Covadonga
Blog,  Hiszpania

Covadonga – niezwykłe miasto Hiszpanii

W miejscu niezwykłym, dość zakrytym, na terenie księstwa Asturii, a dokładniej w górach Picos de Europa znajduje się niezwykła miejscowość. O czym mowa? Oczywiście o Covadonga. Być może niewiele osób o niej słyszało, a to błąd. Co takiego w sobie kryje? Dlaczego trzeba koniecznie tu przyjechać? Zaraz się dowiesz!

Krótka historia Covadonga

Cavadonga – nazwa ta powstała z dwóch wyrazów, a dokładniej „jaskinia” oraz „źródło”. Dlaczego tak? Cofnijmy się do VIII wieku, kiedy to Półwysep Iberyjski był podbijany przez Maruów. Legenda mówi, że wizygocki wódz Don Pelayo, chciał schwytać złoczyńcę, który schował się w tamtejszej jaskini. Spotkał on też mnicha, a ten powiedział mu, aby zakończył poszukiwania, bo sam będzie chciał się kiedyś schronić w tej jaskini. I tak się stało.

Mamy rok 722 i armia muzułmańska otoczyła wojska dowodzone przez Pelayo, dokładnie w górach Picos. Wojsko postanowiło się schronić w Santa Cueva i tam odpierali atak. Podobno przerażona armia muzułmańska miała ginąć również od spadania ze stromych zboczy. Na pamiątkę tamtych wydarzeń zrobiono pomnik Don Pelayo, który stał się symbolem odwagi i cnót rycerskich. Uznaje się też go za pierwszego księcia Asturii i króla Hiszpanii.

Covadonga – co trzeba zobaczyć?

Bazylika de Covadonga

To XIX- wieczna neoromańska bazylika. Wyróżnia się niezwykle pięknymi fasadami z różowego kamienia, a także marmurami z lokalnych gór. Ma dwie wierze, a co najważniejsze idealnie współgra z krajobrazem, tworząc niesamowity widok. To miejsc bardzo magiczne, koniecznie trzeba je zobaczyć na własne oczy. Można powiedzieć, że jest ukrytą perełką Hiszpanii!

Jaskina Santa Cueva

Inaczej nazywana Cova Dominica lub też Jaskina Najświętszej Maryi Panny – jest miejscem kultu i pielgrzymek, wszystkie poświęcone Matce Boskiej z Covadonga. Tutaj pod wiszącą skałą można podziwiać figurkę Madonny. Do tego znajdują się grobowce – Don Pelayo, jego córki Hermelindy oraz jej mężą Alfonso. Kapliczkę wykonano z białego kamienia, a na szczycie znajduje się malutka dzwonnica. Miejsce to leży w otoczeniu niezwykle przyrody, do tego nad stawem krystalicznej wody i źródełkiem, któremu przypisuje się wyjątkowe moce.

W pobliżu znajdziesz też rzeźby, pomniki, parking, muzeum czy biuro informacji turystycznej. Również stąd można wybrać się na szlaki górskie czy pojechać dalej do polodowcowych jezior.

Jeziora Polodowcowe

Enola i Ercina – są to dwa jeziora Covadonga, które mają pochodzenie polodowcowe. Znajdują się na wysokości 1000 m. n.p.m. Jeśli chcesz je podziwiać w całej okazałości, to możesz postawić na wędrówkę szlakiem Lagod de Covadonga – okrężna trasa o długości 5km, ale nie jest trudna. Zaczyna się na parkingu w Buferrera. Po drodze możesz podziwiać Centrum dla Zwiedzających, punkt widokowy el Principe, kopalnie Buferrera. Cały szlak prowadzi wzdłuż jeziora Ercina. Jezioro to ma głębokość 20m. Warto się tu wybrać szczególnie wiosną, wtedy jest spokojniej.

Informacje praktyczne

Jak dojechać?

Jeziora znajdują się niecałe 100 km od Oviedo, a więc możesz wybrać się właśnie z tej miejscowości. Możliwy jest dojazd we własnym zakresie (czyli autem) lub specjalnymi autobusami. Wtedy warto pojechać do Cangas de Onis (również ciekawe miasteczko) i stąd kolejnym autobusem. To dość dobre rozwiązanie, gdyż w wysokim sezonie podróż autem jest utrudniona. Autobusy dojeżdżają do wybranych punktów – wszystkiego dowiesz się w punkcie informacji turystycznej.

Nie zapomnij

Jeśli wybierasz się w te rejony, to pamiętaj, aby zabrać odpowiednie i komfortowe buty. Wystarczającą ilość wody i jedzenie, bo możesz mieć problem z zakupem.

Dodaj komentarz