salvador dali
Blog

Salvador Dali – co warto o nim wiedzieć?

Salvador Dali jeden z najbardziej znanych artystów hiszpańskich, który zyskał niesamowitą sławę również poza Hiszpanią. Wielu osób uważa go za bardzo kontrowersyjnego i faktycznie można powiedzieć, że jego dzieła można uwielbiać albo uważać je za dziwactwo. Ciężko tutaj o jakiś kompromis. Dlaczego zatem tak bardzo zadziwiał? Co należy o nim wiedzieć? Przekonajmy się!

Salvador Dali – wyjątkowy artysta

Dali był artystą wszechstronnym. Malował obrazy, tworzył niezwykłe rzeźby, meble, kostiumy, a także scenografie teatralne. Ponadto również zajmował się pisaniem. Wywierał wpływ na projektantów, zajmował się tworzeniem okładek Vogue. Zatem widać, że jego wszechstronność była niesamowita. Wpływał na to jego ogromny talent. Nie można jednak zapominać, że był wielkim ekscentrykiem i prowokatorem, co wielu utrudniało obcowanie z nim. Również z tego powodu do dzisiaj wiele osób za nim nie przepada. Nie można jednak powtarzać jego geniuszu.

Krótka biografia

Salvador Dali urodził się 11 maja 1904 w miasteczku Figueres. Imię dostał po swoim zmarłym bracie, gdyż rodzice, a także on sam wierzyli w to, że jest jego reinkarnacją. Rodzice Dalego dość szybko dostrzegli jego niezwykły geniusz i tak też od 10 roku życia zaczął pobierać lekcje rysunku oraz tworzył swoje pierwsze obrazy. Jak już był starszy to dostał się na Królewską Akademię Sztuk pięknych, jednak nie dane było mu ją skończyć. Największym problemem było jego przekonanie o własnym geniuszu. Nie słuchał rad i zaleceń profesorów, uważał się za kogoś lepszego od niego.

Gdy był u szczytu sławy, to mimo swojej wcześniejszej fascynacji Picassem, powiedział, że jeden jego obraz jest warty więcej pieniędzy niż cała twórczość Picassa. W latach młodości przyjaźnił się nie tylko z Picassem, ale też Joanem Miró, co wpłynęło jego fascynację surrealizmem. To właśnie Miró zarekomendował jego przyjęcie do kręgu artystów tego nurtu. Tam też udało mi się poznać żonę – Galę. Z czasem zaczęła ona pełnić rolę jego menadżerki – kreowała wizerunek i pomagała sprzedać obrazy. W odróżnieniu od wielu innych artystów sławę zyskał za życia – a jego kariera trwała ponad 60 lat. Napisał nawet swoją autobiografię – Dzienniki Geniusza, co pozwala jeszcze lepiej poznać tego kontrowersyjnego artystę.

Kontrowersyjny wizerunek

Salvador Dali bardzo dbał o swój wizerunek. Mówiło się, że stawał się jednym ze swoich dzieł. Co również wpłynęło na jego zainteresowanie modą. Projektował kapelusze oraz marynarki. Uważał modę za pełnoprawną dziedzinę sztuki, dlatego też bardzo przywiązywał wagę do projektowanych rzeczy. Współpracował z Elsą Schiaparelli. Razem stworzyli takie dzieła jak marynarka z szufladkami, wieczorowa kreacja z welonem, kapelusz, który miał kształt buta, a także suknię, która miała wypustki układające się w kształt ludzkiego szkieletu. No i najważniejsze w tym czasie powstała też Lobster Dress. Motyw ten utrzymał się w twórczości artysty.

Homar pojawił się także w pozostałej twórczości Dalego. Umieszczał go na swoich obrazach i rysunkach, a także obiektach artystycznych, jak telefon. Homar miał znaczenie erotyczne, ale też był powiązany z ukrytymi pragnieniami oraz bólem. Mówił o nich, że „homary są jak młode dziewczęta. Tak jak one stają się czerwone, gdy sprawiasz, że są gotowe do skonsumowania.”

Ciągła fascynacja modą

Nie tylko Schiaparelli współpracowała z Dalim. Swoje siły połączył również z Coco Chanel. Mówił, że jest ona jego przeciwieństwem. Mimo tego, że dali stawiał na przesadę, a Chanel na elegancje i minimalizm, to udawało im się współpracować. Pracowali razem przy balecie „Bachanale” – on odpowiadała za kostiumy, a on za scenografie. To właśnie pod wpływem Chanel, Dali postanowił tworzyć perfumy, a także współpracowali przy projekcie biżuterii.

Rzeźby i meble

Jak wiesz Dali był artystą wszechstronnym. Nie tylko malował, projektował, rzeźbił, ale tworzył meble. Jednym z najsłynniejszych jest sofa mająca kształt ust Mae West.

Projekty filmowe

Na wcześniejszych kategoriach nie kończy się zakres działalności Dalego. Brał on również udział w projektach filmowych. Między innymi w debiucie Luisa Bunuela „Pies andaluzyjski”. Niektórzy twierdzą, że angażował się w tak wiele projektów ze względu na chciwość i zachłanność. Ale to nie wszystko, warto również obejrzeć film Desitno, do którego Dali stworzył 22 obrazy olejne oraz sporo rysunków.

Miłośnik pieniędzy i splendoru

Dali uwielbiał przepych, pieniądze i splendor. Z tego właśnie powodu Andre Breton wykluczył w roku 1939 Dalego z grupy surrealistów. Wcześniej nawet wymyślił dla niego przydomek „chciwy dolar”. Wszystko przez jego zachłanność do pieniędzy

Wykreowany przez żoną

Wiele osób uważa, że to kim się stał Salvador Dali to zasługa żony. To właśnie ona sprawiła, że utalentowany dziwak, stał się marką popularną na całym świecie. Poznawała go z zamożnymi i sławnymi znajomymi, promowała jego dzieła, co w rezultacie wpłynęło na ich rosnącą wartość. To dzięki jej wpływom Dali dostawał wyjątkowe zlecenia – między innymi projekty okładek dla Vouge’a.

Własne muzeum

Dali jeszcze za życia postanowił stworzyć swoje własne muzeum. Postanowił, że będzie to w jego rodzinnej miejscowości Figures. Budynek powstał na ruinach dawnego teatru, co oczywiście ma znaczenie symboliczne, gdyż artysta uważał że jego życie jest jak teatr. Oczywiście budynek, jak to bywa w przypadku Dalego jest niezwykle surrealistyczny.  Ten nietuzinkowy budynek jest w kolorze żółtym a na dachu znajduje się szklana kopuła i figurki w kształcę jaj i złotych posągów. Całość została dopełniona złotymi bochenkami chleba.

Książka kucharska

Jakby tego wszystkiego jeszcze było mało to Dali również napisał własną książkę kucharską. Słynął z tego, że przyrządzał wysublimowane oraz niezwykle wykwintne potrawy, które zaskakiwały gości smakiem, a także wyglądem. Dlatego też wydał książkę Kolacja Gali.

Najpopularniejsze dzieła Salvadora Dali

Poznajmy zatem jeszcze najsłynniejsze dzieła.

  • Trwałość Pamięci, czyli słynne płynące zegary,
  • Płonąca Żyrafa,
  • Kuszenie Świętego Antoniego,
  • Figueres w Katalonii( sam je zaprojektował i urządził).

Salvador Dali – ciekawostki

Salvador Dali był człowiekiem niezwykle intrygującym i ciekawym. Słyną z niecodziennych fascynacji i inspiracji. Uwielbiał Freuda, Hitlera, ale też wąsy Diego Velazqueza. Początkowo jego twórczość była „normalna” – malował pejzaże i martwą naturę. Z czasem pojawiła się fascynacja snem i surrealizmem. Jednym z przykładów jego ekscentrycznego zachowania jest fakt, że zabierał kota do restauracji i nigdy za nie nie płacił. Gdy kelner przynosił rachunek, to wystawiał czek, a potem na odwrocie coś rysował. Nikt później nie chciał go realizować, gdyż był tam rysunek słynnego artysty. Natomiast jego najbardziej znany obraz „trwałość pamięci” – stworzył, gdy nie miał ani grosza.

Podsumowanie

Jak widzisz, artysta ten jest niezwykle ciekawy i można stale odkrywać coś nowego na jego temat. Czy przepada się za jego pracami, czy nie, raczej trudno negować jego geniusz. Warto zatem zapoznać się z jego twórczością bliżej oraz także jego życiem. Wszelkie biografie znanych artystów są niezwykle ciekawe i inspirujące. Pozwalają lepiej zrozumieć twórczość.

A jeśli chcesz więcej wiedzieć na temat Salvadora Dali, to zapraszam to wpisu na temat ciekawostek o artyście.

Polecam również dwa filmy na temat jego życia:

Dodaj komentarz