boże narodzenie w hiszpanii
Hiszpania

Tradycja świąt Bożego Narodzenia w Hiszpanii

Oświetlone ulice, lampki w domach, choinka, jarmarki – Boże Narodzenie w Hiszpanii tak właśnie wygląda. Prawie tak jak w Polsce, ale nie do końca. Jakie są różnice i co wyróżnia święta w tym kraju? Sprawdźmy!

Świąteczne ozdoby

W praktycznie każdym mieście w Hiszpanii około miesiąca przed Bożym Narodzeniem zakłada się ozdoby na ulicach, specjalne lampki. Wszystkiemu towarzyszą ogromne emocje i radość. Czasami też ten element staje się wizytówką miasta. Na przykład w Maladze co roku odbywa się specjalne odsłonięcie światełek na ulicy Larios, czemu towarzyszy wyjątkowy pokaz. Jest on również powtarzany każdego dnia o ustalonej godzinie. Podobnie jest w Vigo, tam również możemy oglądać wyjątkowe pokazy świetlne.

https://www.youtube.com/watch?v=xVL8bxOWnwo

Oczywiście ozdabia się też mniejsze uliczki i mieszkania.

Szopki

W Hiszpanii tak samo, jak w Polsce możemy podziwiać imponujące szopki, ale tutaj także w domach. Każdy tworzy ją indywidualnie, a elementy można kupować przez cały rok. Wystarczy przejść się ulicami większych miast, aby zobaczyć, ile sklepów z figurkami znajdziemy. Co jeszcze musisz wiedzieć o Portal de Belen? Znajdują się one nie tylko w domu, ale też i sklepach. Często w rodzinach kolekcjonuje się figurki przez pokolenia, aby w grudniu budować wystawny obiekt. Szopki czasami są skromne, a niekiedy niezwykle okazałe. Za pomocą małych figurek każdy na swój sposób przedstawia scenę narodzin Jezusa. Pojawiają się też figurki znanych osób lub figurką mężczyzny robiącego kupę!

Zwyczaje w zależności od rejonu

Katalonia

Katalonia jest pierwszym regionem, który ma swoją specyficzną tradycję świąteczną – mowa tutaj o kłodzie z twarzą i nogami. Figurkę trzyma się w domu lub ogrodzie pod kocem. Nazywa się ją „Caga Tió”. Dzieci w Boże Narodzenie uderzają w nią patykiem, śpiewają i proszą o słodycze. Pod spodem znajdują się cukierki!

Kraj basków i ich święty Mikołaj

Baskowie mają swoją wersje Mikołaja, który istnieje tylko u nich. Jest nim Olentzero – olbrzym ubierany w chłopskie stroje, a przy tym palący fajkę. 23 grudnia w Bilbao przemierza Gran Via w kierunku teatru Arriaga, żeby zostawić prezenty dla dzieci.

Żarty w grudniu

W Hiszpanii, w odróżnieniu od Polski, Prima Aprilis obchodzi się 28 grudnia – jest to Dia de los Santos Inocentes. Dlatego też tego dnia należy być szczególnie uważnym! Nie wiemy kto będzie chciał z nas zażartować.

Boże Narodzenie w Hiszpanii i Parada Trzech Króli

Święto trzech Króli to także istotna uroczystość w Hiszpanii. Stąd przerwa świąteczna dla większości zaczyna się w Boże Narodzenie, a kończy dopiero po dniu Trzech Króli. Na święta dzieci dostają drobniejsze prezenty, aby czymś się bawić przez ten czas, natomiast to 6 stycznia jest dniem, kiedy otrzymują prezenty Bożonarodzeniowe.

Tym samym nie mają świętego Mikołaja, a Trzech Królów z prezentami. Ponadto zjada się wspólny obiad a potem popularne ciasto. Jest nim Roscón de Reyes – to ciasto wypełnione bitą śmietaną i z owocami kandyzowanymi na górze. Do środka wkłada się fasolę i figurę. Osoba, która znajdzie figurkę, otrzymuje koronę na cały dzień. A ktoś, kto trafi na kawałek z fasolą musi kupić ciasto w kolejnym roku. Hiszpanie udają się również na długie i barwne parady (najczęściej 5 stycznia) – podczas których podziwia się przemarsz Reyes Magos wraz z obstawą, a dzieci zbierają rzucane przez Królów i ich pomocników cukierki! Potem chętnie sprawdzają, kto zebrał więcej! Jeśli będziesz mieć okazje, to warto wybrać się na tzw. cabalgate.

Loteria el Gordo

Loteria ta staje się coraz bardziej popularna na całym świecie, wszystko za sprawą swoich wyjątkowych reklam i długiej tradycji. Praktycznie każdy Hiszpan kupuje losy, a z racji wysokich cen kuponów, często odkłada się pieniądze wcześniej lub kupuje się je w kilka osób. Losowanie odbywa się 22 grudnia w Madrycie i często trwa kilka godzin. W tym właśnie czasie cała Hiszpania siedzi przed telewizorami i sprawdza, komu udało się wygrać!

Jak spędza się święta?

Tak jak wspomniałam wcześniej Boże Narodzenie w Hiszpanii i cały okres świąteczny traktuje się bardzo rodzinnie. Nie tylko 24 czy 25 grudnia są istotne, alt też reszta wydarzeń, która temu towarzyszy. Dla nich ważne jest, aby jak zwykle się spotkać, zjeść elegancki posiłek i pobyć razem. Prezenty w większości dzieci dostają w dniu 6 stycznia. Natomiast po kolacjach młodsi mogą się spotykać ze znajomymi.

Boże Narodzenie w Hiszpanii – co się je?

Hiszpania słynie ze smacznych potraw, to też w święta przygotowywane są wyjątkowe specjały. Tak jak w Polsce, świąteczny i rodzinny posiłek odbywa się 24 grudnia. Pojawia się wtedy szynka Serrano, pieczony indyk z ziemniakami lub jagnięcina, a także owoce morza, ryby. Czyli wszystko to, co jest istotne każdego dnia podczas większych uroczystości. Rzeczą, która się wyróżnia, jest – turrón – to taki rodzaj nugatu z orzechami oraz w różnych smakach.

Sylwester w Hiszpanii

Oczywiście z tematyką Świąt Bożego Narodzenia wiąże się również Sylwester, ponieważ przypada pomiędzy Bożym Narodzeniem a Świętem Trzech Króli. Świętuje  się go dość hucznie, chociaż odnoszę wrażenie, że nie w taki sposób jak w Polsce. Zabawa nie zaczyna się na długo przed północą, ale raczej około północy. Zwyczaje, które panują w ten dzień, wynikają z ich kultury. A więc zabawa zaczyna się dość późno i nie musi być wielką imprezą, gdyż to naród bawiący się każdego dnia.

Ponadto obowiązkowa jest kolacja z rodziną, bardziej uroczysta niż zwykle. Dopiero potem młodzi mogą iść się bawić w gronie znajomych. W większych miastach na tzw. plazach odbywają się zabawy z szampanem, muzyką i odliczaniem. Toast tego dnia wznosi się cava. No i trzeba pamiętać o winogronach, powinniśmy mieć 12 kuleczek. Gdy zaczyna się odliczanie, to co sekundę trzeba zjeść jedno winogrono, bo symbolizuje to szczęście w kolejnych 12 miesiącach. O północy zaczyna się pokaz sztucznych ogni, a później zabawa! No i pamiętaj o czerwonej bieliźnie. Według Hiszpanów to również przynosi szczęście.


Dodaj komentarz