Wszystko co musisz wiedzieć o programie Erasmus+
Chcesz rozszerzyć swoje horyzonty? Studiować na innej uczelni, najlepiej zagranicznej? Móc uczyć się języka w praktyce? Zatem idealnym rozwiązaniem będzie wymiana w ramach Erasmus+! Poznaj najważniejsze informacje na ten temat!
Kto może wybrać się na wymianę Erasmus+?
Najpopularniejsze są wymiany dla studentów (trzeba mieć aktualny status studenta) w ramach studiów na uczelni wyżej, a także z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się praktyki studenckie (można je odbyć po ostatnim roku studiów). Nie mniej nie jest to program dedykowany wyłączenie studentom. Kładzie się nacisk i wspiera również takie obszar, jak:
- Kształcenie i szkolenie zawodowe (wspomniane wcześniej praktyki, ale nie tylko dla studentów),
- Edukacja szkolna (krótkie programy wymiany na różnych etapach edukacji),
- Kształcenie i edukacja nauczycieli, wykładowców (również osoby uczące mogą skorzystać ze specjalnych dla nich ofert).
Program ten z roku na rok rozwija się i stara się realizować założenia integracji Unii Europejskiej.
Na jak długo można wyjeżdżać?
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że podczas studiów można wyjechać łącznie na 24 miesięcy. Składa się na to limit 12 miesięcy na pierwszym stopniu i 12 na drugim, co daje spore możliwości, które warto wykorzystać. Tutaj też pozwolę sobie wspomnieć o swoim doświadczeniu. Ja zdecydowałam się na wyjazd już na drugim roku studiów, co dało mi spore możliwości w korzystaniu z programu w następnych latach. Często spotykałam osoby, które wyjechały na 3 lub 4 roku i żałowały, że tak późno. Dodam też, że spora ilość osób, gdy już raz wyjedzie, to kontynuuje to w następnych latach. Wracając jednak do limitów – w skład ten wchodzi czas studiów i okres praktyk.
Jeśli chodzi o praktyki, to limity te są różne. W rzeczywistości wiele zależy od oferty i poszczególnych umów. Najczęściej wybiera się okres wakacyjny i jest to 2-3 miesiące. Należy także pamiętać, że pobyt na studiach w większości przypadków musi obejmować okres min. 3 miesięcy, w innej sytuacji wiąże się to ze zwrotem pieniędzy (oczywiście wydarzenia losowe rozpatruje się w innej kategorii).
Erasmus i utrzymanie
Wiele osób zastanawia się, za co utrzymają się osoby na Erasmusie, otóż trzeba pamiętać, że otrzymuje się stypendium, które ma za zadanie pokryć różnice w kosztach studiowania za granicą. Jego wysokość zależy od kraju wymiany, aktualne stawki najlepiej sprawdzać u koordynatora lub na oficjalnych stronach programu Erasmus +. Ponadto możemy również pobierać pozostałe stypendia, jakie oferuje uczelnia np. socjalne lub stypendium rektora. Nic się nie wyklucza. Wiele osób twierdzi także, że często oferowane stypendium wystarczy na przeżycie (jednak sporo zależy od wybranego miasta). Jednak najlepiej mieć dodatkowe zabezpieczenie finansowe.
Gdzie można jechać?
Do każdego kraju Unii Europejskiej, a czasami także poza. W przypadku uczelni wszystko zależy od umów podpisanych przez Uniwersytet. Możemy korzystać z opcji dedykowanych naszemu kierunkowi, jednak zdarzają się sytuacje, że korzystamy z innego miejsca. Ponadto może też zaistnieć sytuacja (jeśli wystarczająco wcześniej to zgłosimy) na podpisanie nowej umowy z zagraniczną uczelnią, gdy ją wskażemy. Listą wolnych miejsc dysponuje zawsze koordynator wydziałowy. Natomiast jeśli chodzi o praktyki, to zdarza się, że uczelnie oferują listę konkretnych miejsc, jednak najczęściej sami musimy odnaleźć preferowane miejsce, a później już zgłosić się z umową. Często jednak znajdziemy strony, które mają spis najciekawszych miejsc.
Jak wygląda rekrutacja?
Wiele osób zastanawia się, jak wygląda rekrutacja i czy jest stresująca. Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedź, gdyż wszystko zależy od uczelni. Większość z nich ma specjalny system przeliczania punktów. Nie mniej najczęściej rekrutacja zaczyna się online od złożenia odpowiednich papierów (tj. certyfikat językowy, motywacje do wyjazdu, czasami dodatkowe certyfikaty, musimy pamiętać też, że uczelnia bierze pod uwagę naszą średnia – do tego ważne, aby każdy przedmiot został zaliczony). Niekiedy później odbywają się rozmowy lub testy językowe. Następnie uczelnia daje znać, kto się dostał. Dodatkowo w wielu przypadkach rekrutacja składa się z kilku etapów, dlatego też jeśli w pierwszej turze na się nie udało, to można brać udział w następnej.
Jeśli masz jeszcze jakieś pytania lub wątpliwości – to pisz śmiało w komentarza!
Czytaj także – jak żyć na erasmusie.