muzea w hiszpanii
Blog,  Hiszpania,  Podróże

Wyjątkowe muzea w Hiszpanii – co musisz odwiedzić? Top 10!

Hiszpania to nie tylko pyszne jedzenie, słońce i plaże. To również ogromny dobytek kulturowy, a w nim spore zbiory dzieł znanych artystów (tj. rysunki, grafiki, obrazy, rzeźby). Dlatego też warto postawić na muzea w Hiszpanii. Które koniecznie należy odwiedzić? Sprawdź mój must see!

  1. Muzeum Prado

To chyba najpopularniejsze (niekiedy uważane za króla wśród hiszpańskich muzeów) Muzeum w Hiszpanii. Powstało dość dawno, bo już w 1819 roku i mieści się w budynku klasycystycznym. To właśnie tutaj możemy zobaczyć aż 7600 obrazów, do tego 1000 rzeźb, no i kilkanaście tysięcy dokumentów, rycin oraz sztuki dekoracyjnej. Dzieła, które tutaj znajdziemy należą do malarzy hiszpański, włoski oraz flamandzkich. Tutaj w aż 102 salach znajdziemy prace „las Meninas” Diego Velazqueza czy obrazy Francisco Goyi. Co ciekawe prace, które znajdziemy w muzeum możemy również podziwiać na oficjalnej stronie wraz z opisem. Polecą również i taką formę zwiedzania, gdy na miejscu nie uda się zobaczyć wszystkiego. Cena biletu wynosi 15 euro. Oczywiście są też bilety ze zniżkami, jak i darmowe wejścia. Na przykład uczniowie oraz studenci wejdą za darmo o każdej porze (wszystkie informacje na oficjalnej stronie). Ponadto dwie godziny przed zamknięciem każda osoba może wejść bez kupowania biletów. Nie mniej należy się spodziewać sporej ilości turystów.

  1. Muzeum Thyssen Borenemisza

Muzeum Thyssen Borenemisza jest prywatną kolekcją dzieł sztuki (mowa o prywatnych zbiorach barona Heinricha Thyssena-Bornemiszy, a także jego syna Hansa Heinricha Thyssena-Bornemiszy. Obiekt ten nie wszystkim jest znany, nie mniej to miejsce, które moim zdaniem najbardziej trzeba odwiedzić w Madrycie. Można tu spędzić sporo czasu. Kolekcja składa się na nią aż 700 malowideł. Znajdziemy tu spory przegląd dzieł od wieku XVII, aż do współczesnej awangardy. W muzeum znajdziemy szeroką gamę stylów artystycznych w tym gotyk, impresjonizm, fowizm, a także pop-art. Możemy podziwiać pracę Goyi czy też Van Googha oraz Picassa. Cena biletu: 13 euro – na stronie znajdziecie też informacje o możliwych zniżkach.

  1. Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii

Muzeum to co roku odwiedza ponad 3,5 mln ludzi. Co ciekawe znajduje się w obiekcie, który dawniej był szpitalem i otwarto je dopiero w 1992 roku. Tutaj znajdziemy dzieła bardziej współczesne i modernistyczne. Jednym z najpopularniejszych eksponatów jest Guernica Pabla Picasso. Nie mniej znajdują się tu działa taki osobistości jak Dali, Miro, Changall. W tymże muzeum najczęściej mamy do czynienia z bardzo współczesnymi instalacjami, które niekiedy budzą kontrowersje, ale też wymagają poznania lepiej tematu i całościowego kontekstu. Tak w większości jest w przypadku sztuki współczesnej. Jeśli jesteś fanem tego typu sztuki, to koniecznie musisz odwiedzić Centro de Arte Reina Sofia. Cena bilety normalnego: 10 euro. Tutaj również uda się wejść za darmo – więcej szczegółów znajdziecie na stronie!

A jeśli Madryckie muzea Cię zainteresowały, to przeczytaj koniecznie też o tym, co warto zobaczyć w Madrycie!

  1. Trójkąt Dalego

Niezwykle popularny, a przy tym oryginalny artysta Salvador Dali. Dlatego też warto odwiedzić jego muzea, aby jeszcze lepiej poznać  twórczość Dlaego. Trójkątem Dalego nazywa się trzy katalońskie miejscowości, w których znajdują się muzea z pracami tegoż autora. Chodzi dokładnie o Teatro-Museu Dali de Figueres, Castillo de Púbol oraz Port Lligat k. Cadaqués. Po pierwsze Pobol, tutaj znajdziemy średniowieczny zamek, jaki Dali podarował żonie. I także początkowo ono w nim mieszkała, a po jej śmierci przeniósł się tam sam artysty. Zamek jest otoczonym ogrodem z monstrualnymi rzeźbami słoni i tajemniczych stworów. Ogród zdobi również fontanna zaprojektowana przez samego artystę.

