Wyspy Kanaryjskie

Wyspy Kanaryjskie wliczają się w rejon Hiszpanii (co w większości nie podoba się wyspiarzom), jednak tutaj należy dodać, że są wspólnotą autonomiczną. Co to oznacza? Otóż  na wyspach mamy lokalny parlament, rząd, a także wymiar sprawiedliwości. Istnieje możliwość tworzenia własnych zasad i praw, a co istotne pieniądze, które zarobią poszczególne wyspy zostają u nich. 

Powierzchnia ogółem wszystkich wysp wynosi: 7446,95 km².

Skład Wysp Kanaryjskich

W skład archipelagu wchodzi 7 większych i 6 małych wysp, które najczęściej dzieli się na dwie grupy:

  • wyspy zachodnie: Teneryfa, Gran Canaria, La Palma, La Gomera i El Hierro,
  • wyspy wschodnie: Lanzarote, Fuerteventura
  • małe wyspeki: Graciosa, Alegranza, Lobos, Montaña Clara, Roque del Este i Roque del Oeste

Dawna nazwa

Dawno, dawno temu, bo w starożytności Wyspy Kanaryjskie były nazywane trochę inaczej, bo mówiono na nie Wyspy Szczęśliwe. Twierdzi się, że były odwiedzane przez Greków i Rzymian. Natomiast już na początku XIV w. Europejczycy ponownie je odkryli. Wtedy mieszkał tam lud Guanczów.

  • W 1822 za stolicę rejonu uznano miasto Santa Cruz de Tenerife. 
  • Jednak już w 1927 dokonany został podział administracyjny na dwie niezależne prowincje (gdyż Gran Canaria chciała też mieć swój wkład)
  • Uznaje się, że klimat wysp jest oceaniczno-subtropikalny, do tego z umiarkowanymi temperaturami, rzadkimi i nieregularnymi opadami.
  • Podstawową i główną gałęzią gospodarki jest turystyka.
  • Nazwa wyspy wywodzi się z łacińskiego słowa canis (co oznacza pies), a wszystko to za sprawą znacznej liczby dużych psów na wyspach.

Co istotne i ciekawe wyspy różnią się od siebie i każda ma w sobie coś wyjątkowo i czymś się szczyci. Warto poznać wszystkie miejsca, aby samodzielnie zdecydować, który obszar jest dla nas najciekawszy! Pamiętajmy jednak, że gdy już udajemy się w podróż, to przestawiamy zegarki, ponieważ jest tam inna strefa czasowa!

Podzielcie się też swoją opinią na temat wysp. Co Wam się najbardziej podoba? Chętnie wrócicie czy może poznacie inną wyspę? Dajcie znać!