tanie podróżowanie
Blog,  Podróże

Tanie podróżowanie – na co zwracać uwagę?

Chyba wszyscy wolą wydawać mniej, kiedy to tylko możliwe. Również w przypadku podróży można często zaoszczędzić. Jak to zrobić i na co zwracać uwagę, kiedy chcemy podróżować budżetowo? Przekonajmy się, jaki jest sposób na tanie podróżowanie!

 1. Sprawdzanie promocji linii lotniczych

Linie lotnicze bardzo często wypuszczają sezonowe obniżki cen (np. początek wakacji, koniec roku, black Friday) albo specjalne oferty z tańszą pulą biletów. Dlatego też warto śledzić ich strony na bieżąco, a także zapisać się do newsletterów. Tam będziemy dostawać informacje na bieżąco. W ten sposób możemy upolować niedrogi bilet do wymarzonego miejsca. Pamiętajmy jednak, że często promocyjne ceny są ograniczone, a więc nie można zwlekać zbyt długo z decyzją.

 1. Przeglądanie ofert lotów na trybie incoginito

Strony internetowe przewoźników bardzo często zapamiętują nasze wyszukiwania i preferencje. Dlatego też, gdy zbyt często sprawdzamy ceny na daną trasę, to kodują sobie, że bardzo kogoś interesuje, co może skutkować tym, że finalnie otrzymamy wyższą cenę. Gdy robimy to w trybie incognito to dane te nie są zapamiętywane.

 1. Pozostań elastyczny w wyborze miejsca i daty wyjazdu

Wielokrotnie spotkamy się z tym, że najlepsze ceny wyjazdów są w środku tygodnia albo poza sezonem. To wtedy jest mniejszy popyt, a więc w jakiś sposób trzeba zachęcić podróżujących do wyjazdu. Jeśli pozostaniesz w tym temacie elastycznym, to uda Ci się kupić tani bilet – czy to na samolot, pociąg lub autobus.

 1. Ogranicz bagaż do minimum

Kolejnym ze sposobów zaoszczędzenie w podróży jest ograniczenie bagażu do minimum, aby przy zakupie biletów lotniczych uniknąć opłat za większą walizkę. Poza tym gdy mamy niewielki bagaż to łatwiej jest się przemieszczać.

 1. Podróżowanie w grupie

Bardzo często podróżowanie w większej grupie osób to doskonały sposób na oszczędność. Dlaczego? Po pierwsze noclegi w większych pokojach są tańsze niż dla jednej osoby, można też wynająć całe mieszkanie i często cena ta okaże się bardzo atrakcyjna. Ponadto, jeśli podróżujemy jednym samochodem, to koszty benzyny czy dodatkowych opłat rozkładają się na kilka osób. No i jedzenie – często zakupy dla większej ilości osób są bardziej opłacalne. Oczywiście to wszystko nie oznacza, że trzeba zrezygnować z podróży solowych. Wtedy natomiast znajdujemy inne rozwiązania. 😉

 1. Postaw na tańsze noclegi

Nocleg to kolejna rzecz, na której można oszczędzić, jeśli zależy nam na spięciu budżetu. Nie musimy za każdym razem decydować się na wygodny pokój jedno czy dwuosobowy i tak najczęściej w tym miejscu podczas wyjazdu spędzamy bardzo mało czasu, gdyż więcej czasu poświęcamy na zwiedzanie/plażowanie czy co tam lubimy robić podczas podróży. Dlatego dobrym pomysłem jest rezerwacja noclegu w pokoju wieloosobowym, korzystanie z Airbnb albo też couchsurfingu. Wszystkie to rozwiązania pomogą wybrać bardziej budżetowy nocleg, a może jeszcze do tego poznamy ciekawe osoby lub też osoby, które nam doradzą co warto robić w danym mieście.

 1. Sprawdzaj promocje na stronach z noclegami

Jeśli natomiast nie chcemy korzystać z możliwości hostelowych lub noclegu u kogoś w domu, to można także sprawdzać oferty na stronach z noclegami. Tam tak samo, jak w przypadku linii lotniczych pojawiają się niekiedy promocje. Czasami to niższa o kilka złotych opłata, może dodatkowe śniadanie. Wystarczy być na bieżąco, a najpewniej uda się trafić na jakąś okazje.

Mój tip: Zalecam zawsze decydować się na noclegi, gdzie mamy gwarancje zwrotu wpłaty lub nie musimy jej przed przyjazdem dokonywać. Jest to bardzo komfortowe, gdy wydarzy się coś niespodziewanego i nie możemy udać się w podróż, a nie tracimy przy tym pieniędzy.