Następnie Cadaques – czyli miasteczko u wybrzeża Costa Brava. Dali mieszkał tu jako dziecko i bardzo lubił tu wracać. Artysta wraz z żoną kupował niewielkie chatki rybackie, aby potem łączyć je ze sobą ii tworzyć labirynt. Motywem zdobniczym chatek Dalego były olbrzymie jaja. Zostały również ukryte pod schodami i w grotach. Inny element dekoracyjny to rzeźby pękniętych na pół ludzkich głów. Krajobraz z tej miejscowości był niejednokrotnie inspiracją dla artystów.

Ostatni element trójkąta, czyli Teatro-Museu Dalí de Figueres w Figueres jest drugim najchętniej odwiedzanym muzeum w Hiszpanii. Muzeum zostało zaprojektowane przez artystę, a do tego ma w swoich zbiorach aż 360 jego prac. Muzeum szokuje i dziwi, jednym słowem jest tak samo ekscentryczne jak artysta. Dali uważał ze symbole życia jajko i chleb, z tego właśnie powodu fasadę budynku wieńczy attyka w kształcie olbrzymich jaj. A ściany zostały pokryte żółtymi chlebkami z gipsu.

  1. Muzeum Picassa w Barcelonie

Uwielbiasz prace Picasso i chcesz je zobaczyć na żywo? Zatem nie możesz pominąć Muzeum Picassa w Barcelonie. Galeria, która powstała w 1963 roku, ma w swoich zbiorach aż 4251 dzieł artysty, tym samym jest najobszerniejszą kolekcja Picassa w Hiszpanii. Warto pamiętać, że to jedyne muzeum tego artysty, które powstało za jego życia. Cena wejścia 12 euro.

  1. Muzeum Guggenheima w Bilbao

Niektórzy twierdzą, że warto je zobaczyć przede wszystkim ze względu na awangardowy budynek kanadyjskiego architekta – Franka Gehry’ego. I to prawda, zdecydowanie warto zobaczyć obiekt, ale też jego zawartość. Bez wątpienia już sama architektura tu się wyróżnia, gdyż Gehry jest znany z tworzenia niemożliwych kształtów i pokrywanych płytami tytanowymi fasad. Tutaj obejrzymy wystawy związane ze sztuką współczesną (niekiedy eksperymentalne), w tym prace Andy Warhola. Co ciekawe muzeum powstało w 1997, a celem było wyciągnięcie Bilbao z kryzysu, jaki miał miejsce. Aktualna cena iletu to 10 euro.

  1. Museu Nacional d’Art de Catalunya

Obiekt położony na samym szczycie góry Montjuic, czyli w samym centrum Barcelony. Mówi się, że to najważniejsze muzeum sztuki w tym mieście. Tutaj można podziwiać kolekcję sztuki romańskiej, nowoczesnej, gotyckiej, a także barokowej. Działa od 1934 roku. Znajdziemy tu zbiory głównie autorstwa katalońskich artystów. Cena: 12 euro.

  1. Fundacja Joan Miró

Jest to muzeum sztuki współczesnej (również na wzgórzu Montjuic) w Barcelonie. Zostało otwarte w 1975 roku i poświęcone jest Joanowi Miro, czyli katalońskiemu rzeźbiarzowi, malarzowi, a także ceramikowi. Tworzył sztukę w nurcie surrealistycznym. W muzeum tym obejrzymy kolekcje ponad 14 tys. Dzieł Miro (obrazy, rzeźby, rysunki), jednak wystawiane tam są nie tylko jego prace. To również przestrzeń, która prezentuje dzieła młodych eksperymentalnych artystów. Cena za wizytę: 13 euro.

  1. Alhambra

To jeden z najczęściej odwiedzanych obiektów w Hiszpanii, a już na pewno w Andaluzji. Tutaj można podziwiać kolekcję sztuki, a także wyjątkowo architekturę okresu panowania muzułmańskiego. Aktualnie Alhambra znana jest z pomieszczeń pałacowych rodu Nasrydów. Ale należy pamiętać, że mówimy tutaj o całym ufortyfikowanym mieście, a więc na tym terenie znajdowały się także inne pałace, meczety, dzielnica mieszkalna itp. Ceny różne, w zależności od tego co chcemy zobaczyć.

 

  1. Muzeum el Greco w Toledo

Jest to muzeum poświęcone twórczości el Greco – malarza, rzeźbiarza, a także architekta, który urodził się w Hiszpanii w XVI wieku. Obiekt ten został otwarty w 1911 roku. Składa się on z dwóch budynków tj. szesnastowieczna rezydencja wraz z dziecińcem, a także dobudowanego domy z początku XX wieku. Budynku połączone są ogrodem. Cena wejścia 3 euro.

Podsumowanie

Oczywiście w Hiszpanii znajdziecie jeszcze sporo interesujących obiektów muzealnych, nie mniej te wymienione zasługują na szczególną uwagę. To co, skoro teraz już wiecie, gdzie się wybrać, nie pozostaje nic innego, jak planować kolejną podróż!

Dodaj komentarz