Wrocław – czym może zaskoczyć?
Szukasz miast na krótki wypad ze sporą ilością atrakcji i cudownych zabytków? Rozwiązaniem idealnym będzie Wrocław. To jedno z piękniejszych miast w Polsce! Do Wrocławia przyjeżdża także coraz więcej turystów z całego świata, wpływ mają na to przystępne loty, ale też atrakcyjność miasta. Zatem, co robić we Wrocławiu i dlaczego i Ty powinieneś się tu wybrać? Przekonajmy się!
Wrocław – jedna z wizytówek Polski
Miasto cieszy się niesłabnącą popularnością turystów z zagranicy, ale także Polaków. Wyróżnia się niezwykłą architekturą, licznymi zabytkami, a także sporą ilością atrakcji, zatem możesz być pewien, że nie będziesz się tu nudzić. Ponadto we Wrocławiu można bardzo dobrze zjeść, o czym świadczy rosnąca ilość lokali gastronomicznych, a gdy planujesz wypad z dziećmi, to również możesz liczyć na specjalne aktywności dedykowane najmłodszym. Przekonany? Zatem sprawdźmy, jak rozplanować wizytę i co warto zobaczyć!
Wrocław – co zobaczyć?
Ostrów Tumski
Region ten jest najstarszą częścią miasta, a jego początki sięgają X stulecia. Za powstanie Ostrowa Tumskiego odpowiadają Piastowie Śląscy. To oni pojawili się na tym obszarze i u ujścia Oławy zbudowali gród. Później w XIV wieku wyspa została przejęta przez kościół, stąd też znajdują się tam najistotniejsze obiekty sakralne całego Wrocławia. Co w takim razie możemy podziwiać na Ostrowie Tumskim?
Po pierwsze Archikatedra św. Jana Chrzciciela. Ta trójnawowa gotycka bazylika pochodzi z XIII – XIV wieku. Uznaje się ją także za pierwszą w pełni gotycką świątynię w Polsce. Bez wątpienia można powiedzieć, że Katedra to niezwykła perełka architektoniczna, pełna kunsztownych zdobień.
Kolejne interesujące miejsce to kościół św. Idziego, który jest najstarszym wciąż istniejącym kościołem we Wrocławiu.
No i nie może zabraknąć wspomnienia o mostach, ten najpopularniejszy to most Tumski, określany też mostem zakochanych. Właśnie tam znajdziemy setki kłódek, które mają być wyrazem miłości. Jak już przespacerujemy się Ostrowem Tumskim i obejrzymy wszystko, co ma do zaoferowania, to warto dalej udać się do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Znajdziesz w nim sporą ilość roślin, oczka wodne, szklarnie, a także ławeczki, które przydadzą się na chwile wytchnienia po długim spacerze.
Region ten warto też zwiedzać wieczorem, ma wtedy dodatkowy urok.
Krasnale
Z czego znany jest Wrocław? Oczywiście, że z krasnali! Nie wszyscy jednak wiedzą, dlaczego tak się stało. Pierwsze krasnale w pomarańczowych czapkach albo z kwiatkiem w dłoni pojawiały się już w latach 80. XX wieku. Odpowiadała za to ruch Pomarańczowa Alternatywa, w ten sposób walczyli z systemem komunistycznym. Jednak wtedy to nie były malutkie rzeźby, ale rysunki. Najpierw zamalowywano komunistyczne napisy i hasła, a potem w tym miejscu malowano krasnale. Były one obecne w przestrzeni miejskiej do 2005, wtedy pojawiły się niewielkie rzeźby, które zawładnęły miastem. Ile ich teraz jest? We Wrocławiu możemy znaleźć 400 krasnali i to rozbitych po całym mieście. Dlatego warto się dokładnie rozglądać, spacerując po mieście. A wszelkie informacje o nich oraz ich rozmieszczeniu, znajdziesz na stronie krasnale.pl.
