podróżowanie
Podróże

Podróżowanie – dlaczego warto?

Podróże bliskie czy dalekie każdego roku mają coraz większe grono zwolenników, którzy poświęcają każda wolną chwilę na wypady. Zaczęliśmy doceniać uroki wyjazdów, poznawania nowych miejsc, odkrywania… Ale też podróże stały się łatwiejsze i przystępniejsze.  W tak wielu miejscach możemy przeczytać, jak przygotować się do wyjazdu, co warto zobaczyć i jak spędzać czas. Dzisiaj porozmawiamy sobie zatem, co daje podróżowanie. Zainteresowany? Czytaj dalej!

Podróżowanie – czyli odkrywanie nieznanego

Podróże cieszą się coraz większą popularnością. Decydujemy się na samodzielne wyjazdy, organizowane przez nas, jak i te z biur podróży lub innych pośredników. Wyjazdy takie dają nam dużo motywacji i radości. Skończyły się też czasy, kiedy ludzie czują się niekomfortowo, podróżując z pojedynkę i biura też zaczynają częściej oferować takie opcje (bez zwiększania nadto kosztów). Lubimy wyjeżdżać blisko i daleko, bo wiemy, że to ogromna radość. Jednym z najczęstszych powodów jest chęć poznania, zobaczenia nieznanego. Gdy wyruszamy w drogę, możemy zobaczyć na żywo miejsca ze zdjęć, piękną przyrodę, rozwinąć się. Innymi słowy, idziemy na plażę, aby podziwiać słyszane widoki, wspinamy się, podróżujemy po miastach i odkrywamy ich architekturę. Tym samym podróżowanie oznacza możliwość kolekcjonowania wspomnień, to coś, czego nam nikt nie zabierze.

Poznanie innej kultury

Najczęściej wychowujemy się w jednym miejscu, dorastamy tam, a niekiedy spędzamy całe życie. Wszystko to wpływa na fakt, że znamy tylko jedną, naszą kulturę. I tak też często dzieje się tak, że gdy nie mamy porównania, nie mamy świadomości, co stanowi jej element, ponieważ wiele rzeczy wydaje się naturalnych. Dlatego też podróżując, wychodzimy z tej naszej naturalnej strefy. Widzimy odmienne zwyczaje, inną architekturę, tradycje – a wszystko to pomaga nam się rozwijać i szczerzej patrzeć na świat.

Nauka i praktykowanie obcego języka

Bez wątpienia jedną z największych zalet podróży jest możliwość poznania (w naturalnym środowisku) obcego języka. Jak już chyba wiadomo, kocham język hiszpański i dla mnie możliwość słuchania rodowitych mieszkańców już od lotniska jest niezwykle fascynująca i bardzo mnie raduje. Nie mniej wyjazd to okazja do szlifowania zdobytych umiejętności, sprawdzenia się, a także poznania nowych wyrażeń. Mamy szansę przełamać strach i po prostu się komunikować, rozwijając się w ten sposób.

Odkrywanie samego siebie

Podróżowanie daje nam możliwość zmierzenia się z własnymi słabościami. Nie każdy czuje się komfortowo w podróży solo, wyprawy samolotem, mieszkania z obcymi w jednym pokoju lub po prostu rozmowy z nieznajomym. Jednak podróż pozwala nam walczyć z tym wszystkim i często odkrywamy, na co nas stać oraz co nas ciekawi. Jakie miejsca lubimy, co nam się podoba, jakie smaki są naszymi ulubionymi. A także wiele, wiele innych – zatem w drogę! 😉

Nauka organizacji

Bardzo często wyjazdy organizujemy samodzielnie. A więc musimy zdecydować, co jest naszym celem, jak się tam dostać, gdzie nocować, a na koniec jeszcze zrobić listę rzeczy, które chcemy zobaczyć. Wszystko to wymaga od nas koncentracji i sporych umiejętności organizacyjnych, jeśli chcemy, aby wszystko przebiegło sprawnie i żebyśmy czerpali z tego przyjemność. Tym samym rozwijamy swoje umiejętności, a także często uczymy się, jak kontrolować swoje wydatki. Poza tym musimy odnaleźć się w nowym terenie, co często nie jest łatwe!

Poznawanie mieszkańców

Bez wątpienia to spory atut wyjazdów. Gdy podróżujemy, to poznajemy nie tylko kulturę i zwyczaje danego regionu, ale też ludzi. Fajnie, gdy mamy możliwość zatrzymania się np. u kogoś w domu, wtedy oni chętniej opowiadają nam o danym mieście, co warto zobaczyć. No i często dzięki temu pozbywamy się uprzedzeń do konkretnych narodowości!

Poszerzanie wiedzy i ogólny rozwój

Kiedy gdzie wyjeżdżamy to musimy się czegoś dowiedzieć o kraju, miejscu – a to wpływa na poszerzenia naszej wiedzy. Do tego podczas zwiedzania często czytamy historie budynków, podziwiamy zbiory, słuchamy anegdot – dzięki czemu dowiadujemy się zupełnie czegoś nowego. Często też musimy dowiedzieć się więcej na temat transportu, warunków w danym kraju. Zdarzają się sytuacje, że należy przełamać lęk przed rozmową z nieznajomymi i zapytać o drogę, sklep – a nie dla każdego jest to łatwe.

Większe możliwości zawodowe

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że podróżowanie otwiera również drzwi do kariery. Po pierwsze, dlatego że uczymy się nowego języka i go szlifujemy. Po drugie pracodawca widzi, że osoba nie boi się wyzwań, chętnie odkrywa nowe rzeczy, rusza w nieznane zakątki (a nie osiada w jednym miejscu). Do tego za sprawą podróży będzie bardziej otwarta na innych! No i nigdy nie wiadomo, kogo uda się poznać w drodze. Może przyszłego szefa lub współpracownika? 😉

Odpoczynek i relaks

Chyba każdy lubi czasem wyczyścić głowę i odciąć się od wszystkiego? Podróż nam to gwarantuje, jesteśmy w zupełnie innym miejscu i możemy się zrelaksować, zapominając o pracy lub innych obowiązkach!

Podróżowanie, czyli odkrywanie świata

To jedna z największych zalet, Ziemia jest tak duża i tak cudowna ze swoimi wszystkimi zakamarkami, a my mamy tak mało czasu, żeby dobrze ją poznać. Więc nie warto tracić czas na zbędne rozmyślania, tylko poznawajmy przyrodę, zabytki, florę!

Niesamowita przygoda i wspomnienia

Wspomnienia to coś, co nikt nam nie zabierze. A więc nie warto siedzieć w miejscu i nawet jak nam się nie chce, to się ruszamy i wyjeżdżamy. Po czasie gwarantuje, że do każdego wyjazdu będziemy wracać z radością i chętnie go wspominać!

Skoro już wiesz, co daje podróżowanie, to czas zaplanować kolejną podróż. Zachęcam również do zapoznania się z wpisem na temat przygotowania do podróży.

Jeden komentarz

  • Maciej

    Absolutnie się z tym zgadzam! Może jeszcze kilkanaście lat temu podróżowanie nie było tak popularne, kto słyszał o zagranicznych wyjazdach, podróżach, ale teraz korzystajmy z tej możliwości. Podróżowanie otwiera nas na świat, planetę czy inne kultury. Pozwala lepiej zrozumieć inne narodowości, a także siebie. Zatem podróżowanie x3 tak! Pozdrawiam 😉

Dodaj komentarz