 1. Dobieraj nocleg do swoich potrzeb

Owszem nocleg można znaleźć tani nie tylko w przypadku rezerwacji w grupie lub łóżka w hostelu, ale także w dalszej lokalizacji od centrum. Jeśli jednak zależy Ci na łatwym wyjściu na spacer i zwiedzaniu lub też istotny jest dla Ciebie czas i swoboda, to nie stawiaj na zbyt dalekie miejsca noclegowe. Po pierwsze utrudni Ci to podróż. Po drugie, być może w pierwszej chwili nocleg wyjdzie taniej. Jednak koszty związane z dojazdami wzrosną. Zatem zdecyduje jaki jest Twój cel i zobacz co się bardziej opłaca.

 1. Nocna podróż

Niekiedy, gdy chcemy się przemieszczać między miastami lub nawet pobliskimi krajami, to warto stawiać na nocne podróże. W ten sposób nie tracimy pieniędzy na kolejny nocleg, poza tym nie marnujemy cennego czasu.

 1. Pamiętaj o zniżkach

Bardzo często w danym mieście możemy liczyć na różnorodne zniżki. Najczęściej są to oferty dla studentów i uczniów. Ale nie tylko. Czasami mogą zdarzyć się zniżki dla obywateli Uni Europejskiej. Ale nie zapominajmy też o specjalnych kartach zniżkowych tj. Euro26. Ponadto wiele miast oferuje specjalne karty w informacji turystycznej, które mogą być tańszą ofertą na wejścia do muzeów, a niekiedy na transport. Zatem warto sprawdzić, czy coś takiego jest w mieście, do którego jedziesz.

 1. Korzystaj z darmowych wejść

Przed przyjazdem sprawdź, które atrakcje są za darmo. Niekiedy zdarza się tak, że w danym dniu lub w wybranych godzinach nie obowiązuje żadna opłata. To oznacza, że można sporo zaoszczędzić. Dlatego warto sprawdzać takie rzeczy przed wyjazdem.

 1. Zwiedzanie z przewodnikiem

Zwiedzanie z przewodnikiem nie zawsze jest drogie. W wielu miastach organizuje się specjalnie oprowadzania w konkretnych językach. W wielu przypadkach nie obowiązuje wcześniejsza opłata. Nie mniej czasami po zwiedzaniu, przewodnik zbiera pieniądze od osób, które chcą podziękować za wykonaną pracę.

 1. Nie chodź do knajp i sklepów na głównych ulicach

W wielu przypadkach główne ulice są dedykowane turystom, a to oznacza, że ceny tam są zawyżone. Na przykład może zdarzyć się tak, że restauracja na głównej ulicy jest droższa, a do tego serwuje gorsze jedzenie niż lokal nastawiony na lokalsów.

 1. Szykuj sam jedzenie

Być może nie jest to rozwiązanie dla smakoszy, którzy podróżują przede wszystkim dla jedzenie. Pragną  poznać lokalne smaki. Nie mniej jest to kosztowne rozwiązanie. Dlatego też, gdy zależy nam na niższych kosztach wyjazdu, to musimy ten sektor ograniczyć. Skupiamy się wtedy na samodzielnym gotowaniu lub przygotowywaniu posiłków.

 1. Sprawdza oferty last minute

Również o ofertach biur podróży nie można zapominać. W wielu przypadkach, gdy możemy z dnia na dzień zdecydować się na podróż, to okazuje się, że otrzymamy bardzo atrakcyjne ceny wyjazdowe. Może to być opcja objazdówki lub odpoczynku w hotelu pod palmą. O tym również pamiętajmy!

 1. Wymiana waluty

No i nie można zapominać o samym aspekcie pieniądze. W wielu przypadkach waluta wacha się w zależności od czasu. Stąd też, gdy już mamy ustalony cel podróży i wiemy, jakimi pieniędzmi będziemy tam płacić, to warto obserwować kiedy pojawi się najkorzystniejszy kurs i wtedy wymienić pieniądze.

Mam nadzieję, że tylko kilka wskazówek pozwoli Ci podróżować częściej i taniej, bo przecież prawie każdemu na tym zależy. Zatem zabierajmy się do planowanie i do zobaczenia w drodze! 😉

Dowiedz się także, dlaczego warto podróżować!

Dodaj komentarz