sankt petersburg
Blog,  Podróże

Sankt Petersburg – dlaczego zakochacie się w tym mieście?

Sankt Petersburg jest drugim największym, a zarazem najistotniejszym miastem w Rosji. Mieszka tu ponad 5 mln osób. Ponadto miasto to jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów. Dawno temu nikt sobie tego nawet nie wyobrażał, że w miejscu tym można stworzyć tak wyjątkowe i okazałe miasto. Dlaczego stało się niezwykle i jaka jest jego historia? Zaraz się razem przekonamy!

Sankt Petersburg – krótka historia

Miasto to lata przed panowaniem cara Piotra Wielkiego nie wydawało się ani trochę ciekawe. W roku 1700 Rosja toczyła wojnę ze Szwecją i wtedy też ówczesny władca wydał rozkaz wybudowania twierdzy Pietrowłowska. Pozostawała ona otoczona wodą z każdej strony, jedynie most łączył ją z lądem. Kiedyś też pełniła rolę więzienia. Również w tym okresie postanowiono, że stolica zostanie przeniesiona z Moskwy do Sant Petersburga. Później rozwój następował w okresie panowania Elżbiety, Katarzyny oraz Aleksandra. Co ciekawe inspiracje przy tworzeniu miasta stanowił Amsterdam.

Stąd też widzimy, że główne atrakcje, pałace, cerkwie, zamki zawdzięcza się carskim władcom. Zatem podsumowując, miasto to założono w 1703 roku, a od 1712 do 1918 pozostawał stolicą kraju. Celem Cara Piotra I było wybudowanie miasta-portu, które połączy Rosję z resztą częścią Europy. Sankt Petersburg to również kulturalna stolica kraju, ponieważ znajdziemy tu około 221 muzeów, 2000 bibliotek oraz 80 teatrów. Zatem co dokładnie warto tutaj robić?

Co warto zobaczyć w Sankt Petersburg?

  1. Muzeum Ermitaż – inaczej Sankt Petersburski Luwr

Na zewnątrz muzeum to przypomina nawet Wersal i jest to jedna z największych atrakcji miasta, a także najciekawsza. Ilość zbiorów i dzieł, które można tutaj podziwiać, robi ogromne wrażenie. Z całą pewnością można tu spędzić dobre kilka godzin. Najlepiej zabrać ze sobą mapkę i nawet już wcześniej zaplanować, co konkretnie chcemy tutaj zobaczyć.

Muszę przyznać, że chyba nie da się zobaczyć dokładnie wszystkiego. W tym muzeum pokonasz kilometry, ponieważ znajduje się tutaj aż 3 mln eksponatów, a wszystko to w 350 pomieszczeniach w aż 5 budynkach. Zatem jak widzicie możliwości spacerowych jest dużo, można tu spędzić więcej niż jeden dzień, a gdyby chciało się zobaczyć wszystko to i jeszcze więcej.

Tutaj znajdziecie zbiory z całego świata, a więc z pewnością każdy odnajdzie coś dla siebie.

  1. Plac pałacowy

Oczywiście to kolejna wielka (dosłownie) rzecz w mieście. Tutaj wszystko jest gigantyczne. I tak też plac pałacowy ma niecałe 60 000m2, a na samym środku znajduje się kolumna Aleksandrowska. Ponadto można podziwiać wyjątkowy łuk triumfalny, wszystko to jest pamiątką zwycięstwa nad wojskiem Napoleona w 1812 roku.

