seriale
Język hiszpański

Seriale, które pomogą osłuchać Ci się z hiszpańskim!

Czy oglądanie seriali może przynieść coś więcej niż tylko chwila błogiego relaksu i odprężenia po ciężkim dniu? Oczywiście, że tak! Od dzisiaj przestaniesz się martwić, że seriale, to źle wykorzystany czas! Poza odpoczynkiem i miło spędzonym czasem, co jeszcze zyskasz? Sprawdź!

Co daje oglądanie seriali?

Bardzo często żyjemy w mylnym przekonaniu, że zbyt wiele godzin poświęconych na oglądanie przeróżnych seriali to czas bezproduktywny, który poza odpoczynkiem nie daje nam wiele. Jednak takie myślenie nie jest prawidłowe. Po pierwsze spore znaczenie ma tematyka serialu. Można oglądać seriale dokumentalne lub też edukacyjne, z których sporo wyniesiemy. Poza tym bardzo często możemy wysnuć np. jakieś wnioski na temat kultury kraju, z jakiego pochodzi produkcja. Nie da się też ukryć, że im więcej produkcji oglądamy, tym większe wymagania mamy, przez co przemysł ten musi się rozwijać.

Dodajmy również, że wspólne oglądanie z bliskimi konkretnego serialu, a później możliwość dzielenia się spostrzeżeniami, również na forum, dla wielu to oznaka jedności i radość z przynależenia do danego kręgu. Ale to co dla wielu najważniejsze to… nauka języka. Tak dobrze słyszysz seriale mogą pomóc Ci w nauce każdego języka! W ten sposób łączymy przyjemne z pożytecznym!

W jaki sposób seriale wpływają na naukę języka?

Seriale mają podobną moc co piosenki i podobny schemat nauki. W trakcie oglądanie po pierwsze osłuchujemy się z językiem, do tego możemy usłyszeć różne akcenty (w zależności od regionu, w którym był nagrywany), a wszystko to ma spore znaczenie. Ponieważ wtedy nie skupiamy się na zwykłej teorii z książek, a czymś naturalnym. Zwroty, które używają lokalsi, konstrukcje gramatyczne w danym kontekście – wszystko to powoduje, że język staje się dla nas bardziej naturalny i przystępny. Jeśli uczymy się gramatyki w konkretnych zdaniach, tak samo, jak w przypadku słówek, to mamy większe prawdopodobieństwo, że zostaną zapamiętane.

Poza tym serial możemy nie tylko słuchać, ale też czytać (bardzo polecam napisy), a wtedy gdy nie rozumiemy, co powiedziała dana osoba, to przeczytamy. Jest to spory plus, dlatego że ta forma nauki sprawdzi się nie tylko w przypadku słuchowców, ale też wzrokowców.

Jak uczyć się z seriali?

Przede wszystkim najlepiej na początku postawić na lekkie programy. Mogą to być nawet bajki dla dzieci, gdyż nie można od samego początku stawiać bardzo wysoko poprzeczki, ponieważ możemy się zniechęcić. Alternatywą jest wybór znanego i lubianego przez nas serialu, który obejrzymy kolejny raz, przez co łatwiej będzie zrozumieć. I tak jak wspomniałam wcześniej najlepiej ustawić sobie oryginalny język i napisy w tym samym języku. Chociaż to nie jedyny sposób, swego czasu oglądałam angielskie filmy dokumentalne z hiszpańskimi napisami, w ten sposób mogłam wykorzystać czas na naukę aż dwóch języków. Myślę, że to równie ciekawa forma.

Równie istotne będzie robienie notatek. Zapisujmy sobie ciekawe zwroty, przydatne konstrukcje gramatyczne, idiomy, a także zwyczajnie nieznane dla nas słownictwo. Później zajmujemy się przetłumaczeniem i nauką. Z racji tego, że najczęściej spora część słownictwa będzie się powtarzać, to uda nam się ją szybciej zapamiętać.

Jakie seriale do nauki hiszpańskiego?

Podzielę się z Wami moimi propozycjami na hiszpańskie seriale. Oczywiście opinie na ich temat mogą być podzielone, więc dodam, że to idealne seriale do nauki w moim odczuciu.

