słodycze we włoszech
Blog

Słodycze we Włoszech – co musisz spróbować?

Włoska kuchnia to dla wielu przede wszystkim pizza, makarony czy też lody. Ale to nie jedyne co ma do zaoferowania. Ja osobiście uwielbiam kuchnię włoską, a jako że jestem też ogromną miłośniczką słodyczy, to nie mogę nie wspomnieć o słodkich smakołykach z Włoch. Chcesz dowiedzieć się, co warto spróbować na miejscu, jakie są słodycze we Włoszech i co kupić? Zatem idealnie – czytaj dalej, a dowiesz się wszystkiego!

Włoska kuchnia

Włoska kultura gotowania jest praktycznie znana na całym świecie. Dzięki niej możemy rozsmakować się w wyjątkowych kompozycjach smakowych, a wszystko to za sprawą prostych i szybkich dań. Sekret kuchni włoskiej tkwi w wyjątkowej prostocie – włosi do wyczarowania czegoś pysznego najczęściej potrzebują tylko makaron. Ale co najważniejsze tak po prawdzie to każdy region Włoch oferuje inne, wyjątkowe potrawy. I tak oto na północy króluje ryż, na południu pasty. Natomiast Neapol słynie z popularniej pizzy, zaś w Bolonii narodził się słynny mięsny sos. Co najciekawsze kuchnia włoska jest chyba najbardziej lubianą kuchnią na całym świecie. A jakie słodycze królują w tym regionie? Przekonajmy się!

Słodycze we Włoszech

Lody

Oczywiście nie sposób pominąć włoskich lodów, które są przepyszne. W wielu miejscach można spróbować lodów wykonywanych zgodnie z dawnymi, rodzinnymi przepisami. Niektórzy twierdzą, że podczas wyjazdu do Włoch można się żywić tylko lodami. I faktycznie znajdziemy je na każdym kroku, do tego w wielu kompozycjach smakowych. No i nie zapominajmy o ich historii – związanej z Włochami.

Więcej na temat lodów znajdziesz tutaj!

Torrone

Torrone, czyli po prostu nugat ma długą historię. Pierwsze informacje na jego temat pojawiają się w roku 1441. Wtedy to w Cremonie zrobiono słodkość, która miała kształt wieży dzwonniczej. Dlatego też taka nazwa. Torrone dzieli się na bardzo twardy i miękki. Twardość tak zależna jest od czasu wypiekana – są to 12 godzin i 2 godziny. Znany jest tak jako przysmak bożonarodzeniowy. Bardzo podobny do hiszpańskiego turrona.

Baba Napoletana – słodycze we Włoszech

Baba Napoletana kształtem przypomina grzyba. Deser ten wyrabia się z użyciem drożdży piwnych, które należy nasączyć w ponczu z rumu i słodzonej wody. Pomysł nasączenia babki ponczem pojawił się, gdy do Włoch przybył Stanisław Leszczyński (fan słodyczy). Nie smakowały mu regionalne, twarde babki. Podobno kiedyś rzucił jedną w kucharza, a ta trafiła w butelkę rumu, wtedy też stała się miękka i aromatyczna. Wtedy król uznał, że jest smaczna.

Panforte, cantucci, czy buccellato

Wyjątkowy przysmaki z Toskanii, który koniecznie trzeba spróbować.

W sienie panforte kupisz w dwoch odmianach – białe z dodatkiem cukru waniliowego lub też czarne z posypką kakao.

Cantucci – to wyjątkowy twardy przysmak z różnymi dodatkami orzechów. Najlepiej je się je do kawy albo mleka, po zamoczeniu. We Włoszech sprawdza się idealnie też na śniadanie.

No i ostatnie Buccellato – jest to taki rodzaj słodkiego chleba, który przygotowuje się w wody, mąki, cukru, drożdży, anyżu i rodzynek. Sprawdza się na śniadanie z dodatkiem masła.

Pandiri

Pandoro to bożonarodzeniowe ciasto we Włoszech. Wygląda jak taka typowa polska babka. Nie nadziewa się go żadnymi bakaliami.

Panettone

To również świąteczne ciastko – pochodzi z Mediolanu – jest niezwykle wysokie, pulchne, nasączone aromatami, a także mocno zapełnione bakaliami. Skład to: woda, cukier, mąka, rodzynki, jajka, masło oraz owoce kandyzowane.

Cannoli

Słynne w Sycylii cannoli – podobne do polskich faworków, mają kształt rurek, a w środku znajduje się nadzienie z riccotty.

Cassata

To taki sycylijski sernik, który robi się z riccoty, masy migdałowej, cukru, owoców kandyzowanych i biszkoptu. Wygląda pięknie, a przy tym smakuje wyśmienicie.

Tiramisu

W zestawieniu Włoskich słodyczy nie może też zabraknąć Tiramisu. Niezwykły deser powstający z połączenia biszkoptów, kawy, serka i jeszcze kilku innych składników. Warto spróbować we Włoszech.

Panna Cotta

Kolejny znany już w tej chwili na całym świecie deser. Panna Cotta oznacza po prostu gotowaną śmietanką. Właśnie w taki sposób tworzy się ten wyjątkowy przysmak.

Podsumowanie

Jak widzisz we Włoszech można poza smaczną pizzą czy makaronami zjeść bardzo dużo słodkości. Macie jakieś swoje ulubione typy? Podzielcie się w komentarzu!

Dodaj komentarz