sevilla
Hiszpania

Sevilla – poznaj stolicę Andaluzji

Wybierasz się do Andaluzji? Zatem warto postawić również na jej stolice! Sevilla zaoferuje Cię smaczne jedzenie, parki, piękną architekturę i dużo lokalnych atrakcji. A może chcesz zobaczyć, jak tańczą flamenco? Zatem miasto będzie dla Ciebie idealne! Pamiętaj tylko o sporych upałach!

Sevilla – co musisz wiedzieć?

Sevilla to stolica Andaluzji, zarazem jest czwartym co do wielkości miastem w całej Hiszpanii! Zdecydowanie znajdziesz tutaj sporo atrakcji. Sevilla wielu osobom kojarzy się głównie z flamenco i sangrią – są to dobre skojarzenia. Zimne napoje są bardzo popularne ze względu na bardzo wysokie temperatury – szczególnie latem. Właściwie w każdym domu montuje się klimatyzacje, gdyż bez niej ciężko wytrzymać. Do tego często można zaobserwować ludzi tańczących na ulicy.

Ponadto, spacerując po mieście, trzeba bardzo uważać. Dlaczego? Wiele uliczek jest bardzo, ale to bardzo wąskich i jeżdżą nimi samochody! Stąd często trzeba się przyklejać do ściany! Tutaj znajdziesz sporą ilość zabytków i wiele atrakcji, dlatego to idealne miasto na dłuższy wypad. Także tutaj możesz podziwiać na drzewach popularne pomarańcze, z których robi się popularne drzemy!

Sevilla – miasto tradycji

W Sevilli tradycja bez wątpienia jest kultywowana bardzo mocno. Jak wspomniałam, taniec flamenco jest wszędzie obecny (najczęściej w klubach dzielnicowych), ale też każdego dnia można posłuchać gitarowej muzyki. Także tutaj odbywają się ważne dla Hiszpanów tj. Feria de Abril oraz Wielki Tydzień. Oczywiście Wielki Tydzień pojawia się tez w innych miastach, jednak tutejszy jest najpopularniejszy. Ponadto również w Sevilli odbywa się właściwie najważniejsze wydarzenie związane ze sztuką: La Bienale.

sevilla

Co robić w Sevilli?

Sevilla ma wiele do zaoferowania każdemu. Mnogość atrakcji sprawia, że można tu spędzić sporo czasu lub regularnie wracać. Obojętnie czy uwielbiasz parki, a może ważne zabytki, architekturę czy sztukę – tutaj znajdziesz coś dla siebie. Co zatem trzeba zobaczyć w Sevilli?

 1. Real Alcazar de Sevilla (nazywane po prostu Alkazar w Sevilli)

Obiekt ten zbudowano dość dawno, bo już w iX wieku ( w okresie kalifatu). Nie mniej jego wygląd ulegał zmianom. Na samym początku był rozbudowywany i modyfikowany przez władców muzułmańskich, a później już po rekonkwiście – przez królów Kastylii. Celem było dopasowanie obiektu do potrzeb władców. Największe zmiany zostały wprowadzone przez Piotra I Okrutnego. Władca ten był bardzo zafascynowany sztuką Islamu, stąd też zatrudnił najlepszych architektów, żeby stworzyli budynek podobny do Alhambry w Granadzie. Stąd też widzimy tam styl mudejar. To najpopularniejsza atrakcja w Sevilli. W tym okazałym budynku znajdziemy:

 • Dziedziniec (otoczony rzędami podwójnych kolumn)
 • Salony z pięknymi kopułami
 • Łaźnie
 • Kaplice

A w tym wszystkim można podziwiać kopuły, mozaiki i obrazy. No i nie zapominajmy o imponujących ogrodach, w których można spacerować i spacerować, także w cieniu, aby skryć się na moment przed intensywnym Słońcem.

 1. Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli i Girlanda

To wyjątkowa katedra, która powstała z dawnego meczetu. Dawniej nie było to tak niezwykłe, gdyż w ten sposób władcy chrześcijańscy mogli tylko przerobić obiekt, a nie musieli budować go od nowa. Architekt, który odpowiada za budowle, miał ambitny pomysł. Chciał, żeby budynek był tak duży, aby każdy kto go zobaczy, pomyślał, że postradali zmysły. I tak też Katedra w Sevilli jest jedną z największych świątyń gotyckich. To tutaj znajdziemy grobowiec Krzysztofa Kolumba. Ponadto możemy podziwiać ołtarz o długości aż 18 metrów! Odwiedzając katedrę, warto również wejść na Girlande. To wieża z dzwonnicą, z której zobaczymy piękny widok na całe miasto.

 1. Torre del Oro

Słynna złota wieża. Budowle wzniesiono w latach 1220 – 1221. Początkowo pełniła funkcję obronną, wraz z pozostałymi wieżami miasta. Jednak ona się czymś wyróżniała? Otóż razem z nieistniejącą już wieża, która znajdowała się po drugiej stronie rzeki Gwadalkiwir, była połączona łańcuchem. W ten sposób blokowano wrogie statki. Poza tym miała chronić Alcazar. Mówi się, że nazwa nawiązuje do złotych płytek, którymi wcześniej pokryta była wieża, chociaż teorii na ten temat jest kilka. Aktualnie we wnętrzu znajduje się Muzeum Morskie.

 1. Barrio de Santa Cruz

Jest to dawna dzielnica żydowska, aktualne jedna z najbardziej urokliwych w całym mieście. Warto ją odwiedzić, spacerując pięknymi uliczkami. Jednak tutaj także znajdziemy kilka miejsc, wartych uwagi. Będą to:

 • Patio de Banderas– jest to plac z drzewami pomarańczy,
 • fontanna Fuente de la Calle Juderías,
 • plac Plaza Alfaro
 • Hospital de los Venerables– szpital barokowy z
 • Iglesia Santa María la Blanca– niezwykły kościół, który powstał w 1391 roku na miejscu dawnej synagogi (a ona powstała z meczetu)
 • Centro de Interpretación de Judería de Sevilla
 • Museo Casa de Murillo
 • Jardínes de Murillo
 1. Parque de María Luisa (Park Marii Luisy)

Niezwykle imponujące miejsce i jak dla mnie najciekawsze w całym mieście. Imponujących rozmiarów park. Tutaj znajdziesz tysiące drzew, krzewów, kwiatów. Do tego fontanny, pomniki. Można go zwiedzać pieszo, rowerem albo też dorożką. Również w parku masz możliwość popływania łodzią. Zadowolenie i podziw gwarantowane. Miejsce to zaprojektował francuski architekt krajobrazu – Forestiera. Najpopularniejsza część parku, to imponującej wielkości Plac Hiszpański. Zbudowano go w latach 1914-1929, a architektem był Anibal Gonzalez.

 1. Casa de Pilatos (dom Piłata)

Kolejny andaluzyjski pałac, który wzniesiono pod koniec XV wieku. Reprezentuje on mieszankę stylu włoskiego renesansu i hiszpańskiego mudejar. Jak prawie w całym mieście – tutaj również charakterystycznym elementem są azulejos – czyli ręcznie malowane płytki ceramiczne. Tutaj znajdziemy ich największa kolekcja. W obiekcie można również podziwiać dokładnie wykończone komnaty, patio czy kaplicę, a także obrazy malarzy hiszpańskich z okresu Złotego Wieku.

 1. Metropol Parasol

Wyjątkowo nowoczesny element, w tak zabytkowym mieście. Metropol Parasol intryguje szczególnie ze względu na swój kształt i rozmiary. Wiele osób mówi, że przypomina grzyba. Obiekt ten powstał w marcu 2011 i mieście się praktycznie w centrum starej części miasto. Za projekt odpowiada Jurgen Mayer. Co ciekawe wykonano go z drewna. Znajdziemy tu taras widokowy, a także restauracje.

 1. Real Fabrica de Tabacos de Sevilla

Dawniej była to fabryka tytoniu, a także cygar – natomiast teraz to Uniwersytet w Sevilli. Budynek powstał w XVIII i wtedy przodował w produkcji cygar na cała Europę.

 1. La Plaza de Toros de la Maestranza

Bez wątpienia ze względu na aspekt kulturowy jest to miejsce dość istotne do zobaczenia. Obiekt ten uważa się za najstarszą arenę do corridy. Nazywa się ją również Katedrą Byków. Budowle zaczęto tworzyć w 1749 roku. Na arenie można zasiadać jednocześnie 12 538 widzów. Ponadto znajduje się tu również muzeum corridy i toreadorów.

Pozostałe atrakcje

Oczywiście to tylko kilka najważniejszy i obowiązkowych atrakcji. Nie mniej w mieście jest ich dużo więcej. Wszystko zależy od czasu, jakim dysponujesz! Będą to, np.:

 • Muzeum Sztuk Pięknych (Museo de Bellas Artes)
 • Museum Archeologiczne
 • Giełda– to budynek dawnej giełdy handlowej w stylu renesansowym
 • Most Isabelii II
 • Alameda de Hercules
 • Mercado de Triana
 • Isla de la Cartuja
 • Palacio de San Telmo (Pałac San Telmo)
 • Basilica de la Macarena

Parki w Sevilli

Sevilla to miasto, gdzie możemy wybrać się do wielu parków i spędzić tam czas delektując się pogodom lub po prostu poczytać książkę. Poza wspominanym wcześniej Parkiem Marii Luziy, warto również odwiedzić:

 • Parque de los Príncipes
 • Jardines de las Delicias
 • Jardín Americano
 • Parque Metropolitano de la Cartuja
 • Jardines de la Buhaira
 • Parque Infanta Elena
 • Parque del Tamarguillo
 • Jardines de Cristina
 • Parque Amate
 • Jardines de Chapina
 • Jardines de San Telmo
 • Parque del Alamillo
 • Jardines del Guadalquivir
 • Jardines del Valle

Również w Sevilli znajdziesz parki rozrywki dla najmłodszych.

Feria de Abril

Jak wspomniałam, to miast wielu zwyczajów i tradycji, a także imprez. Najpopularniejszą jest Feria de Abril. To wtedy brakuje miejsce noclegowych, do tego zjeżdżają się mieszkańcy wielu okolicznych miast. Zatem warto wybrać się kiedyś na Feria de Abril. Czym dokładnie jest? To ogromna, kolorowa impreza. Obchody rozpoczynają się najczęściej 1-2 tygodnie po Wielkim Tygodniu. Na ulica widzimy prawdziwy folklor, zabawę, kolorowe stroje, flamenco. Powstaje nawet małe festiwalowe miasteczko. To po prostu trzeba przeżyć!

Więcej zobaczysz tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=nMroCXN5FjI

Dodaj komentarz