salto del colacho
Blog,  Hiszpania

Salto del Colacho – skoki nad niemowlakami

Hiszpania znana jest ze sporej ilości świąt – również tych nietypowych. Jedną z takich uroczystości jest Salto del Colacho, gdyż budzi sporo kontrowersji w wielu kręgach. Na czym polega wydarzenie? Jak się odbywa? I kto jest temu przeciwny? Sprawdźmy!

Salto del Colacho – na czym polega to święto?

Salto del Colacho odbywa się w miasteczku Castrillo de Murcia. Wydarzenie polega na przeskakiwaniu przez narodzone w danym roku dzieci. Kładzie się je na materacach, a nad nimi skaczą osoby przebrane za postać diabła. Zaczepiają oni również mieszkańców, a później skaczą.

Początkowo wierzono, że obrzęd ten oczyszcza noworodki z grzechu pierworodnego, a także chroni przed złem. W tej chwili to po prostu wydarzenie kulturowe, a nie już religijne. Nie zmienia to faktu, że księża nadal biorą udział. Gdy osoba przebrana za diabła przeskoczy, to dzieci obsypuje się różami i błogosławi wodą święconą.

Poznaj historię Salto del Colacho

Uznaje się, że pierwsze obchody tego wydarzenia miały miejsce już w roku 1620, chociaż nie ma na to jasnych dowodów. Pierwsze obrzędy organizowało Katolickie Bractwo Najświętszego Sakramentu – wtedy właśnie tradycja uroczystości została powiązana z obchodami Bożego Ciała.

Najważniejszym elementem całego święta są oczywiście skoki przez noworodki (tak było zawsze). Odbywa się to w niedziele poprzedzającą Boże Ciało. Pamiętajmy jednak, że noworodki to ogólne określenie, gdyż zbiera się wszystkie dzieci urodzone w ciągu roku. A więc może być to dziecko miesięczne, jak i 11 – miesięczne.

Co najważniejsze organizatorzy twierdzą, że nigdy dziecku nie stała się krzywda.

Jakie kontrowersje wzbudza?

Salto del Colacho ma chrześcijańskie pochodzenie, jednak aktualnie Kościół stara się odciąć od tego wydarzenia. Nawet sam papież Benedykt XVI mówił do księży, aby się odcięli i zdystansowali, ponieważ nie jest on zgodny z prawami Kościoła.

Największą kontrowersje wzbudza postać diabła.

Niemniej tradycja trwa od lat i nic nie wskazuje na to, aby miało coś się zmienić. Hiszpanie od zawsze uwielbiają swoje święta i starają się zawsze pielęgnować tradycje!

Dodaj komentarz