Blog,  Hiszpania

Santander – dlaczego warto?

Północ Hiszpanii bez wątpienia różni się od południa. Mamy tutaj więcej gór, inną pogodę, a do tego sporą ilość zieleni. Zastanawiałeś się kiedyś, czy warto wybrać się właśnie do stolicy Kantabrii? Zatem odpowiem Ci, oczywiście, że warto. Zaraz przekonasz się, dlaczego koniecznie musisz postawić na Santander!

Santander

Santander to miasto na północy Hiszpanii, które ma wyjątkowy klimat. Otóż łączy w sobie zieleń górskich krajobrazów wraz z pięknymi, piaszczystymi plażami (ponad 70).No i dochodzą do tego jeszcze jaskinie. Tutaj odnajdziesz połączenie majestatycznych kamienic i pałacowych rezydencji wraz z nowoczesną architekturą. Gwarantuje, że będziesz mieć dużo do odkrywania i urok miasta Cię zachwyci. Poza tym możesz rozkoszować się tutejszym jedzeniem w sporej ilości knajp i barów.

Jako ciekawostkę dodam, że od XIX wieku miasto to stanowi ulubione miejsce na odpoczynek mieszkańców Madrytu. Tutaj nie doświadczysz tłumu turystów, ani też zatłoczonych miast. Tutaj dużo łatwiej odpocząć i się zrelaksować. Życie w tym mieście to bez wątpienia harmonia i spokój!

Miasto królów oraz rybaków

Santander na przełomie XIX i XX wieku pozostawał ulubionym kierunkiem zarówno arystokracji, jak i rodziny królewskiej. Gdy przejdziemy się starówką, która ma niezwykle majestatyczny klimat, to otrzymujemy wgląd w elitarną przeszłość miasta. Idealny przykład to Pałac La Magdalena. Wyjątkowy budynek położony na najwyższym wzgórzu półwyspu, jest miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć. Miasto to łączy niezwykła atmosferę baśniowych pałaców z rybackimi tradycjami. A te poznajemy bliżej dzielnicy rybackiej. Tam uda się skosztować lokalnych specjałów tj. rabas (smażone kalamary), maganos (kalmary w cebulce) lub małże.  To niezwykłe miasto pełne kontrastów.

Santander – co zwiedzać?

 1. Nuestra Señora de la Asunción

Interesujący budynek, który został wzniesiony już w VIII wieku, ale początkowo był jedynie niewielkim kościołem. Kilka wieków później zdecydowano, że trzeba zwiększyć jego rangę, zatem wiązało się to z rozbudową. Obejmowała ona stworzenie dodatkowych partii w dole świątyni, a także rozszerzenie jej o górne kondygnacje. Finalną formę udało się uzyskać w XIV wieku – i wtedy stała się kompleksem klasztorno – katedralnym ze sporą ilością osobliwych krużganków i wyjątkowych ogrodów.

 1. Muzeum prehistorii i archeologii

Miejsce idealne, jeśli interesujesz się historią. Na ogromnej, bo aż 2000m2, powierzchni prezentowane są wykopaliska i zbiory, które przedstawiają prehistorię północnej Hiszpanii, jak również czasy starożytne aż do upadku cesarstwa Rzymskiego. W tym muzeum znajdziesz najcenniejsze w Europie zbiory z okresu paleolitu. Tutaj krok po kroku zobaczysz jak kształtowała się historia mieszkańców Kantabrii.

 1. Niezliczone ilości plaży

W całym mieście znajdziesz piękne i spokojne plaża, które z całą pewnością warto odwiedzić, nawet jak nie planujesz wypoczynku. Gwarantuje, że te widoki Cię nie rozczarują. Postaw na jedną z wielu:

 • Playa primera del Sardinero,
 • Playa de los Peligros,
 • Playa La Magdalena,
 • Playa Bikini,
 • Playa del Camello,
 • Playa La Concha,
 • Playa de Mataleñas,
 • Playa de el Puntal.
 1. Pałac Magdaleny (palacio de Magdalena) wraz z Park Mataleñas

To obowiązkowy punkt na każdej liście. Moim zdaniem można tu spędzić nawet cały dzień – na odpoczynku, opalaniu, czytaniu, spacerowaniu, ale musisz pamiętać o sporym wietrze od oceanu. A więc tak Pałac Magdaleny to pałać królewski, który pełnił funkcję letniej rezydencji króla Alfonsa XIII. Aktualnie pałac jest własnością uniwersytetu i to tutaj odbywają się kursy języka hiszpańskiego. Co ciekawe pałac nadal odwiedza rodzina królewska – ma swój specjalny apartament. Pamiętaj, aby przed wizytą sprawdzić godziny otwarcia. Natomiast park to piękne widoki, plaże, a także miejsce na wypicie kawy lub zjedzenie posiłku.