  1. Cerkiew Krwi – sobór Zmartwychwstania Pańskiego

To bez wątpienia kolejny obowiązkowy punkt na mapie, którego nie można pominąć. Tutaj również można stracić kilka godzin na samo wpatrywanie się w budynek, gdyż robi on niesamowite wrażenie. Sobór powstał tam, gdzie miejsce śmierci Aleksandra II. A jego śmierć nastąpiła w wyniku zamachu, którego dokonał Polak Ignacy Hryniewicki. Stąd też jego syn Aleksander III nakazał wybudować cerkiew w miejscu jego śmierci. Budynek ten był budowany aż przez 24 lata. I co ciekawe funkcjonowała tylko przez 23 lata, tj. od roku 1907 do 1930, a później ją zamknięto. Padła decyzja o rozbiórce budynku, ale wybuch II Wojny Światowej ją uratował. Podobno osoby, które miał go rozbierać, musiały iść walczyć, zatem Cerkiew została na swoim miejscu. Jednak otwarto ją dopiero w 1997, wszystko to po 30 latach pracy konserwatorskich.

Według wszelkich informacji Cerkiew miała nawiązywać do Soboru Wasyla w Moskwie. I faktycznie na zewnątrz budynku znajdziemy pewne podobieństwa, jednak w środku już trochę mniej.

  1. Sobór św. Izaaka

To druga pod względem wielkości cerkiew w całej Rosji. Może tu wejść w tym samym czasie aż 14 tysięcy wiernych. Złote kopuły widać z daleka, a to wszystko za sprawą pokrycia ze 100kg czystego złota. Ponadto Sobór oferuje również taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę na miasto.

  1. Sobór Smolny w Sankt Petersburg

Sobór ten uznaje się za jedną z piękniejszych świątyń w mieście. Początkowo miał on być żeńskim klasztorem prawosławnym. Pieniądze na jego budowę otrzymano od carycy Elżbiety I, która planowała tam zamieszkać po zakończeniu sprawowania władzy. Założenie było takie, że będzie tu rezydować mniej więcej 200 mnieszek. Jednak po kilku latach sytuacja się zmieniła. Klasztor został zamknięty i przejął go Instytut Szlachetnie Urodzonych Panien. Rok 1917 to urzędowanie w nim komunistów, później został zniszczony i zmieniony na muzeum. Dzisiaj natomiast odbywają się tu koncerty i obrady. Sobór Smolny zadziwia i zachwyca swoim barokowym stylem.

  1. Turkusowy meczet

Przez wiele lat ten oto meczet był jedynym w mieście. Do tego uznawano go za jeden z największych obiektów w Europie. Aktualnie pozostaje aktywną świątynią muzułmańską. Pomieści aż 5000 osób. Ściany meczetu zostały pokryte szarym granitem, natomiast kopuła oraz górne części mineratów ozdobioną ceramiką turkusową.

  1. Twierdza Pietropawłowska w Sankt Petersburg

Twierdza ta jest najstarszym budynkiem w mieście. Powstawała aż 20 lat, a budowa rozpoczęła się w roku 1703. Założyciele jest Piotr I i twierdza miała posłużyć do obrony przed Szwedami. W kolejnych latach zrobiono z niej więzienie. Właśnie tam przetrzymywano więźniów politycznych tj: syna Piotra Wielkiego, Tadeusza Kościuszko, Lwa Trockiego czy Fiodora Dostojewskiego. Nazywano ją też rosyjską Bastylia. Od 1924 pełni funkcję muzeum. I tutaj szczególnie warto zwrócić uwagę na sobór Świętych Piotra i Pawła razem ze 122 metrową iglicą. Właśnie w tym miejscu pochowano większość carów z rodziny Romanów.

Ponadto na terenie twierdzy znajduje się aż 5 muzeów (możesz zdecydować, które z nich warto odwiedzić). Będą to między innymi muzeum miasta, muzeum historii twierdzy czy muzeum eksploracji kosmosu i technologii rakietowej. No i jak już tu będziesz, to nie zapomnij znaleźć pomnik Piotra I.

  1. Newski Prospekt

Oczywiście nie zapominamy o głównej ulicy miasta, która została zaprojektowana przez samego Piotr I. Jest to aż kilkupasmowa aleja (jak mówiłam, w Petersburgu wszystko ma rozmach), która ciągnie się przez prawie 5km. To tutaj znajduje się centralny punkt miasta, możemy coś kupić lub zjeść.

