Zatoka Marsaxlokk
Podróże

Zatoka Marsaxlokk – co warto o niej wiedzieć?

Słyszałeś kiedyś o zatoce Marsaxlokk? Jeśli nie, to czas najwyższy. Jestem przekonana, że to jedno z najbardziej malowniczych, a do tego niezwykle uroczych miejsc na Malcie. Nie można go pominąć podczas wyjazdu na tę coraz to popularniejszą wyspę. Co zatem warto wiedzieć na temat zatoki Marsaxlokk? Sprawdźmy!

Poznaj Marsaxlokk – czyli tradycyjna maltańska wioska rybacka

Marsaxlokk to niewielka wioska rybacka, która położona jest na południowo-wschodnim wybrzeżu Malty. Znana przede wszystkim ze swojej malowniczej zatoki i kolorowych, nietuzinkowych łodzi rybackich zwanych „luzzu„. Trzeba przyznać, że to doskonałe miejsce dla tych, którzy chcieliby doświadczyć autentycznej atmosfery Malty, a także spędzić czas w otoczeniu pięknych krajobrazów. Do tego to właśnie tutaj można spróbować pysznych ryb, co także stanowi spory atut regionu.

Kolorowe łodzie „Luzzu” – jakie jest ich znaczenie?

Luzzu” to tradycyjne maltańskie łodzie rybackie, które swoim wyjątkowym wyglądem przyciągają uwagę turystów z całego świata. Warto podkreślić przede wszystkim, że są one pomalowane na jaskrawe kolory, zazwyczaj na niebiesko, czerwono i żółto. Natomiast na dziobie łodzi znajduje się charakterystyczne oko Ozyrysa. Dlaczego tak? Jest cel to przyciągać dobrobyt, a także chronić przed złymi duchami. Co równie ciekawe w Marsaxlokk znajduje się największa liczba tego rodzaju łodzi na Malcie. Wszystko to razem sprawia, że zatoka staje się niezwykle kolorowym i fotogenicznym miejscem i również z tego powodu przyciąga wiele osób.

Niedzielny targ rybny

Kolejny atut regionu? Smaczne jedzenie, czyli targ rybny. To właśnie w każdą niedzielę Marsaxlokk tętni życiem, gdyż odbywa się tam słynny maltański targ rybny, na którym można kupić świeże owoce morza, ryby – a to wszystko prosto od rybaków. Tak więc to idealny moment na degustację lokalnych przysmaków, takich jak lampuka czy pastizzi. Poza rybami, na targu uda Ci się też nabyć tradycyjne maltańskie produkty, rękodzieło oraz pamiątki. Jeśli więc podczas swojego urlopu będziesz na Malcie również w niedzielę, to nie zapomnij uwzględnić Marsaxlokk w swoich planach.

Sprawdź także plaże i zatoczki w okolicy Marsaxlokk

Dodam również, że w okolicach Marsaxlokk znajdują się także atrakcyjne plaże i zatoczki, które z całą pewnością warto odwiedzić podczas swojego pobytu. Jednym z takich miejsc jest chociażby St. Peter’s Pool. To bardzo ciekawy, naturalny basen wapienny, który jest idealny do relaksujących kąpieli. Innym urokliwym zakątkiem jest zatoka Kalanka, z pięknym widokiem na klify i turkusowe morze. Jak zatem widać, powodów, aby odwiedzić ten region, jest dość sporo.

Podsumowanie

Zatoka Marsaxlokk jest obowiązkowym miejscem, jakie trzeba odwiedzić podczas pobytu na Malcie. Niezwykłe, kolorowe łodzie, do tego autentyczna atmosfera wioski rybackiej oraz niedzielny targ rybny – wszystko to sprawia, że na pewno nie zapomnisz o tej lokalizacji. Jeśli dodamy do tego przepiękne plaże i zatoczki w okolicy, Marsaxlokk staje się idealnym celem dla osób poszukujących relaksu i kontaktu z maltańską kulturą.

Dodaj komentarz