Rynek Wrocławski
Kolejna niezwykle istotna, a także atrakcyjna miejscówka. Mówi się, że Rynek we Wrocławiu jest jedną z najpiękniejszych starówek w Polsce, a także wyróżniającą się na tle Europy. Ma aż 213 metrów długości oraz 178 metrów szerokości, co oznacza, że zajmuje trzecie miejsce pod względem wielkości na całą Polskę. Co można tutaj podziwiać? Przede wszystkim wyjątkową architekturę, niezwykłe kamienice, a także można smacznie zjeść!
Jeśli chodzi o kamienice, to na rynku jest ich aż 60. Nie mniej za najistotniejszy zabytek na rynku uznaje się Stary Ratusz, który jest największym i najstarszym ratuszem w Polsce. Reprezentuje styl późnogotycki i powstawał od XIII do XVI wieku.
Oczywiście na rynku nie zabraknie słynnych krasnali. Warto mieć oczy szeroko otwarte! A jeśli zależy Ci na podziwianiu panoramy rynku, to wejdź na wieże bazyliki św. Elżbiety – jednak czeka Cię pokonanie około 300 schodów!
Muzeum Pana Tadeusza
Nie wszyscy o nim wiedzą, dlatego też nie zawsze tam trafiają. Nie mniej warto odwiedzić to muzeum, chociażby ze względu na atrakcyjną kamienicę, w jakiej się znajduje. Tu także znajduje się oryginalny rękopis epopei narodowej. Za sprawą muzeum uda nam się poznać nie tylko twórczość Mickiewicza, ale też jego życie. Możemy podziwiać liczne pamiątki artysty. Sprawdź sam!
Uniwersytet Wrocławski
Uczelnia ta została ufundowana przez cesarza Leopolda I w roku 1702. Budynek uznaje się za najpiękniejszy zabytek barokowy we Wrocławiu. Na szczególną uwagę zasługuje Oratorium Marianum oraz Aula Leopoldina, gdzie mamy do czynienia z wyjątkowym zdobieniami. Warto zwrócić uwagę też na pewne elementy przed gmachem budynku. Będzie to w szczególności fontanna Szermierza. Krąży wokół niej sporo legend. Jedni twierdzą, że to symbol ubogiego stanu studenckiego, a inni, że przedstawia autora rzeźby, który przegrał ze studentami w karty. Ma to być przestroga.
Pawilon Czterech Kopuł Wrocław
Jeśli należysz do osób, które lubią sztukę, szczególnie współczesną, to bez wątpienia musisz się tu wybrać. Interesujący zbiór dzieł, a także ciekawy budynek, sprawiają, że warto odwiedzić to miejsce!
Ponadto sam budynek ma ciekawą historię. Powstał w latach 1912 – 1913 na wystawę Stulecia. Później w roku 1948 był jednym z miejsce, gdzie odbywała się Wystawa Ziem Odzyskanych. Z tego właśnie powodu przed pawilonem wzniesiono Iglice, która została zaprojektowana przez Stanisława Hempla.
Budynek ten przez długi czas, bo aż do 1953 roku pozostawał siedzibą wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. Właśnie tutaj powstało ponad 400 znakomitych filmów.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Tak jak w wielu miastach, również we Wrocławiu warto wybrać się do Muzeum Narodowego. Po pierwsze to wyjątkowy neorenesansowy budynek, który położony jest nad brzegiem Odry. Znajduje się tu ponad 200 000 eksponatów.
Hydropolis
Wyjątkowe i interaktywne centrum, które jest poświęcone … wodzie. Mamy tutaj do dyspozycji aż 9 stref tematycznych, co stanowi nie lada rozrywkę dla dzieci, ale też dla dorosłych. A przed wejściem można podziwiać niezwykłą 46,5 metrówką drukarkę wodną.
Wrocławska Fontanna Pergoli
To największą fontanna multimedialna w Polsce. Ma aż 300 dyszy wodnych, do tego 3 dysze ogniowe, a także 800 punktów świetlnych. Jej powierzchnia to ok. 1 hektara. Do tego fontanna jest otoczoną zabytkową pergolą, która powstała w 1913 roku. Zaraz obok mamy hale stulecia oraz Pawilon Czterech Kopuł.