Typowe hiszpańskie perypetie

  1. Pierwsze miejsce zajmuje u mnie stary serial pt. „Aqui no hay quien viva” – opowiada on o losach sąsiadów madryckiej kamienicy. Perypetie, które możemy śledzić, są zabawne, a przy tym ironiczne. Język jest dość prosty, a aktorzy mówią w wyraźny i zrozumiały sposób. To jeden z seriali, który nie tylko daje nam możliwość nauki. Ponadto też świetnie pokazuje kulturę tego kraju i relacje międzyludzkie w Hiszpanii. Bardzo polecam.
  2. Drugi serial o podobnej fabule to „La que se avecina” – tematyka jest podobna, jak wcześniejszy serial i występują prawie ci sami aktorzy, a więc słucha się tego w niezwykle przyjemny sposób.
  3. A dla osób szukających czegoś lekkiego – Gran Hotel – akcja rozgrywa się w hotelu i oczywiście najważniejszym wątkiem jest wątek miłosny, a dokładniej zakazana miłość. Pojawiają się również sporej ilości intrygi, zagadnienia kryminalne i tajemnice. A wszystko to z widokiem na piękną scenerię – Santander i Parque de la Magdalena

Niezwykłe historie

  1. Oczywiście lista nie może obejść się bez kultowego i znanego prawie wszystkim serialu „La casa del papel” – tu natomiast możemy słuchać więcej różnych akcentów.
  2. Las chicas del cable – jeden z moich ulubionych seriali, nie tylko daje możliwość nauki ciekawych słówek, ale także przedstawia niesamowitą fabułę i pokazuje trudy historii. Znajdziemy tu wszystko, co lubimy w serialach – wątek miłosny, historyczny i kryminalny. A wszystko to, ucząc się języka. Czy można chcieć więcej :D?
  3. Vis a vis – również tutaj mamy interesującą fabułę, jednak zupełnie inną niż w pozostałych. Skupia się ona na problemach kobiet w więzieniu. Tym jak takie przeżycie wpływa na osobę, a także na traktowanie tych osób przez społeczeństwo. Niezwykle ciekawy, a często pouczający serial.
  4. Vivir sin permiso – tutaj znowu mamy piękne widoki na północ Hiszpanii, do tego fabuła opowiadająca o problemach rodziny barona narkotykowego i tego, jak często młodsze pokolenia muszą żyć pod dyktando innych.
  5. Estoy vivo – serial, który początkowo wydawał mi się niesamowicie dziwny, z czasem zyskał moją sympatię. Historia opowiada o losach rodziny, w której ojciec umiera i wciela się w ciało innej osoby. Fabuła z czasem coraz bardziej się rozwija i pokazuje alternatywę dla życia ludzkiego i tego, co się może wydarzyć.
  6. 45 RPM – jeśli lubicie muzykę i lekkie seriale to będzie dla Was idealne. Historia trochę już wypalonego managera i młodego artysty, którzy starają się pomimo przeciwności losu stworzyć coś wyjątkowego!
  7. Elita – oczywiście to także jeden z ciekawszych seriali, do tego z możliwością nauki popularnych wśród młodzieży zwrotów. Warto obejrzeć dla języka, ale też fabuły!

Mam nadzieję, że wybaczycie mi, iż nie opowiadam tak dokładnie fabuły, ale nie chciałabym czegoś niepotrzebnie spazmować. Natomiast jeśli macie konkretne pytania, to piszcie śmiało w komentarzach! Dodam również, że z czasem postaram się aktualizować listę o kolejne ciekawe propozycje!

Gdzie oglądać hiszpańskie seriale?

Oczywiście aktualnie oglądanie hiszpańskich seriali nie stanowi większego problemu. Spora popularnego tego kraju i języka wpływa na zwiększoną ilość produkcji, a także ich dostępność. Bez wątpienia sporo znajdziemy na netflixie czy hbo go. Ponadto istotna może okazać się hiszpańska strona  RTVE.ES czy Mitele.es. A gdy to nie wystarczy, to pomocy możemy szukać na youtubie.

To jak, gotowy na przyjemną porcję nauki? Miłego seansu. <3

Jeden komentarz

Dodaj komentarz