teneryfa
Podróże

Teneryfa – jakie miejsca warto zobaczyć?

Teneryfa – czyli jedna z Wysp Kanaryjskich ma wiele do zaoferowania. Sporo tu atrakcji, ciekawych miejsc, plaż. Każdego roku przybywa tu miliony turystów – jeśli i Ty masz w planie wybrać się na Teneryfę, to koniecznie musisz wiedzieć, co warto zobaczyć. Zatem zaczynamy!

Teneryfa – każdy znajdzie coś dla siebie

Teneryfa jest właściwie najbardziej zróżnicowaną z Wysp Kanaryjskich, a do tego jest największą. Miliony osób przyjeżdżają tu co roku podziwiać tropikalną roślinność, świątynie, muzea, postkolonialne miasta, niezwykły wąwóz Masca, a także wulkaniczne krajobrazy. Ponadto liczne hotele kuszą pobliskimi pięknymi plażami. No i oczywiście na Teneryfie można spróbować smaczne, lokalne jedzenie czy też iść na imprezę do jednego z klubów. Jak widzisz każdy może znaleźć coś dla siebie! Miłośnicy relaksu znajdą sporo miejsc na odpoczynek, fani zabawy będą mogli plażować i imprezować, do tego znajdzie się coś dla fanów aktywności sportowych. Teneryfa ma sporo miejsc na tego typu aktywności. Można surfować, postawić na rafting czy też wspinanie po wulkanach. Zatem, jak widzisz, wiele rzeczy przemawia za tym, aby się tu wybrać. Zatem, co zobaczyć, gdy już przylecisz na Teneryfę?

Teneryfa – co zwiedzać?

Park Narodowy Teide

Oczywiście największą atrakcją wysypy jest Park Narodowy Teide, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W parku jest sporo szlaków, dlatego też możesz tu spędzić godziny na podziwianiu widoków. Warto również postawić na przejażdżkę kolejką linową – prowadzi na sam szczy Pico del Teide. Ze szczytu możesz podziwiać niezwykły widok na cała wyspę

Stolica Wyspy – Santa Cruz

Podczas swojej wycieczki nie możesz pominąć wypadu do stolicy wyspy – Santa Cruz. Warto wybrać się na Plaza de Espana, gdzie co roku odbywa się karnawał. Pospaceruj uliczkami miasta i zanurz się w piękną architekturę. Do tego możesz wybrać się na plaża lub pasmo gróskie Anaga.

Słynne miasteczko znane z kwiatów – La Orotava

Poza stolicą warto również zwiedzić inne miasta. Jednym z nich jest Orotava. Wybierz się do kościoła Iglesia de la Concepción oraz do Casa de los Balcones. Jego nazwa wzięła się od balkonów ozdabianych kwiatami. To właśnie one są symbolem miasta, w którym znajduje się wiele przepięknych ogrodów. Do tego w miasteczku organizuje się święto Fiestas del Corpus y San Isidro Labrador – wtedy powstają dywany z kwiatów.

Miasteczko Taganana

Kolejne miasto na liście – Taganana, właściwie to miasteczko. Znajdziesz je na najbardziej wysuniętym krańcu Teneryfy. Znajdziesz tu surowy dziki krajobraz, a do tego piękne plaże i zielone wzgórza. Do tego trzeba dodać niezwykła architekturę, Taganana powstała w roku 1501, co wpływa na to, że to najstarsze miasto na wyspie.

San Cristóbal de La Laguna

Niewielkie miasteczko, które za sprawą renesansowej starówki trafiło na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Piękna zabudowo, kolorowe fasady, wyjątkowe budynki, wąskie uliczki – to coś, co trzeba zobaczyć. San Cristobal de la Laguna z pewnością zachwyci każdego!

