Znane symbole kultury hiszpańskiej
Blog

Znane symbole kultury hiszpańskiej– sprawdź, czy je znasz

Oczywiście jak wiemy, każdy kraj ma swoje symbole i swoją kształtowaną przez lata tradycje. Nie inaczej jest w przypadku Hiszpanii. Również ten kraj charakteryzuje się wieloma symbolami, chociaż niektóre z nich są często powielanym mitem, a nie do końca tradycją. Poznaj znane symbole kultury hiszpańskiej!

Znane symbole kultury hiszpańskiej

Miejsce pierwsze – flamenco

Flamenco to chyba najpopularniejszy element kultury hiszpańskiej, który znany jest na całym świecie. Chociaż nie dla każdego Hiszpania jest tak ważny i popularny, nie mniej flamenco stanowi symbol kultury tego kraju. Jest to forma sztuki, która składa się z trzech elementów – gry na gitarze, tańca i śpiewu. Flamenco jest najpopularniejsze w Andaluzji- bo z tego regionu pochodzi. Zatem jeśli zależy Ci, żeby obserwować tę sztukę na żywo – to najlepiej postawić na Seville, Cordobę czy tez Granadę. W 2010 roku taniec flamenco został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kultury UNESCO. Musimy też pamiętać, że flamenco ma aż 50 odmian.

Corrida

Bez wątpienia byki to obrazek, który najczęściej kojarzy się turystom z Hiszpanią. Wszak na wielu książkach, słownikach znajdziemy jego podobiznę. Co często dziwi samych Hiszpan, ale wynika to przede wszystkim ze sporej popularności corridy i jej znaczenia w aspekcie kulturowym w Hiszpanii. Corrida to przede wszystkim rozrywka i interesujące (dla wielu widowisko). Bilety są często bardzo drogie, a do tego trzeba zaznaczyć, że nie jest to widowisko dla każdego. Niestety co roku ginie ponad 30 tysięcy byków. Sprawia to, że coraz więcej młodych Hiszpanów jest przeciwna walką i pragnie zaprzestania znęcania się nad zwierzętami. Dodam również, że najsłynniejsze Plazas de Torros znajdują się w Maladze, Sevilli czy Walencji.

Skoro już mowa o bykach, to warto również wspomnieć o nie mniej kontrowersyjnym święcie, czyli festiwal San Fermin. Odbywa się w Pampelunie. Na czym polega? Otóż tutaj przed długi czas mężczyźni przygotowują się do ucieczki przed bykiem, wszystko to ulicami miasta. Po bokach stoi spora ilość karetek, gdyż wiele osób zostaje rannych, a czasami nawet ginie. Celem jest dotarcie na arenę corridy i walka.

Byk hiszpański

Skoro już była mowa o corridzie to należy również wspomnieć byka. Wszak to wielu turystom właśnie z nim kojarzy się Hiszpania. Niezwykle popularny jest Toro Bravo – to byk, którego nie hoduje się na uprawę, a po to, aby potem zapewnił widzom rozrywkę.

Znane symbole kultury hiszpańskiej? Oczywiście siesta!

Czym byłaby Hiszpania bez sjesty? Tego nie wie nikt! Oczywiście jest to nieodłączny element obyczajowy w tym kraju. Godzina sjesty to czas święty i nie wolno nikomu przeszkadzać. Obcokrajowcy potrzebują wiele czasu, aby się do tego przyzwyczaić i pamiętać w jakich godzinach nie warto iśc załatwiać spraw urzędowych, jeść na mieście, a czasami nawet iść do sklepu! Siesta to po prostu czas w środku dnia (najczęściej okolice 13-17), który poświęca się na posiłek i krótką drzemkę, aby popołudniu wrócić do pracy i obowiązków, a wieczorem wyjść na tapas. Niektórym może się wydawać, że to wymysł, tak w ciągu dnia robić przerwę. Ale trzeba brać pod uwagę, że w wielu miastach po godzinie 12 (szczególnie w okresie letnim) panują tak wysokie temperatury, że ciężko jest myśleć czy pracować. A więc trzeba zrobić przerwę, aby utrzymać efektywność na wysokim poziomie.

Natomiast, gdy część sklepów jest otwarta w trakcie godzin sjesty, to lepiej się tam nie wybierać, jak nie musisz! Praktycznie w tym czasie pół Hiszpanii robi zakupy, aby mieć wolny wieczór!

Tapas

Bez wątpienia tapas to jeden z najważniejszych symboli Hiszpanii. Zwyczaj ten bardzo uwielbiają i pielęgnują Przekonują do tego turystów, a także organizują specjalne święta. Tapas to duma Hiszpanów. Wszak każdy ma ochotę na przekąski i czas spędzony ze znajomymi.

A więcej na temat tapas znajdziesz w tym wpisie.

Semana Santa

W Hiszpanii bardzo uroczyście i hucznie obchodzi się święta Wielkanocne. Uroczystości trwają cały tydzień i zbierają się na nich nie tylko miejscowi, ale też grono turystów. W tym czasie przez ulice w Hiszpanii przechodzi wiele widowiskowych procesji. Najpopularniejsze obchody Semana Santa to w większości Andaluzja – Sevilla oraz Malaga.

Wachlarz

Można go kupić w każdym miejscu, do tego praktycznie w każdym miejscu zobaczymy osoby z wachlarzem. Wynika to z pogody, w wielu miastach jest niezwykle ciepło szczególnie od kwietnia do października – a więc wachlarz zapewnia pomoc w upałach. Jest niezwykle popularny.

Picasso i Guadi

W tej chwili to chyba najbardziej popularni artyści Hiszpańscy, których znają nawet osoby nieinteresujące się sztuką. Gaudi to przede wszystkim słynne budowle w Barcelonie tj. Casa Batlló, Casa Mila, Sagrada Familia czy Park Guell. Gaudi przeszedł do historii jako jeden z najwybitniejszych twórców na świecie. Jeśli chodzi o Picassa, to zyskał on popularność za sprawą swoich wybitnych dzieł malarskich. Wpisał się w ten sposób do grona najwybitniejszych malarzy w XX wieku.

Sangria oraz Cava

Dwa niezwykle istotne i popularne napoje. Sangria sprawdza się przede wszystkim latem, gdy temperatury są nieznośne, a każdy ma ochotę na chłodny napój. Stąd też można ją zamówić w prawie każdym barze, bardzo dobrze orzeźwia. Często też zamiast niej dostaniesz tinto de verano.

Cava natomiast jest hiszpańskim winem musującym. To taka alternatywa dla francuskiego szampana. Zaczęto ją produkować pod koniec XIX wieku.

Jamón Iberico

Szynka iberyjska to wyjątkowy rarytas, który zyskał popularność nie tylko przez swoją wysoką cenę, ale także niepowtarzalny smak. Do produkcji niezbędny jest specjalny gatunek czarnych świń, które mogą żywić się jedynie jęczmieniem, kukurydzą, żołędziami, ziołami i korzonkami.

Nagrody Goyi

W Stanach Zjednoczonych są Oscary, natomiast w Hiszpanii są Nagrody Goi. To najważniejsza nagroda filmowa  w kraju. Wręcza się je od 1986 roku. Aktualne statuetki ważną jedynie 3kg i wręcza się je w 28 kategoriach.

Hymn

Nietypowy hymn w Hiszpanii, czyli taki bez słów to pozostałość po konflikcie odnośnie treści. Był problem ze zgodą wszystkich, a więc została sama melodia. Co czyni go oryginalnym, ale też nietypowym.

Dodaj komentarz