taniec latino
Hiszpania

Taniec latino

Taniec latino – to nic innego jak tańce wywodzące się z krajów latynoamerykańskich.  Każdego roku zyskują coraz większą popularność w wielu Europejskich krajach. A co za tym idzie – również Hiszpania. Jakie mamy style tańca latino i które sprawdzają się w Hiszpanii?

Taniec latino – poznaj najważniejsze rodzaje

Historia tańców latynoamerykańskich zaczyna się około XIX wieku. Jednak taki większy rozkwit to dopiero połowa XX wieku. Nawet pomimo tej dość krótkiej historii przez lata pojawiło się sporo odmian tańca latino. Nie mniej praktycznie każdy z nich odznacza się dynamiką, energią, a przede wszystkim zmysłowością! Poznajmy zatem poszczególne typy!

Samba

Jest tańcem brazylijskim. Standardowe tempo samby to mniej więcej 54-56 taktów na minutę. Co ważne tutaj nachodzą na siebie dwa rytmy:

– rytm synkopowany (ósemka z kropka, szesnastka oraz ćwierćnuta) – rozlicza się go na raz-e-dwa

– rytm z czterech ósemek – rozliczany raz-i-dwa-i

Mówi się, że wywodzi się od tańca „w kółko” jednego z afrykańskich ludów o nazwie Bantu. Samba jest niezwykle szybka i energiczna.

Cha-cha

Cha-cha jest młodym kubańskim tańcem. Jej metrum jest parzyste 4/4, a takt typowy 32-33takty na minutę. Wywodzi się z rumby i mambo. Podstawowym krokiem jest krok chassé – polega on na odstaw- dostaw-odstaw. Bardzo istotne w tym tańcu jest przeprostowanie kolan oraz podstawę nóg.

Rumba

Kolejny taniec pochodzący z Kuby. Mówi się o nim taniec miłości lub namiętności. Tempo kroków to wolny, szybki, wolny. Ważne jest, aby utrzymywać ciężar ciała nad palcami stóp. Rumba jest bardzo wymagającym tańcem – istotna jest kondycja oraz koordynacja ruchów.

Pasodoble

Pasodoble jest hiszpańskim tańcem w metrum 2/4. Ma on nawiązywać do walki torreadorów z bykami. Wtedy to partner jest torreadorem, natomiast partnerka odgrywa rolę płachty oraz byka. Taniec ten ma trzy ważne etapy: wejście na parkiet(arene), zobrazowanie walki  i zabicie byka, parada po zakończeniu walki. Muzyka ma charakter marszowy i ma budować napięcie.

Jive

To właściwie amerykański taniec towarzyski, który powstał  w roku 1910. Jednak do Europy dotarł w 1940 roku. Wszystko za sprawą amerykańskich żołnierzy. Początkowo nazwa brzmiała jitterbug (z języka angielskiego jitter – mieć tremę, podskakiwać nerwowo; bug owad, pluskwa). Jedną z jego odmian jest boogie-woogie. Kroki w Jive należy wykonywać dynamicznie. wbijając cały ciężar ciała w parkiet.

Jakie zalety ma taniec latino?

Pierwsze i najważniejsze taniec do muzyki latynoamerykańskiej to bardzo dobra zabawa. Ponadto to duża dawka rucha, co korzystnie wpływa na zdrowie, kondycje, a tym samym na samopoczucie! Dzięki temu można też zrzucić zbędne kilogramy, wystarczy tylko poznać kroki, a później energicznie tańczyć! Można też rozciągnąć ciało, poprawić metabolizm oraz dobrze działa na układ krwionośny. I na sam koniec – taniec pozwala rozładować napięcie, a więc idealne dla zestresowanych osób. Postaw na taniec i ciesz się jego zaletami!

A jakie style królują w Hiszpanii?

Salsa

Salsa tańczy się do muzyki o tej samej nazwie. Można ją wykonywać samemy lub w parze. Ma w sobie elementy mambo czy też cha-chy. Taniec ten wywodzi się regionów karaibskich. Ponadto wyróżnia się salsę amerykańską, a także kubańską. Salsa jest mieszanką stylów muzycznych i tanecznych. Metrum tańca to 4/4. Kroki nie należą do nadto trudnych, dlatego też taniec ten stał się tak popularny!

Bachata

Co prawda taniec ten pochodzi z Dominikany, to jest niezwykle popularny również w Hiszpania. Jest niezwykle namiętny. Dlatego też wymaga on dużej otwartości na partnera – para powinna połączyć się w jedno. Bachata również w zależności od rodzaju różni się skomplikowaniem kroków, tempem i też dynamiką. Niektórym kojarzy się z blusem. Bez wątpienia to taniec, który charakteryzuje się dużą zmysłowością i należy postawić w nim również na emocje.

Oczywiście Hiszpania ma także swoje tańce narodowe i to one odzwierciedlają ich kulturę i historię. Ale mimo tego, to właśnie tańce latynoamerykańskie zyskują tam coraz większą popularność. Głównie za sprawą aktualnej muzyki!

Podsumowanie – taniec latino

To jak zachęcony? Mam nadzieje, że zechcesz się trochę poczuć tych styli. Możesz zacząć od tutoriali na youtubie, a z czasem wybrać jakąś szkołę tańca w okolicy. Polecam!

Dodaj komentarz