ronda
Blog,  Hiszpania

Ronda – perełka Andaluzji

Strome skały wąwozu, widoki zapierające dech w piersiach, bary z tapasami, wino – wszystko to znajdziesz w wyjątkowym andaluzyjskimi miasteczku. O czym mowa? Oczywiście o Rondzie – sprawdź, dlaczego to miejsce idealne na wypad podczas wakacji w Andaluzji i dlaczego Cię zachwyci!

Ronda

To jedno z ciekawszych miast w Andaluzji. Co prawda nie wszyscy przed wyjazdem do Hiszpanii zdają sobie sprawę z jej istnienia, ale warto to zmienić! Przede wszystkim warto sobie zdać sprawę, że Ronda to jedno z najstarszych miasteczek w Hiszpanii. Zachwyca przede wszystkim swoim nietypowym położeniem. Dlaczego? Otóż miasto usytuowane jest na dwóch skałach, które połączone są ze sobą XVIII – wiecznym mostem, który ma aż 100 metrów!

Puente Nuevo – niesamowity most

Puente Nuevo to największa atrakcja miasteczka. Bez wątpienia to symbol Rondy, który ponadto zdobi wiele magnesów, pocztówek i innych pamiątek. Most zbudowano na rzece Guadelevin w roku 1784. Stoi on na wyjątkowo potężnych filarach. A wszystko to sprawia, że mamy niesamowity widok na skalne, pionowe ściany wąwozu Tajo de Ronda, który ma aż 160 metrów wysokości. Szerokość momentami sięga do 100 metrów. Za sprawą mostu miasto jest podzielone na dwie części – południowa La Ciudad (rejon mauretański) oraz chrześcijańską północ – el Mercadillo . Most bez wątpienia zapiera dech w piersi. Co ciekawe nad górnym filarem można dostrzec okno. Aby podziwiać most w pełnej krasie, najlepiej udać się w dół wąwozu.

Klimat w Rondzie

Ronde można wliczyć do zbioru białych miasteczek w całej Andaluzji – co nadaje miastu jeszcze ciekawszy klimat. Tutaj możemy odpocząć i się zrelaksować- lekki wiatr, słońce, a przede wszystkim spokój i brak zbędnego pośpiechu. Ponadto wyjątkowe drzewa cytrusowe nadają miastu jeszcze ciekawszy klimat. W samym centrum miasteczka znajdują się przede wszystkim bary i restauracje, które mają ograniczoną ilość miejsce. Dlatego też, jeśli zależy Ci na posiłku z widokiem, to postaw na wcześniejszą rezerwację. No i nie zapominajmy, że to właśnie tutaj można spróbować słynnego tapas – CRIADILLAS de toro. Inaczej mówiąc, bycze jądra.

Warto pospacerować miastem i poobserwować tutejsze mieszkania, a także zobaczyć najważniejsze zabytki. Dzień spędzony w Rondzie z pewnością będzie ciekawy i udany!

Co jeszcze należy zobaczyć w Rondzie?

Ronda jest niewielkim miasteczkiem i oczywiście największą atrakcją jest wąwóz. Nie mniej, to nie jedyna rzecz, która warto zobaczyć. O czym mowa? Sprawdźmy!

  • Plaza de Toros Real Maestranza de Caballería – to XVIII wieczne miejsce walki torreadorów, po arenie można spacerować, zwiedzać, a także zajrzeć za kulisty
  • Palacio de Mondragón – jest to pałac, który w XI wieku był siedzibą niezależnego królestwa muzułmańskiego o nazwie Taifa de Ronda. Szczególnie ciekawa okazuje się roślinność w ogrodzie – dlatego warto go odwiedzić. Ponadto mamy piękne, panoramiczne widoki na miasto z tego miejsca.
  • Palacio de Salvatierra – renesansowy pałac, który wyróżnia się strzelistymi kolumnami, a także dwoma figurami.
  • Casa del Rey Moro – to pałac z XVIII wieku, z dwoma interesującymi miejscami. Pierwsze to Kopalnia Wody – są to wydrążone w skałach, podziemne korytarze, schody i jaskinie, które prowadzą do źródła wody. Drugie z miejsc to Sala de Secretos – po polsku Komnata Sekretów. Miejsce odznacza się niesamowitą akustyką.
  • Muralla de la Cijara – mury obronne miasta, zbudowane je już w XII wieku, a jednej z ciekawszych punktów to Puerta de la Cijara (jest to brama w kształcie arabskiej podkowy).
  • Plaza Duquesa de Parcent – niezwykły, urokliwy plac, zaraz obok gotyckiego kościoła Santa Maria la Mayor
  • Puerta de Almocabar – brama kamienna z XIII wieku.

Dla kogo Ronda to idealne miejsce?

Ronda będzie idealnym miejscem dla każdego, kto uwielbia zwiedzać, spacerować, podziwiać niesamowite widoki. A także dla fanów małych, klimatycznych barów. Warto wybrać się tutaj przynajmniej na jeden dzień, a można nawet na cały weekend!

W Rondzie nie będziesz się nudzić – niesamowity klimat, romantyczna atmosfera, pyszne jedzenie – wszystko to sprawia, że warto odwiedzić to miasteczko!

Jeden komentarz

  • Amelka

    Też miałam kiedyś okazję odwiedzić Rondo – niesamowite miasto i piękne widoki. Most robi wrażenie, jednak podziwianie go z dółu zaskakuje jeszcze bardziej. Jedno z ciekawszych miejsc w Andaluzji! Pozdrawiam!

Dodaj komentarz