zara
Hiszpania

Znane hiszpańskie marki – czy znasz je wszystkie?

Mango, Zara, Desigual, Oysho – pewnie nie raz słyszałeś nazwy tych marek, ale czy miałeś świadomość, że to hiszpańskie brandy? Pewnie nie w przypadku każdej z nazw! To tylko kilka przykładów – jakie jeszcze marki warto znać? Zapraszam do artykułu na temat znanych hiszpańskich marek!

Inditex – poznajmy najważniejsze hiszpański marki

Koncern Inditex – to grupa, która skupia wiele marek odzieżowych. Należą do niej Bershka, Zara (+ Zara Home!), Pull & Bear, Oysho, Massimo Dutti, Stradivarius. Brandy różnią się często między sobą grupą docelową odbiorców oferowanych produktów.

Zara

Jedna z popularniejszych marek w Hiszpanii – jak i poza jej granicami. Chociaż tam nie uznaje się jej za markę ekskluzywną czy droższą, tak jak to miało początkowo miejsce w Polsce. Pierwszy sklep został otwarty w 1975 roku w La Coruna. Firmę założył Amancio Ortega Gaona, podobno jest drugim najbogatszym Europejczykiem. Zara to obecnie ponad 650 sklepów na całym świecie.

Oysho

To sklep, który oferuje przede wszystkim bielizną, piżamy, a także odzież sportową. Marka powstała dopiero w 2001, a więc dużo później niż wiele znanych marek. Sklepy tej firmy znajdują się w 22 krajach, a do tego jest ich ponad 300.

Massimo Diutti

To marka odzieżowa działająca od 1985 roku. Aktualnie ma około 800 sklepów i znajduje się na 75 rynkach zagranicznych. Produkty skierowane są dla kobiet i mężczyzn. Dodatkowo określa się je mianem „cosmopolitan”.

Hiszpańskie marki – Mango

W Polsce marka Mango funkcjonuje od wielu lat – co ciekawe podobnie jak Zara dużo produktów w Hiszpanii jest tańszych niż u nas. Ponadto należy podkreślić, że Mango założono w Barcelonie – odpowiadają za to dwaj bracia pochodzenia tureckiego. W roku 1984 otwarto pierwszy sklep, a w ciągu kolejnego roku powstało ich pięć. Dzisiaj mamy ponad 2700 sklepów, a znajdują się one w 110 krajach.

Desigual

Sklep z główną siedzibą w Barcelonie. Założycielem jest Thomas Meyer, marka narodziła się w 1984 roku na Ibizie. Firma wyróżnia się przede wszystkim ubraniami, które oferuje. Trudno powiedzieć, że wpisują się w standardowe formy. Desigual jest nastawiony na indywidualność oraz kreatywność swoich odbiorców.

Tous

Kolejna hiszpańska marka, którą nie każdy kojarzy właśnie z tym krajem, To brand zajmujący się tworzeniem wyjątkowej i niebywałej biżuterii. Tous założono w 1920 roku. Znakiem rozpoznawczym jest motyw misia, który pojawia się na wielu projektach. W początkowych założeniach firma miała zająć się projektami zegarków, jednak zmieniono to na markę biżuteryjną. Tous założyło małżeństwo Salvadora Tous Blavi i Teresę Ponsa. Dzisiaj marka tworzy równie dodatki galanteryjne oraz perfumy.

Seat

Odchodzimy od świata mody i przenosimy się do świata motoryzacji. A tam kto to taki? Seat! Owszem, Seat to hiszpańska marka. Specjalizuje się w produkcji samochodów osobowych. Co ciekawe skrót od nazwy Seat – to Sociedad Española de Automóviles de Turismo. Firmę założono w 1950 roku. Obecnie jest własnością koncernu motoryzacyjnego Volkswagen AG.

Telepizza

Tak – dobrze widzisz, ta znana sieć restauracji powstała właśnie w Hiszpanii. Firmę założył Leopold Fernandez Pujals w roku 1987. Od samego początku firma oferowała bezpłatny dowóz pizzy (w ograniczonej sferze). W Polsce pierwsze siedziba powstała w 1992 roku. Ponadto od roku 2001 działa także w systemie franczyzowym.

Bank Santander

To największy hiszpański bank. Banki należące działają w Grupo Santander. W roku 2004 przejęto brytyjski bank Abbey, natomiast w Polsce pojawił się w 2003 zamiast Bank Zachodni WBK. W 2006 był największym bankiem w całej strefie euro.

Dodaj komentarz