Zamki w Hiszpanii – poznaj najciekawsze twierdze
Hiszpania znana jest w wielu różnych zabytków, muzeów i dobrej pogody. Ale także będzie odpowiednim miejscem dla miłośników zamków. Obiekty te są niezwykle piękne, a do tego prezentują dużą różnorodność architektoniczną. Musisz być jednak gotowy na dużo przejazdów, bo zamki rozsiane są po całe Hiszpanii.
Co wpłynęło na ilość zamków w Hiszpanii?
Pewnie zastanawiasz się, kiedy i jak powstały zamki w Hiszpanii. Otóż na imponującą liczbę wyjątkowych fortyfikacji obronnych najbardziej wpływa średniowieczna historia tego regionu. Chodzi oczywiście o muzułmańską inwazję z roku 711, a także późniejszą rekonkwistę. Toczące się w tym okresie wojny zmuszały obydwie strony do budowania fortyfikacji. Zamki te pozwalały kontrolować obszary, a także utrzymywać odgórne wytyczne. Każda zdobyta fortyfikacja była jeszcze ulepszana, a czasem zmieniana architektonicznie, aby podkreśli własną kulturę. Zatem zamki w Hiszpanii nie tylko zachwycają wizualnie, ale też opowiadają historię dawnych dziejów.
Ile jest zamków w Hiszpanii?
Właściwie trudno jednoznacznie udzielić odpowiedzi na to pytanie. Uważa się, że jest ich około 10 257, natomiast z ruinami i budowlami o podobnym charakterze mamy już 20 tys. Najczęściej powstawały na terenach granicznych. Najwięcej zamków znajdziesz w prowincji Castilla y Leon. Natomiast około tysiąc znajduje się w każdym z regionów: Katalonia, Andaluzja, Wspólnota Walencka, Aragonia.
Zamki Arabskie
Praktycznie błyskawiczny podbój sporej części terytorium Półwyspu Iberyjskiego w VIII wieku był możliwi właśnie z powodu braku etnicznej oraz politycznej spójności. Mniej więcej od V wieku tereny były zajmowane przez liczne, ale też rozproszone plemiona germańskie podlegające królestwo Wizygotów oraz Swebów. Brakowało tam solidnych zamków, istniały jedynie prymitywne grody. Wszystkie były budowane głównie z drewna.
Dlatego też muzułmańskie królewsko Al.-Andalus przez kolejne wieki umacniało swoją siłę, wznoszące kamienne twierdze. We wnętrzach miast lub dzielnicach na wzgórzach budowano wielkie i potężne cytadele zwane alcazaba. Tutaj stacjonowało wojsko i rezydowały władze miejskie. Twierdze były duże i otaczały je grube mury i wieże. W trakcie oblężeń służyły jako schronienie. Miały ogrody, meczety, studnie, łaźnie i wiele innych zalet. Gdzie znajdziesz aktualnie te budowle? Otóż zachowane budowle znajdują się w Maladze, Alemerii czy Badajoz.
Ale to nie wszystko – powstawały również tzw. alkazar. Budowano je na obszarze miasta, ale spełniały inną funkcję – jaka? Oczywiście militarną. Czasami też pałacowo- militarne. Najciekawsze obiekty znajdziesz w Saragossie, Sevilli lub też Cordobie. Musimy jednak pamiętać, że spora część budynków po odbiciu przez chrześcijan została przebudowana. Dlatego też teraz niekoniecznie przypominają budynki z tamtego okresu.
Zamki romańskie Hiszpania
Inny typ budowy to zamki romańskie. Architektura ta dominowała tutaj od końca XI wieku do początków XIII wieku. Wtedy nastąpiła pierwsza faza rekonkwisty. Na ziemiach zdobytych przez chrześcijan budowano zamki, które miały pomóc w obronie zdobytego już terenu, a niekiedy przygotować do dalszej walki.
Nie sposób jednoznacznie opisać architekturę romańskich zamków. Jednak to, co można powiedzieć, to odznacza się tu brak symetryczności i estetyki, która była charakterystyczna dla kolejne epoki, jaką był gotyk. Zamki też nie miały fosy, ponieważ wznoszono je na litych skałach, które i tak były trudno dostępne.
Najwięcej twierdz budowanych w stylu romańskim można znaleźć na północy kraju. Idealnym przykładem jest Castillo de Loarre w Aragonni.
Gotyki i styl mudejar w Hiszpanii
No i mamy kolejny styl, który wybił się szczególnie mocno pomiędzy XIV a XVI wiekiem. Mowa o gotyku. Tutaj dominuje spora symetria, a także dbałość o estetykę) piękne zdobienia czy okiennice) oraz funkcjonalność (np. komnaty, lochy, sale). Co ciekawe podczas budowy prawie nie używano cegieł, a to one w tym czasie dominowały w Europie. Zamki te najczęściej powstawały na planie czworoboku, a w rogach umieszczano baszty. Wcale nie miały zbyt dużych rozmiarów. A co je wyróżnia na tle innych zamków w Europie? Oczywiście elementy dekoracyjne ze stylu mudejar. Idealny przykład to Castillo de Coca lub też Castillo de la Mota. Zamki były budowane na wypłaszczenia, przez co tworzono także fosy.
W średniowieczu zamki oddawano najczęściej pod opiekę dużym zakonom rycerskim. Pomagało one sprawować kontrole nad pobitymi ziemiami, a także pilnowały bezpieczeństwa pielgrzymów, którzy udawali się w pielgrzymkę do Santiago de Compostela czy Galicji.
W Hiszpanii największą rolę odgrywali Templariusze, Order Kalatrawy, Order Alcantara, a także Zakon św. Jakuba z Composteli oraz Zakon Rycerzy z Montesy.
Zamki w Hiszpanii – pozostałe lata
Na początku renesansu następuje praktycznie całkowita klęska Maurów. Co w praktyce oznaczało, że nie ma już potrzeby budowania fortyfikacji. Te obecne zaczęły być rezydencjami książąt i szlachty, dlatego też po przebudowie zyskiwały bardziej charakter pałacowy aniżeli obronny. Przykład renesansowego zamku to Castillo de la Calahorrr.
Co równie istotne za sprawą wprowadzenia uzbrojenia wojskowej artylerii zamiast klasycznych zamków wznoszono twierdze fortowe, co oznaczało zastąpienie baszty bastionami. Transformacje widać na Castillo de Berlanga de Duero.
Zatem nie pozostaje Ci nic innego, jak zwiedzać! Miłej zabawy!
Czytaj także: