sanfermines
Blog

Sanfermines – czyli popularna fiesta w Pampelunie

Sanfermines to niezwykle popularna coroczna impreza w Pampelunie. Cieszy się ogromną popularności wśród Hiszpanów, ale też turystów. Co takiego w sobie kryje? Co wpływa na jej popularność? Na czym polega? Zaraz dowiesz się wszystkiego!

Sanfermines – o co w tym wszystkim chodzi?

Każdego roku w dniach 6-14 lipca w Pampelunie odbywa się nietypowe święto – Sanfermines. W tym czasie przybywają setki tysięcy miłośników tych wydarzeń. Co ich przyciąga? Nic innego, jak gonitwy byków (encierros). Jak przebiegają uroczystości? Wszystko zaczyna się 6 lipca, zbiera się tłum ubrany na biało, osoby mają jednak dodatek czerwonej chusty. W południe wystrzelona zostaje  raca, co oznacza, że fiesta się zaczęła. Trwa kolejne 9 dni, a w tym czasie miasto nie śpi. Co się zatem dzieje? Wcześniej wyznacza się wybrane uliczki starówki i każdego dnia o 8 rano wypuszcza się 6 byków, które muszą dobiec do Plaza de Toros. Uciekają przed nimi śmiałkowie. Najczęściej jest to po kilka tysięcy osób dziennie. Niekiedy zostają także zranieni. Czyli w praktyce to oznacza, że każdego dnia spora liczba osób ucieka przed bykami, a pozostali to obserwują.

Jak wygląda bieg?

Jak wspomniałam każdego dnia od rana odbywa się szybki wyścig. Wtedy to czasie około trzech minut przebiega się odległość niecałego kilometra. Na początku jest wystrzał i to one informują o momentach gonitwy. Pierwszy znaczy, że zagrody zostały otwarte, drugi że byki są na zewnątrz, a trzeci, że dotarły do areny byków. Czwarty zaś oznacza, że byki zostały zamknięte i to koniec gonitwy.

Sanfermines w liczbach

Sanfermines to niezwykle wydarzenie, która potwierdzają liczby. Spójrzmy np. na rok 2012 i wtedy w ponad 400 wydarzeniach kulturalnych wzięło udział aż 1,5 miliona osób. Sanfermines to nie tylko gonitwa byków, ale też wiele koncertów, pokaz fajerwerków, czy pochód wielki kukieł. Warto zobaczyć, to na własne oczy!

Dodaj komentarz