz przeziębiony!
9. Dodatkowe ubezpieczenie
Tak jak wszędzie, również na wyjazd Erasmus warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które będzie dostosowane do naszych potrzeb. Często opcje ubezpieczeń są oferowane razem ze specjalnymi kartami tj. Euro26 lub ISIC gdzie oprócz ubezpieczenia otrzymamy pakiet zniżek.