Panorama racławicka
To miejsce idealne dla koneserów sztuki. Tu znajdziemy panoramiczny obraz, którego wymiary sięgają 15 x 114 m. Trzeba dodać, że to największy obraz w Polsce. Dzieło przez 9 miesięcy tworzyli Jan Styka, Wojciech Kossak oraz inni malarze. Pozwala ono przenieść się do roku 1794, a dokładniej do 4 kwietnia, kiedy to rozegrała się bitwa pod Racławicami. Wojska pod przewodnictwem Tadeusza Kościuszko wygrały z Rosjanami.
Wrocław i galeria Neonów
Tutaj można podziwiać stare neony z Wrocławia i okolic, które za sprawą Galerii otrzymały nowe życia. Ponadto nic nie płacimy za taką atrakcję, a więc tym bardziej warto się wybrać. Szczególnie gdy na dworze się ściemni!
Rejs po Odrze
Rejs po rzece to zawsze dobry pomysł na poznanie miasta z innej perspektywy. Do tego lepiej i dokładniej przyjrzymy się wrocławskim mostom. Atrakcja będzie odpowiednia dla dzieci i dorosłych.
Hala Stulecia
To miejsce wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest uznawane za jeden z symboli Wrocławia, do tego zalicza się ją do najważniejszych dzieł w światowej architekturze XX wieku. Hala ma aż 42 metry, a pokrywa ją żelbetonowa kopuła.
Mostek Pokutnic
Wrocław ma najwięcej mostów w całej Polsce i właściwie nikt nie potrafi dokładnie określić, ile ich jest. Mówi się, że od 100 do 300. Jednym z wyróżniających się jest Mostek Pokutnic, inaczej Mostek Czarownic. W praktyce to po prostu kładka, która znajduje się na wysokości 45 metrów i łączy dwie wieże katedry św. Marii Magdaleny.
Zoo Wrocławskie
Jak wiele innych obiektów we Wrocławiu, również zoo jest najstarszym zoo w Polsce. Jego historia sięga roku 1865. Na miejscu możesz podziwiać wiele gatunków zwierząt. Do tego znajduje się tam Afrykarium, które na wielu robie niesamowite wrażenie.
Ogrody Japońskie
We Wrocławiu znajdziesz sporo terenów zielonych, a jednym z bardziej interesujących jest Ogród Japoński. To kolejna pamiątka i pozostałość po Wystawie Światowej z roku 1913. Idealne miejsce na relaks i spacery.
Wrocław – kiedy warto jechać?
Jak wiadomo Polskę najlepiej zwiedzać latem i wiosna, chociaż początek jesieni też jest optymalny. Pozostałe terminy często oznaczają ciągłą szarówkę za oknem i możliwość opadów. Zatem lepiej wybierać cieplejsze pory roku, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby odwiedzać Wrocław przez cały rok! Szczególnie atrakcyjny wydaje się grudzień, gdyż mamy wtedy możliwość podziwiania pięknego targu świątecznego z licznymi atrakcjami.
Wrocław – na jak długo?
Wszystko zależy od tego, co chcesz zobaczyć! Jednym wystarczy jeden dzień, bo mają listę najważniejszych miejsc albo też planują spędzić dzień w popularnym wrocławskim zoo. Niektórzy preferują weekened lub kilka dni. Nie mniej tutaj podobnie, jak w przypadku innych większych miast europejskich warto spędzić z 3-4 dni, aby wszystko ze spokojem zobaczyć. Móc przy okazji napić się kawy czy smacznie zjeść.
2 komentarze
Aniela
Lubimy wyjeżdząć gdzieś dalej, a okazuje się, że tyle ciekawych miejsc mamy pod nosem!
PS: Bardzo ciekawy blog, dużo przydatnych informacji, będę wracać! 😉
Ada
Bardzo się cieszę i dziękuję! Zatem zapraszam! 😉