  1. Rejs kanałami Petersburga

Podziwianie miasta z perspektywy wody jest zawsze miłą atrakcją. Również w przypadku Petersburga można się na to skusić. Podczas zwiedzania miasta sprawdź, jakie są oferty i godziny, gwarantuje, że będziesz zadowolony.

  1. Łachta Centr

To budynek, który ma ponad 460 metrów wysokości, do tego aż 86 pięter, a więc może robić wrażenie. Budowa trwała aż 5 lat, ponadto koszty wyniosły 2,5 miliarda dolarów. Właśnie w tym miejscu siedzibę ma Gazprom.

  1. Metro

No i nie można pominąć metra. Po pierwsze to ciekawa atrakcja ze względu na spore głębokości pod ziemią. Najgłębsza stacja metra w Petersburgu to 72 m – mowa o stacji Proletarskaja. Ponadto na wielu stacjach możesz podziwiać wyjątkowe żyrandole czy zdobione ściany. Najładniejsze stacje znajdują się na linii czerwonej i to nią warto w szczególności się przejechać.

Oczywiście atrakcji w całym mieście jest dużo więcej, ale tutaj masz kilka podstawowych, które są konieczne do zobaczenia podczas wizyty w tym niesamowitym, rosyjskim mieście.

sankt petersburg

Sankt Petersburg – praktycznie informacje

Jak wyjechać?

Od jakiegoś czasu procedura została uproszczona i gdy chcemy wyjechać do Rosji, to można ubiegać się o wizę elektroniczną. Najpóźniej 4 dni przed Twoją zaplanowaną podróżą musisz wejść na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji, do tego pamiętaj o cyfrowym zdjęciu. Wszelkie dokumenty będą weryfikowane na granicy. Dojedziemy tutaj autobusami, dzięki wycieczkom zorganizowanym, a także można złapać samolot z Warszawy.

Jak długo?

W przypadku tak dużego i ciekawego miasta, warto postawić na 3-5 dni, wszystko zależy od naszych potrzeb i tempa zwiedzania, a także tego jakie atrakcje chcemy wybrać. Niemniej Sankt Petersburg to wyjątkowe miasto, a więc polecam zostać tu jak najdłużej, tym bardziej, że sporo czasu można też spędzić w muzeum.

Kiedy jechać?

Uważa się, że najlepszy czas to tak od maja do lipca. Wtedy możesz być świadkiem tzw. białych nocy. Co to oznacza? Że ze względu na położenie w mieście prawie w ogóle nie zapada zmrok, szczyt tego zjawiska to okres pomiędzy 19 czerwca a 2 lipca.

Podróżowanie po mieście

Transport z jednego do drugiego miejsca niekiedy nie jest taki łatwy, gdyż miasto jest spore i nie wszędzie uda się szybko i łatwo przejść. Dlatego też najlepiej stawiać na komunikację publiczną (np. metro) albo sprawdzić na oferty dedykowane turystą np. ze specjalnymi wycieczkami, wtedy transport do trochę dalszych miejsc łatwiejszy. Ponadto można stawiać na taksówki, które nie zawsze wychodzą drogo lub na rosyjskiego ubera, czyli Yandex.

Waluta w Sankt Petersburg

Obowiązującą walutą w Rosji jest rubel. Warto przed wyjazdem wymienić sobie wystarczającą ilość gotówki, gdyż nie we wszystkich aplikacjach walutowych będzie to możliwe. Natomiast jeśli chodzi o ceny, to są one zróżnicowane, w zależności od miejsca.

Podsumowanie

Wyprawy do tego miasta się nie zapomina. Gdyż to właśnie tutaj na każdym rogu kryje się jakaś niespodzianka, zabytek lub dzieło sztuki. Niekiedy nazwa się je Wenecją Północy, zatem mam nadzieję, że czujesz się zainspirowany do podróży w to niezwykłe miejsce! Ja mam nadzieję, że jeszcze kiedyś uda mi się tu być!

Dodaj komentarz