Garachico

Jeszcze jedno miasto obowiązkowe do odwiedzenia – Garachico. Zostało założone przez włoskich kupców po podbiciu wysypy z końcem XV wieku. Dość szybko stało się głównym portem i ośrodkiem gospodarczym Teneryfy. Niestety w roku 1646 ziemia się osunęła przez co zginęło około 100 osób i wiele statków zostało zatopionych, do tego w roku 1706 wybuchł wulkan i całkowicie zniszczył port. Przetrwały jedynie kościół i klasztor

Siam Park

Nie samym zwiedzaniem miast człowiek żyje. Warto też trochę poświęcić na rozrywkę. Dobrym pomysłem jest park wodny – sprawdzi się w przypadku miłośników zjeżdżalni i szaleństw wodnych. Zajmuje powierzchnię 185 000m2 – znajdziesz tu sporo atrakcji – tropikalne ogrody, basen z plaża, spora ilość zjeżdżalni czy też olbrzymie akwarium. Sprawdź sam!

Klify Los Gigantes

To nadmorskie miasteczko Los Gigantes znane je z pobliskich klifów i też od nich wzięła się ich nazwa. Są one drugimi względem wielkości klifami w Europie. Ich wysokość oscyluje w granicach 300 – 600 metrów. Jak powstały? Otóż jak wiele elementów wysp – za sprawą erupcji wulkanicznej. W miasteczku możesz wybrać się do małego, urokliwego portu, a z niego wypłynąć statkiem na krótki rejs, aby podziwiać z różnych stron klify.

Wąwóz i wioska Masca

Lubisz spędzać czas aktywnie? Zatem wąwóz Masca oraz miasteczko o tej nazwie, to idealne opcja dla Ciebie. Do wioski można dostać się jedną drogą. Miasteczko to początek wąwozu o tej samej nazwie. Mieszka tu zaledwie 100 osób. Podczas pieszej wyprawy wąwozem  możesz podziwiać palm daktylowe, figowce lub drzewa migdałowe. To niezwykle malowniczy szlak turystyczny.

A gdzie na plaże? Poznaj najciekawsze plaże na Teneryfie!

Playa Las Teresitas

Chyba najbardziej znana i najczęściej fotografowana plaża na wyspie. W latach 70. Została sztucznie poszerzona. Podobno złoty piasek, z którego słynie sprowadzono z Sahary. Można również podziwiać widok na góry Anaga.

Playa del Medano

Na południowym wybrzeżu wyspy znajdziesz plażę idealna dla fanów sportów wodnych – Playa del Medano. Teren sprzyja pływaniu na desce, dlatego też odbywają się tu mistrzostwa kitesurfingowe.

Playa Jardín w Puerto de la Cruz

Przenosimy się na północną część wyspy do miejscowości Puerto de la Cruz. Tam znajdziemy kolejną malowniczą plaże, pokrytą wulkanicznym piaskiem. Otaczają ją kaktusy, palmy i kwiaty.

Zróżnicowanie wyspy

Wybierając się na Teneryfę, należy pamiętać, że wyspa jest bardzo zróżnicowana klimatycznie. Występuje tutaj aż kilka stref klimatycznych, co wpływa na niezwykłe zróżnicowanie krajobrazu. Część wyspy to bujna roślinność, ale też częstsze opady. Druga część wyspy to natomiast cieplejszy klimat i bardziej suche powietrze – tam znajdziesz więcej hoteli. Długość wyspy to 80 km, dlatego też zwiedzanie całej wyspy i przemieszczanie się po niej nie będzie wymagało kilku godzin.

Kiedy na Teneryfę?

Teneryfa tak jak większość Wysp Kanaryjskich wyróżnia się optymalną pogodą przez cały rok. Miesiąca od maja do października zazwyczaj są cieplejsze – ponad 20 stopni. Natomiast przez cały czas temperatura utrzymuje się w takich granicach. Dlatego też każdy miesiąca będzie dobrym pomysłem na wakacje tutaj!

Teraz już wiesz, kiedy najlepiej jechać na Teneryfę, co tam robić oraz czym wyróżnia się wyspa. Nie poznaje zatem nic innego, jak dodać wyspę na swoją listę celów wyjazdowych. A może już byłeś? Jeśli tak, to podziel się wrażeniami!

Dodaj komentarz