
Wyjazd Erasmus – jak przedłużyć pobyt?
Wybrałeś miejsce na swój Erasmusowy wyjazd, jednak warunki umowy mówią, że potrwa on jeden semestr, a Tobie zależy na dwóch? A może podczas wyjazdu i rozpoczętego już programy pomyślałeś, że warto by przedłużyć swój pobyt Erasmus? Jak to wszystko zrobić? Zaraz Ci podpowiem!
Przedłużanie pobytu na Erasmusie
Przede wszystkim od początku chciałabym podkreślić, że w 99% zasady przedłużania są zależne od uczelni i zasad panujących tam. Dlatego też nie zawsze, to co sprawdzi się w przypadku innej osoby, podziała też dla drugiej. Nie mniej ja chciałam podzielić się z Wami tym, co wiem na ten temat. Dzięki temu będziesz lepiej wiedział jak podejść do tematu.
Erasmus – przedłużenie przed wyjazdem
Podczas swojego kolejnego wyjazdu na Erasmusa postanowiłam, że chciałabym wyjechać na rok zamiast na pół roku. Zapytałam zatem dużo wcześniej koordynatora, czy jest to możliwe i dostałam informacje, że tak. Z czasem jednak sprawy się trochę bardziej skomplikowały. Uczelnia twierdziła, że nie ma problemu, jeśli przyjmująca uczelnia się zgadza. Natomiast Uniwersytet, na którym chciałam studiować, twierdził, że to moja uczelnia musi im wysłać taką prośbę i oni to zaakceptują. Czyli standardowo problemy formalne. Ponadto nie zawsze kontakt online z uczelnią przyjmującą jest łatwy. Zatem jeśli i Tobie zależy na przedłużonym wyjeździe, to porozmawiaj wcześniej z koordynatorem. Dowiedz się, co trzeba zrobić, jak wyglądają formalności, aby obyło się bez niespodzianek. U mnie na szczęście udało się podpisać już przed wyjazdem umowę roczną (dzięki przychylności koordynatorów i tego, że był to kolejny raz i mnie znali), a po przyjeździe na miejsce miałam dopełnić wszelkie formalności. Na szczęście wszystko obyło się bez problemu.
Dlaczego warto próbować przedłużyć pobyt przed wyjazdem?
Bardzo często oznacza to mnie spraw formalnych, brak dodatkowego aneksu. Robisz już wykaz różnic programowych na rok, a nie pół roku. Czyli większość spraw formalnych jest gotowych. Ponadto to zwiększa prawdopodobieństwo pełnego stypendium, gdy już na samym początku roku zostanie zatwierdzona i zaakceptowana umowa.
Erasmus – przedłużenie wyjazdu w trakcie
Zdarzają się sytuacje, kiedy ktoś po kilku miesiącach za granicą pragnie przedłużyć pobyt. Oczywiście najczęściej jest to możliwe, ale wymaga sporej ilości formalności. Po pierwsze trzeba wysłać zapytanie do obydwóch uczelni. Podpisać kolejną umowę, zrobić różnice programowe, kolejny LA i wszystkie tego typu sprawy formalne, co przed wyjazdem.
Problemy ze stypendium
Musimy pamiętać o istotnej kwestii. Bardzo często przedłużenie nie będzie problemem, bo najczęściej Twoja uczelnia, jak i ta przyjmująca nie ma z tym problemu. Chyba, że znacząco wpływa to na Twoje studia np. ostatni semestr lub brak możliwości nadrobienia obowiązkowych zajęć. To pamiętaj, że często wiąże się do z brakiem stypendium. Uczelnia nie może zagwarantować, że będzie mieć fundusze. Stąd często akceptują Twoją prośbę, ale ze stypendium 0. Oznacza to, że przebywasz totalnie na swój koszt (jedynie nie płacisz za uczelnie). Być może, uczelnia od początku powie Ci, że utrzymasz stypendium, ale wiele zależy od funduszu. Niekiedy także po powrocie można się okazać, że dostaniesz zwrot, gdyż uczelnia miała jeszcze możliwe środki do rozdania. Ale często trzeba brać pod uwagę, że raczej nie otrzymasz dofinansowania.
Dlaczego warto zostać dłużej?
Na sam koniec chciałabym Ci jeszcze powiedzieć, dlaczego warto postawić na dłuższy program. Po pierwsze łatwiej o mieszkanie – nie zawsze udaje się łatwo i szybko znaleźć coś na pół roku. Wielu właścicieli preferuje umowy długoterminowe – a że mają z czego wybierać, to dyktują warunki. Ponadto dzięki temu lepiej przyswoisz język. Każdy dodatkowy miesiąc do okazja do nauki. Masz możliwość poznania wszystkich pół roku w innym kraju. Do tego lepiej poznasz inny system edukacji (szersza oferta przedmiotów). No i co najważniejsze – często jeden semestr trwa bardzo krótko, wydaje się, że dopiero się zaczął, a tu nagle koniec. Cały rok daje więcej możliwości – sprawdź sam!
Czytaj także:

Santiago Bernabeu – dowiedz się więcej!
Zobacz również

Upragniony urlop? Postaw na Costa Brava!
3 września 2022
Leche frita – smażone mleko. Dasz się namówić?
13 maja 2022