 1. Cabo Mayor i latarnia morska

To jedno z moich ulubionych miejsc, z każdą sekundą widok zachwycał mnie coraz bardziej. Tutaj można dostać się autobusem, ale również zrobić sobie dłuższy spacer na tzw. Senda de Mataleñas. Ta trasa spacerowa, doprowadzi nas ona do wyjątkowych plaż, a także punktów widokowych. Potem można ruszać dalej, aby podziwiać latarnie. Nie mniej to niezwykle ciekawy punkt na mapie Santander.

 1. Museo Maritimo del Cantabrico

Tutaj możesz dowiedzieć się co nieco na temat historii i biologii Morza Kantabryjskiego. Znajdziesz także sporą kolekcję, bo składającą się z aż 350 gatunków ryb. Największą atrakcja jest możliwość zobaczenia szkieletów wielorybów.

 1. Centrum Botin

Centrum to jest nowoczesnym centrum kultury w Santander. Za projekt odpowiada 79 letni architekt – Renzo Piano. Budynek finansowała fundacja Botin (założona przez arystokratyczną rodzinę Botin – właścicieli banku Santander).  Centro Botin to przede wszystkim muzeum i galeria sztuki. Budynek ma powierzchnię 8 739 m2 i składa się z dwóch kwadratowych struktur, które są ze sobą połączone. Jedna z części budynku to wyjątkowa dwupoziomowa galeria sztuki. Natomiast drugi budynek, to miejsce, gdzie organizuje się warsztaty muzyczne, taneczne, gotowania. Tutaj także znajduje się 300 osobowa sala widowiskowa. Co równie istotne budynek znajduje się nad samym wybrzeżem (na górze mamy punkt widokowy)

 1. Ogrody Jardines of Pereda

Wyjątkowy ogród, który powstał jako hołd dla José María de Pereda.

Jak zwiedzać miasto Santander?

Najlepsze rozwiązanie to spacer, rower lub autobus. Wszystko zależy od tego, na czym nam zależy. Warto miejsca te najbliżej siebie pokonywać o własnych siłach, wtedy uczymy się tez lepiej orientacji miasta. A gdy musimy udać się gdzieś dalej, wybierzmy autobus. Komunikacja miejsca funkcjonuje bardzo sprawnie. Jednak nie zapominajmy o możliwości, jaką daje nam rower. Można skorzystać w systemu miejskiego, gdzie za dzień korzystania zapłacimy ponad 2 euro, a za tydzień ponad 11. Ale potrzeba będzie najlepiej karta kredytowa z limitem 150 euro, które zostają zablokowane na wypadek zmieszczenie lub niezwrócenia roweru. Bez wątpienia rower daje nam możliwość szybkiego i wygodnego przemieszczania się.

Co robić poza miastem?

Warto udać się do innych większych miast, ale nie tylko. Niedaleko jest sporo jaskiń i parków. Jeśli mamy taką możliwość warto przede wszystkim udać się do Parku Narodowego Picos de Europa. W ten sposób z miasta nadmorskiego przedostaniemy się w wyjątkowe Krajobrazy Górskie. To właśnie tam znajdziesz jedną z perełek Hiszpanii – czyli Sanktuarium Cavadonga.

Polecam również wypady na pobliskie plaże np. Playa Virgen del Mar lub Playa la Murca. Ponadto warto wybrać się do Oviedo, Bilbao albo do CaraBÁRCENO WILDLIFE PARK.

Santander – ile kosztuje podróż?

Jak zawsze jest to zależne od wielu czynników. Po pierwsze czy uda Ci się znaleźć tani lot. Bardzo często będzie to możliwe – przystępne loty z Berlina (ja leciałam kiedyś za niecałe 200zł) lub Warszawy. Także, jeśli termin nie jest dla Was istotny, to sprawdzajcie, kiedy nadaża się okazja. Do tego trzeba doliczyć transport z lotniska i na lotnisko ok. 7euro. Nocleg – zależy czy chcemy hostel, airbnb, a może noc w hotelu. Ceny będą zatem różne, ale dolna granica to około 100zł, chyba że wynajmujemy większe mieszkanie na kilka osób, to wtedy najpewniej cena będzie korzystniejsza. Wyżywienie podobnie jak w całej Hiszpanii, a więc nie odbiega aż tak od cen w Polsce. Poza tym będąc w Santander, warto też udać się do innych miast. Np. Oviedo, Bilbao czy Torrelavenga. Wystarczy odpowiednie połączenie autobusowego i gotowe.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz