salvador dali
Blog

Salvador Dali – ciekawostki na temat artysty

Salvador Dali wybitny artysta i jak każdy artystą kryjący w sobie wiele zagadek. Jakie zatem udało się odkryć ciekawostki na temat jednego z najzdolniejszych artystów XX wieku? Sprawdźmy!

1. Nigdy nie ukończył studiów

Wiele osób twierdzi, że szkoła, studia są niezbędne do ociągnięcia sukcesu. Nie do końca jest to prawdą. Potwierdza to przypadek Salvadora Dali. Co prawda uczęszczał on przez długi czas na Akademię Sztuk Pięknych w Madrycie, ale zasłynął tam ze swojego ekscentrycznego zachowania i niezwykłego sposobu ubierania w stylu XIX – wiecznego dandysa. Wyrzucano go dwa razy. Pierwszy raz został wyrzucony za udział w proteście studenckim, natomiast drugi raz przed końcowymi egzaminami. Stwierdził, że ma lepsze kompetencje niż osoby, które miały przeprowadzać egzamin.

2. Pierwszy markiz Dali de Putbol

Dał w prezencie swojej miłości Gali niezwykły Zamek w Pubol. W momencie, kiedy stał się właścicielem otrzymał tytuł szlachecki – Markiz z Pubol. Wnętrze zostało ozdobione przez elementy dekoracyjne zrobione przez artystę.

3. Trzeci Salvador w rodzinie

Nie był pierwszą osobą w rodzinie o imieniu Salvador – tak samo nazywał się jego ojciec oraz brat, który zmarł przed narodzinami Dalego. Rodzicie powiedzieli mu, że ich zdaniem jest reinkarnacją swojego brata. Namalował nawet na jego cześć obraz „Portret mojego martwego brata”.

4. Uwielbiał Picassa

W roku 1927 udało mu się spotkać z Pablo Picassem w jego atelier, gdzie artysta pokazał mu swoje obrazy. Dali bardzo się nimi zafascynował, jednak potem stwierdził, że jeden jego obraz ma większą wartość niż wszystkie obrazy Picassa razem.

5. Fascynacja Hitlerem

Dali był bardzo zaintrygowany i zafascynowany Hitlerem. Mówił, że o nim śni, jak inni mężczyźni śnią o różnych kobietach.

6. Twierdził, że nigdy nie próbował narkotyków

Z początkiem lat 30 opracował swoją metodę paranoiczno-krytyczną, która polegała na stymulacji ludzi obłąkanych. Wpatrywał się długo w jeden malowany przedmiot, aż sam zaczynał „zmieniać formę”, w ten sposób stawał się on halucynacją. Było to niezwykle istotne dla rozwoju surrealizmu.

7. Ekscentryczne pomysły już w młodości

Mówiło się, że już w szkole średniej miał bardzo ekscentryczne pomysły. Zapamiętano szczególnie, jak brał udział w spektaklu, gdzie rzucił się ze schodów przed całą widownią.

8. Przepadał za zdzieraniem pieniędzy z naiwnych osób

Yoko Ono chciała kupić fragment znanych wąsów Dalego, on jednak uważał ją za czarownice i nie chciał, aby miała jakikolwiek jego prywatny przedmiot. Postanowił zrobić jej „żart”. Kazał swojej przyjaciółce Amandzie Lear iść do ogrodu i uciąć wypłowiałe źdźbło trawy, które potem zapakowano i wysłano Yoko. Zapłaciła ona za to aż 10 tysięcy dolarów.

9. Był autorem wielu reklam i projektował loga

Jednym z popularniejszych projektów, za które odpowiada jest logo Chupa Chups.

10. Kot zawsze z nim

Miał swojego ukochanego kota Babou, którego nabył w 1960 roku od kolumbijskiego notabla. Wyprowadzał go potem na spacery w niezwykłe obroży ze szlachetnymi kamieniami. Ponadto zabierał go ze sobą do restauracji.

11. Inspiracja wyglądem Velazqueza

Bardzo inspirowały go wąsy Diego Velazqueza i postanowił je odwzorować na sobie.

12. Nazywano go Avida Dollars

Salvador Dali był miłośnikiem pieniędzy i słyną ze swojej chciwości. Zatem często stosował niekonwencjonalne metody w celu ich zdobycia. Kiedyś sprzedał obraz za pokaźną sumę, mówiąc kupującemu, że farbę zmieszano z jadem osy, przez co podbił wartość dzieła.

13.Organizator przyjęć

Wraz ze swoją żoną Heleną Diakonovą – znaną jako Gala uwielbiał organizować przyjęcia. Jak to Dali były one ekstrawaganckie. Wymagały od gości kreatywności, a także odwagi gdyż na przyjęciu pojawiały się dzikie zwierzęta. Najczęściej imprezy były tematyczne.

14. Autor wielu okładek Vogue

W swojej karierze zajmował się również tworzeniem okładek dla magazynu Vouge’a.

15. Agresja w dzieciństwie

Jako dziecko przejawiał sadystyczne zapędy. Napisał kiedyś, że jak miał pięć lat to przechodził z kolegą przez most, a potem go z niego zrzucił. Dziecko doznało dość poważny obrażeń. Orwell powiedział, że Dali to dobry rysownik, ale okropny człowiek.

16. Chciał zwiększyć swoją kreatywność

Bardzo zależało mu, żeby być jeszcze bardziej kreatywnym. Wtedy wymyślił, że zaśnie na krześle, trzymając w tym czasie łyżkę nad blaszanym talerzem. Stwierdził, że gdy zaśnie to łyżką spadnie i go obudzi, a on opisze to co zobaczył we śnie.

  1. Był miłośnikiem mody

Dali chętnie podejmował współprace z wieloma projektantami, którzy inspirowali się w trakcie tworzenia jego pracami. Pracował chociażby z Christianem Diorem nad kolekcją inspirowaną przyszłością ludzkości. Zaprojektował wtedy suknie na rok 2045.

  1. Fascynacja Freudem

Z racji tego, że sam uwielbiał sny to przeczytał książkę autorstwa Freuda na temat interpretacji snów. Powiedział wtedy, że ta książka to jedno z największych odkryć w jego życiu.

  1. Uwielbiał wąsy

Poza fascynacją i inspiracją Velazqueza odnośnie wąsów, temat ten go bardzo ciekawił. Dlatego też w 1954 opublikował książkę wraz z fotografem Philippeem Halsmanem, która była w całości poświęcona wąsom.

  1. Ogromna ilość stworzonych obrazów

Dali namalował około 1500 obrazów przez całe swoje życie. A to nie jedyne prace jakie tworzył.

 

Mam nadzieję, że teraz udało Ci się jeszcze lepiej poznać tego fascynującego artystę.

Dodaj komentarz