różowe jezioro
Blog,  Hiszpania

Różowe jezioro w Hiszpanii – co musisz o nim wiedzieć!

Słyszałeś kiedyś o różowym jeziorze, które znajduje się w Hiszpanii? Jeśli nie to, zaraz usłyszysz. Chcesz dowiedzieć się, gdzie dokładnie się znajduje, a także dlaczego takie jest?. Zatem zapraszam do dalszej części tekstu!

Różowe Jezioro w Hiszpanii

Hiszpania jest duża i rozległa, a to oznacza, że znajdziesz tam sporo ciekawych i niezwykłych miejsc. Jednym z nich jest właśnie różowe Jezioro Torrevieja, która znajduje się w okolicy Alicante. Zaciekawi też miłośników zwierząt, gdyż można tu podziwiać również piękne, różowe flamingi. Jak się tam dostać? Zaraz dowiesz się wszystkiego!

Gdzie znajduje się różowe jezioro?

Jednymi z największych atrakcji regionu są dwie słone laguny, które znajdują 50 km od Alicante. Teren ten to parque Natural de las Lagunas de la Mata y Torrevieja, który otwarto 27 stycznia 1989 roku. Obszar ten to aż 3843 hektara, a teren wodny zajmuje aż 2100 hektarów. W skład parku wchodzi nie tylko różowe jeziora, ale także słona Laguna Salada de la Mata, która przyciąga mniej turystów niż słynne jezioro. To właśnie tutaj uzyskuje się spore ilości soli. Wybrać się tu można autobusem lub samochodem.

Dlaczego jezioro jest różowe?

Przede wszystkim chodzi o wysokie zasolenie wody, jednak to nie wszystko. Na ten wyjątkowy kolor wpływa obecność mikroalgi dunalielli słonolubne. Inny powodów to także obecność archelonów z grupy halobakterii, mają one specjalny barwnik, który potęguje kolor wody. Trzeba jednak pamiętać, że wpływa to również na mniej przyjemny zapach.

Kiedy najlepiej się tu wybrać?

Gdy już udasz się, aby podziwiać różowe jezioro w Torrevieja, to poza niezwykłym kolorem możesz zobaczyć kryształki soli oraz pianę na powierzchni. Szczególnie od czerwca do października. Co ważne nie można się kąpać w takiej wodzie. Jeśli zależy Ci na dobrych fotografiach, to dobrym rozwiązaniem jest robienie zdjęć z większym zachmurzeniem albo podczas wschodu lub zachodu słońca.

Warto się tu wybrać szczególnie na początku jesieni, gdyż wtedy kolor jest intensywniejszy (ma to związek z większą aktywnością bakterii, a także z kątem badania światła na wodę). Natomiast jeśli zależy Ci szczególnie na flamingach to lato i początek jesieni będą najlepszym rozwiązaniem na wizytę.

Ponadto można odwiedzić tutejsze muzeum. Wszystko to jest darmowe.

Czytaj także:

Ronda – perełka Andaluzji

Caminito del Rey

Dodaj komentarz